Предстои откриване на Детска болница в града

След години на опити, обединяването на сили в последните месеци на 2023 г. даде своят резултат – Бургас ще има кръвен център. Както е известно, за това настояваха всички болници в региона, защото нуждата от Център по трансфузионна хематология в Бургас вече става критична. Какво се случи в последните дни. Пред ФАКТИ говори областният управител на Бургаска област Пламен Янев.

- Г-н Янев, коледно чудо ли се случи, че стана така, че Бургас ще има кръвен център?
- Когато нещо дългоочаквано се случи по това време на годината, чисто емоционално, това е реакцията на всички. Естествено зад това „чудо“ стои много работа и упорит труд от страна на редица институции и хора, към които изразих и моята искрена сърдечна благодарност.

- В бюджета за 2024 г. Парламентът гласува 5 млн. лева, с които да се осъществи първият етап – строежът на сградата. Къде ще е, какво следва?
- По съществуващия и наличен проект, изготвен изцяло благодарение на Община Бургас, това трябва да се случи в района на УМБАЛ Бургас. Все пак последната дума ще има Министерството на здравеопазването. След това следва да се осигури медицинското оборудване и осигуряване на медицинския щат, който да обслужва дейностите на кръвния център.

- Какъв е ангажиментът на областната управа към процеса? Какво зависи от вас и с какво съдействате?
- Тази кауза не ми е чужда. Аз лично съм дългогодишен кръводарител. Като областен управител реших и институционално да подкрепя решаването на този така дългоочакван за региона ни проблем. Срещнах безусловна подкрепа от народните представители от Втори многомандатен избирателен район в 49-то Народно събрание, които аргументирано защитиха каузата от трибуната на Парламента. Проведох работна среща с представители на лечебните заведения в областта и с директора на РЗИ-Бургас, за да чуя техните доводи за и против създаването на Център по трансфузионна хематология. Всички изразиха категорично мнение в подкрепа Бургас да има своя кръвен център. Изпратих аргументирано писмо до министъра на здравеопазването проф. Хинков, който изрази писмено положително становище по казуса.
Въпросът за създаването на кръвен център не се поставя за първи път на вниманието на институциите в България. Днес този въпрос е жизненоважен за здравеопазването в най-голямата област по площ в страната – област Бургас, за пациентите и кауза, зад която се обединихме всички представители на местната и централната власт, както и ръководителите на всички университетски и многопрофилни лечебни заведения в региона. Всички сме обединени и убедени, че са налице необходимите условия за разкриването на Центъра. Смисълът и ползата от тази инвестиция са неоспорими за спасяването на хиляди човешки животи годишно. Фактът, че Бургаска област е най-голямата по площ в България, с най-голямата пътна мрежа, с най-голямо население и травматизъм през летния сезон в страната, показва, че разкриването на кръвен център е крайно наложително, макар и закъсняло. Проблемът с липсата на кръвен център и невъзможността взетата в Бургас кръв да се обработва на място вече е изключително сериозен. Той поставя на изпитание ежедневната работа на лекарите и качественото лечение на пациентите. Отделение трансфузионна хематология (ОТХ) -Бургас отдавна е надхвърлило в пъти изискванията за създаване на кръвен център.

- Досега някак ситуацията изглеждаше като парадокс. Бургас е след водещите градове по кръводаряване, а кръвта се обработваше в Стара Загора…
- ОТХ-Бургас е с повече кръводарители от Център за трансфузионна хематология (ЦТХ) -Стара Загора и ВМА и само с 200 кръводарители зад ЦТХ-Плевен, т.е. на 5-то място в страната и пред 2 от общо 6 ЦТХ. Толкова голям брой кръводарители няма нито едно друго отделение в страната. Невъзможно е да се планира спешност, пътен травматизъм, животоспасяващи операции. Страдат дори и пациентите с планови операции, принудени да чакат кръв. Отлагат се операции, което води до изключителен стрес при пациенти, близки на пациенти и лекари.

ОТХ-Бургас функционира на територия, която в летните месеци е населена от 2 млн. души население, в огромен процент чужденци.

По време на празниците и уикендите населението се увеличава 3-4 пъти. Никое друго ОТХ не работи на такъв натоварен режим.
Целта да се разкрие кръвен център е да може на място да се преработва кръвта и още същия ден да достига до болницата, респективно пациента. Това ще осигури спокойствие при спешни случаи и планови операции. Така ще се избегне забавянето на кръв и кръвни продукти с дни от ЦТХ-Стара Загора, с които често пациентът не разполага. Поради огромното потребление на кръвни продукти и невъзможността взетата кръв да се обработва на място се губят 3-5 дни – време, изключително важно за живота и възстановяването на пациентите. 90% от болните, които се нуждаят от по-големи количества еритроцитен концентрат, получават само един, за да не загинат от кръвозагуба. След това чакат с дни за следващи количества, отлагат се операции. Абсолютно е невъзможно да бъдат осигурени всички болни с цялото количество необходими биопродукти на момента – причината за това е само и единствено големият интервал от вземането на кръвта до получаването на продукта, а то се дължи на липсата на производство на място.

Поради редките транспорти (само 10 пъти в месеца) огромна част от плазмата не може да се обработва, а се бракува и не стига до пациента.

Прясно замразена плазма се произвежда от бургаски дарители, дошли само в деня на транспорта, и то от 7,30 до 11.00 ч. Това са много нереализирани възможности да се помогне на нуждаещи се от кръв.
Много е показателно бягството на децата с таласемия към градовете и болници в страната, които се обслужват директно от ЦТХ. Причината за това е възможността на ЦТХ бързо да произведе нужния продукт, дори в момента да не е наличен. Почти всички бургаски деца с таласемия се преместиха на лечение във Варна, Пловдив и София, където има ЦТХ. Това е психическо, физическо и финансово натоварване на техните семейства. Недопустимо е тези деца ежемесечно да пътуват за лечение някъде в страната.
ОТХ-Бургас отдавна вече не може да задоволи нуждите на лечебните заведения, които обслужва, защото функцията му на склад за биопродукти не е достатъчна. Един ЦТХ с производствено отделение би скъсило интервала от вземането на кръвта до готовия продукт до 6-8 часа, вместо 3-5 дни. Специалните поръчки за бебета биха се изпълнявали на 8-я час, а не на третия или на петия ден. Не само има нужда, има вече остра необходимост от ЦТХ на територията на Бургас. Отпадането на необходимостта от постоянен специализиран транспорт от и до ЦТХ-Стара Загора би спестила време и финансов ресурс, който може да бъде насочен другаде.

-Каква е натовареността на бургаското Отделение по трансфузионна хематология, как се справят медицинските специалисти и успяват ли да покрият нуждите от кръв на бургаските болници?
- ОТХ-Бургас към днешна дата обслужва 10 големи болници в Бургас с мащабна оперативна дейност и с високоспециализирани медицински услуги. Откриването в Бургас на повече лечебни заведения, разширяването им с нови отделения и увеличаване на легловата база, прави все по-трудно обслужването им. Предстои откриване на Детска болница в града, втори корпус към МБАЛ „Сърце и мозък“ с направление Акушерство и гинекология и вече се откри нова Онкологична болница. Така лечебните заведения на територията на област Бургас, обслужвани от ОТХ, съвсем скоро ще станат 13. Когато назад във времето е създадена системата на трансфузионна хематология с наличните ЦТХ, ОТХ-Бургас е обслужвало една-единствена болница. Няма друго ОТХ в страната, което да обслужва толкова много лечебни заведения.

- Предстои осигуряване на финансиране за оборудването. За каква сума става въпрос и какви са плановете?
- За създаването на Център по трансфузионна хематология са необходими около 15 млн. лв., които да бъдат заложени в бюджета на Министерството на здравеопазването. Вече 5 млн. лв. от тях са осигурени. Част от тях са за строителство и ремонт на допълнителна сграда за лаборатории и производство, която вече е проектирана със средства на Община Бургас. Останалата част е за апаратура, нужна за обработката на кръвта. Що се касае за кадровия резерв, вече две години в ОТХ-Бургас провеждат стажа си бъдещи лекари и медицински сестри от новосъздадения Медицински факултет в Бургас към Университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Голям процент от тях изявяват желание да работят в отделението или в бъдещия кръвен център след завършването си.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.