"Разумът и погледът върху по-близкото бъдеще да бъдат над всякакви политически интереси. Подмяна на вота през социалните мрежи не е възможна, но е възможно създаването на неотговарящо на реалността настроение"

"Задължително е да има работещо правителство, особено като се има предвид всичко, което се случва в света. Разумът и погледът върху по-близкото бъдеще да бъдат над всякакви политически интереси. Трябва да покажем, че в България има кой да управлява"

Това заяви пред БНР евродепутатът Ивайло Вълчев, който е избран в ЕП от листата на ИТН.

Той коментира и отзвука в Европейския парламент, след като президентските избори в Румъния бяха касирани.

"Подмяна на вота през социалните мрежи със сигурност не е възможна, но е възможно създаването на неотговарящо на реалността настроение.  

Румънските избори станаха повод институциите да отправят погледа си насам. Тази среща, която имаше с представители от ТикТок, е много показателна. Институциите изведнъж проумяха, че това не е само някаква виртуална игра. 

На изслушването чухме, че екипите на ТикТок са свършили огромна работа. Платформата има и вътрешни правила за проследяване на случващото се в отделните страни по време на избори. Но каквото и да правиш, не можеш на 100% да гарантираш, че в твоята платформа няма да се случат опити за манипулации. Те казаха: "Може да имаме всякакви правила, но в момента, в който един инфлуенсър вземе пари, за да рекламира нещо на своята страница, вече регулацията става трудна за прилагане". 

Ивайло Вълчев отбеляза и високата степен на доверие в службите, което се наблюдава сред румънската нация.

Актът за цифровите услуги и всяка една регулация не са насочени срещу отделна мрежа, обясни още той  и отбеляза, че приема за по-правилен европейския подход, при който има правила, на които да се подчиняват всички.

"Тези правила трябва да гарантират чистотата на смисъла на съобщенията, но да не ограничават правото на изразяване". 

Вълчев ги сравни с американската регулация и подписания от президента Байдън в края на април закон, изискващ китайската компания ByteDance да прехвърли собствеността си върху социалната мрежа ТикТок в рамките на девет месеца под заплахата от общонационална забрана. 

Евродепутатът коментира и риска от създаване на нагласи, вместо от измерването им преди избори от страна на социологическите агенции.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.