"Да не забравяме, че живеем в една доста нестабилна геополитически среда". ЕП започна кампания за насърчаване на гласуването под надслов "Използвай гласа си. Или друг ще реши вместо теб"
ЕП започна комуникационна кампания за насърчаване на гласуването. Тя е под надслов "Използвай гласа си. Или друг ще реши вместо теб". В нея се напомня, че демокрацията е ценен дар, предаден ни от предишните поколения.
В сърцето на кампанията стои 4-минутно видео с участието на възрастни европейци, които свидетелстват от първа ръка за преобразяващата сила на демокрацията.
Тези забележителни хора разказват личните си истории – за преживяното от тях потисничество или крехкостта на демокрацията. И искат да ги предадат на своите внуци и на следващите поколения.
Българските участници в проекта са Атанас Начев, който е на 20 години и неговият дядо Луко Петров, който е 75-годишен.
Днес Луко Петров е пенсионер, но е отдал над 42 години от живота си на работа в областта на съобщенията.
"Трябва да си изказваш мнението, да гласуваш!", посочи той пред БНР и посъветва евродепутатите ни "да се равняват по тези, които отстояват нещата, за да могат да прокарат това, за което сме ги избирали".
Атанас Начев пък учи финанси и работи като счетоводител
"В Копенхаген се озовахме по един магически начин. Дочух за това събитие. Веднага се сетих за баба ми и дядо ми. Дядо прие предложението с отворени обятия. Кандидатствахме.
Повечето хора, които няма да гласуват, не знаят, че могат или кога трябва да го направят. Поставил съм си за цел да ги заинтересовам. Може би нямат мнение за нещата, които се случват в ЕС".
Начев смята, че трябва да има повече информираност, "повече събития, които да дават възможност на гражданите да влязат в обувките и в темите на евродепутатите. Това ще доведе и до отоворност на гражданите".
Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП в България, разказа в предаването "Хоризонт до обед", че тази кампания се разработва от доста време.
"Участват хора, които са били свидетели на Втората световна война, на Пражката пролет, на Революцията на карамфилите - събития, които са променили дълбоко личния им живот и възприемане на света. Те не са живели задължително през всичките години в демокрация.
В България може би не оценяваме толкова много демокрацията и може би не сме толкова щастливи от начина, по който тя функционира тук, но е важно да си даваме сметка какви са алтернативите, а те не са по-добри.
Запазваме демокрацията като гласуваме".
Данните на Евробарометър показват по-голяма информираност спрямо изборите през 2019 година, както и по-голямо желание да се гласува, обясни Стойчев.
"Европейските граждани виждат, че политиките, които се решават на европейско ниво, имат огромно влияние върху тяхното ежедневие.
Българите обаче не са така добре информирани как функционира ЕС и какви са европейските политики".
Стойчев посочи какво оставя в наследство отиващият си ЕП.
"Завещава проевропейски мнозинства, както и много въпроси относно зелените политики. Остава да видим как Европа ще навлезе а в дигиталната сфера. Да не забравяме, че живеем и в една доста нестабилна геополитически среда".