Казусът е шокиращ, защото касае фактура за промишлен ток за бъдеще време, базирана на предходен месец, която юридическото и/или физическото лице трябва да заплати преди да е получило услугата. Неоснователното обогатяване от страна на дружеството (чл.53 от ЗЗД) влиза и в хипотезата и на рекет от страна на електроразпределителното дружество към своите клиенти, тък като няма гаранция дали ползвателя на електроенергия ще я оползотвори и в какво количество - по обективни и/или субективни причини, а в същото време е задължен да обезпечи материално нещо, което към момента на погасяване не само не съществува, но и не е изконсумирано.
За интересен казус сигнализира общественият посредник на община Бургас - Тодор Стамболиев. Получил е жалба от гражданин, който притежава имот в Бургас, като къщата е само с Акт 15 за удостоверяване на годността на строежа и поради тази причина се заплаща ток по цени като за промишлена електроенергия. При посещаване на електронният сайт на доставчика на електроенергия, жалбоподателят констатира, че освен сметката за консумирана електроенергия има и още една фактура, определена като „етапна“, на стойност 170 лв.
И двете фактури са с една и съща дата. От центъра за обслужване на клиенти на EVN научават, че: „от този месец (ноември 2022 год.) доставчикът на електроенергия EVN въвежда етапна фактура, която представлява 50 % от предходната фактура на клиенти с промишлено електричество и че тя трябва да бъде платена с цел доставчикът да има сигурност в нестабилния пазар на енергоресурси.“ Тази сума щяла да бъде възстановена следващият месец, но отново ще трябвало да се плати нова етапна фактура, състояща се от 50 % от стойността на консумираната електроенергия за текущия месец. Това било обяснено на жалбоподателя.
За да се увери в истинността на твърденията, Общественият посредник на Бургас е поискал от жалбоподателя и е получил като доказателство фактурата по заплатеното изразходвано количество еленергия и фактурата за допълнителната сума. При извършване на проверка, на страницата на „EVN България Електроснабдяване“, Стамболиев установява наличието на известие от доставчика в този смисъл.
Да не забравяме, че много собственици на имоти, включително ползвани за жилищни нужди, придобили имоти преди около 15-20 години, на бизнес имоти, кабинети, офиси и др., по една или друга причина не притежават т. нар Акт 16, или Удостоверение за въвеждане в експлоатация на имотите си. Всички те плащат ел. енергия по цени за промишлени потребители.
"Днес вече имам няколко позвънявания по телефона с оплаквания по темата. Очаквам голямо обществено напрежение, особено в навечерието на предстоящите зимни месеци, в навечерието на предстоящи коледни и новогодишни празници", споделя Стамболиев.
Според обществения посредник не е изключено да има лица, които няма да са в състояние да платят сметките си и ще затворят или бизнеса си, или ще посрещнат на студено празниците. Стамболиев ще постави въпроса пред Омбудсмана на РБ и пред Комисията за енергийно и водно регулиране, за да се провери - доколко това решение на „EVN България Електроснабдяване“ е съобразено с изискванията на Закона за енергетиката и Наредбите, приети въз основа на него.
"Дали е морално по този начин да бъдат принуждавани потребителите на промишлена енергия да заплащат предварително все още неизразходвано количество електроенергия за нуждите си?! Мисля, че няма кой да даде положителен отговор на този въпрос. Това изискване затруднява плащанията на и без това скъпата електроенергия, не е коректно спрямо клиентите и ще доведе до истинско обществено напрежение", отбелязва омбудсманът на Бургас Тодор Стамболиев.