6 пъти от 2017 г. насам държавният глава бе на срещите на върха, но сега там ще е Мария Габриел

След като правителството успя да елиминира президента Румен Радев от срещата на върха на НАТО във Вилнюс през юли, сега кабинетът е на път да направи това и от срещата на върха по инициативата "Три морета". Този път ударът срещу държавния глава е още по-силен, след като от 2017 г. той неизменно е бил на тези срещи. Става дума за общо 6 последователни форума на върха в Букурещ, София, Талин, Любляна, Варшава и Рига.

Според съобщение на Външно министерство, този път вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел ще ръководи българската делегация на Осмата среща на върха на Инициативата „Три морета". Събитието ще е в сряда и четъртък в Букурещ, Румъния.

Форумът събира лидерите на 12-те страни участнички, за да обсъдят ключови теми, свързани с допълнителни възможности за стимулиране на икономическото развитие, засилване на сътрудничеството, укрепване на сигурността в региона, подобряване на регионалната свързаност и мобилизиране на необходимите инвестиции за важни за региона инфраструктурни проекти.

В рамките на Срещата на върха ще бъде приета съвместна Декларация, отразяваща общите цели и приоритетни теми за страните участнички в Инициативата.

Румъния е първата от държавите участнички в инициативата “Три морета”, която организира среща на върха за втори път. По време на форума Клаус Йоханис ще представи резултатите от мандата на страната начело на инициативата (юни 2022 г. – септември 2023 г.). В края на дискусиите се очаква да бъде приета съвместната декларация, с която Гърция ще стане 13-ата участваща държава в Инициативата като пълноправен член, а Украйна и Република Молдова ще получат статут на асоциирани членове.

КАКВО Е ИНИЦИАТИВАТА "ТРИ МОРЕТА"

Инициативата „Три морета“ е политически проект на 12 европейски държави-членки на ЕС, на ниво държавни глави, лансиран през 2016 г. В него участват България, Австрия, Хърватска, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения.

Към момента Инициативата „Три морета“ не е институционализирана и няма седалище и секретариат, разказва на интернет страницата си българското Външно министерство. Там пише още: "Инициативата се развива като прагматична платформа за сътрудничество с основен фокус задълбочаване на интеграцията на страните от региона между Балтийско, Адриатическо и Черно море и създаване на по-голяма свързаност между тях по линията Север–Юг в областта на енергетиката, транспорта, комуникациите, информационните технологии, бизнеса.

Целите на инициативата са: икономически растеж, получаване на инвестиции, енергийна сигурност, геополитическа сигурност, дигитална свързаност, борба с климатичните промени.

Целите ще бъдат постигнати чрез насърчаване на сътрудничеството за развитие на енергийната, транспортна и цифрова инфраструктура.

По време на третия съмит на Инициативата "Три морета" (17-18 септември 2018 г., Букурещ, Румъния), бе обявено намерение за създаване на Инвестиционен фонд, който да финансира одобрените проекти предложени от страните-участнички в Инициативата. Официалното създаване на Фонда, със седалище в Люксембург, бе обявено на срещата на високо равнище на Инициативата "Три морета" (5-6 юни 2019 г., гр. Любляна, Словения).

Тогава бе проведен и  първият бизнес форум в рамките на Инициативата, който е платформа за споделяне на проекти от общ интерес. Подписана бе Съвместна декларация за създаване на мрежа от търговско-промишлени палати на страните-участнички. От българска страна в този формат на ИТМ участва Българската търговско-промишлена палата.

По инициатива на САЩ, на срещата в Букурещ бе  стартиран нов формат на сътрудничество с държавите-членки на ИТМ- Партньорство за трансатлантическо енергийно сътрудничество (Partnership for Transatlantic Energy Cooperation). България работи активно във всички срещи на този формат. Представители на Министерството на енергетиката участват в три от създадените четири работни групи за енергийно сътрудничество.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.