Влизането ни в еврозоната в следващите няколко години не е добре обмислена постъпка.

Това мнение изказа пред БНР икономистът проф. Гарабед Минасян и обясни:

"Трябва да направим всичко възможно, за да ускорим реалната конвергенция на страната ни към средното европейско равнище и едва тогава да се включим, за да станем равноправни членове на еврозоната". 

Той подчерта като проблеми на българската икономика слабата инвестиционна политика и изтичането на местни капитали в чужбина.

Според него стои и въпрос доколко нашата икономика и фирмите ще бъдат в състояние да посрещнат натиска на прираста на доходите:

"За последните 3 г. статистиката на Евростат показва, че ръстът на доходите у нас изпреварва с около 1/4 прираста на производителността на труда. Въпросът е защо е така и колко дълго може да продължи?".

По думите на проф. Минасян, когато се говори за инфлацията, задължително трябва да се следи и съотношението между равнищата на цените:

"Според оценката на Евростат нашето равнище на цените на потребителските стоки е под 60% от средното европейско равнище, а то е дори с още 2 пункта по-ниско, отколкото в еврозоната. ...  Рано или късно ние трябва да гравитираме към европейските цени. Трябва да постигнем някакво равнище до 75% от средноевропейското равнище. За това ще ни трябват още поне 10-ина години. Това догонване предполага една изпреварваща инфлация у нас в сравнение със средноевропейското равнище. Проблемът е как нашето население ще понесе един такъв изпреварващ ръст на цените в продължение на около 10 години. Кога трябва да стане това - дали преди включването ни в еврозоната, или след това. След включването ни отпадат всякакви явни и неявни ограничения и тогава това крещящо различие на ценово равнище и в доходите ще се чувства много по-болезнено от населението".

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.