ПП и ДБ не могат да разрешат политическата криза, те я предизвикват, смята политическият анализатор

"На вътрешно ниво в България много трудно е в момента да се говори за политически процеси, поради простата причина, че се намираме в една много тежка политическа криза. Тази тежка политическа криза е украсена допълнително с още един по-дълбок слой с криза въобще политическото в България.

Т.е. в България политическото почти отмира, на дневен ред взимат тези елементарни да речем нападки между партиите на личностна основа, обвинения, естествено в корупция, злоупотреби и т.н. – неща, които в България все повече се бъркат с политическото. Това не е политическото. Политиката като концепция, като наука е това, което касае полиса, това, което касае бъдещето развитие на нашето общество. ПП и ДБ не могат да разрешат политическата криза в България, те я създават". Това стана ясно от анализа на Кристиян Шкварек, политически анализатор, представител на групата на Европейските консерватори и реформисти по темата "Каква е политиката на България днес и каква трябва да бъде спрямо съседите през 2023 година" в предаването на Радио "Фокус" "България, Европа и Светът на фокус".

"Аз не съм чак такъв песимист, че ние сме най-зле винаги, в България всичко е най-зле, политиците са ни най-зле, хората са ни най-зле. Не, не е така. Човек когато малко се разходи из света или най-малкото погледне какво се случва, ние не сме някакъв фрапантен пример нито за най-корумпирана държава, нито за държава с най-лошите политици, камо ли за най-лошите избиратели и хора. Просто в България в момента за разлика от това, което беше камо ли 90-те, но и дори през последните може 5-6 години, помня 2017 година какви бяха темите, помните ли – Истанбулска конвенция, миграция, стратегия за детето, т.е. теми, които без значение какво е мнението ви по тях, те в себе си съдържат политически и идеологически заряд, допълни Шкварек.

От думите му стана ясно, че партиите в последните години изпращат посланията си само и единствено към ядрата си.

"Първите две политически сили в България в момента взимат 500 до 600 хиляди гласа. Само преди 5 години, само през 2017 година първата сила взе 1.2 милиона, втората – 1 милиона. Т.е. тогава първата политическа сила, дори и втората взе толкова, колкото сега първата и втората заедно взети, а извинявам се, но за 5 години населението на България не е намаляло наполовина. Това показва, това е симптом на това, че в момента се говори само на ядрата, партиите са се затворили вътре в себе си, и съществува една голяма периферия, която вече въобще не се интересува от политиката", каза още той.

На въпрос дали "Продължаваме промяната" и "Демократична България" способни да прекратят политическата криза в страната, Шкварек отговори:

"Аз съм на малко по може би негативно ли, или как да го нарека - агресивно мнение. Според мен те я предизвикват. Според мен в България има едно разделение в момента, което е тройно, то не е просто ляво и дясно или нещо от този сорт, просто двойно както е в западните държави, в момента имаш 1/3 от политически партии от спектъра, от тези 6, които са в парламента, БСП и "Възраждане" можем да ги наречем неевроатлантически. Това е 1/3.

Има 2/3 партии, които са евроатлантически. Това са ГЕРБ и ДПС, и "Демократична България" и "Продължаваме промяната". Тези обаче 2/3 евроатлантически партии са в гражданска война практически. И единственият начин за кабинет е по някакъв начин да се случи кабинет между тях.

Те в момента в условията на войната в Украйна не могат да си позволят да направят кабинет, коалирайки се с нещо извън тези 2/3 евроатлантически консенсус, с БСП или с "Възраждане". Значи, само тези партии вътре в този евроатлантически консенсус могат да направят кабинет.

И единствената причина да се случва той по мое мнение, поне от това, което наблюдавам в последните 6 месеца, защото половината от този евроатлантически консенсус "Демократична България" и "Продължаваме промяната" отказват да се направи такъв кабинет. Не знам точно какво чакат, защото ако продължаваме просто да отказваме кабинет, ние можем още 3 години да си продължим по този начин, без каквото и да било правителство".

 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.