Разследването на журналистката бе представено в ефира на "Честно казано с Люба Кулезич"

Председателят на Софийския градски съд Алексей Трифонов няма българско гражданство. До този извод стига журналистката Валя Ахчиева. Разследването и показва, че гражданството на оглавяващият СГС е изтекло, тъй като при раждането си той е записан в град на бившия СССР, а българско гражданство няма. В предаването "Честно казано с Люба Кулезич" беше излъчено видео на разследването.

Валя Ахчиева се опитва да се свърже с него когато преди почти година той и отговаря чрез пресцентъра на съда, че  не се бил срещал с журналисти. "Той казва, че бил станал български гражданин по силата на Конституцията на Република България от 1991 година. Този отговор ме шокира, защото сегашният председател на съда е роден не през 91-ва, а през 1972 година! А азбучно правило е, че за определяне на първоначалното гражданство на едно лице се прилага законът, който е действал към момента на раждането му", казва Ахчиева. 

Разследващата журналистка припомня също, че по време на изслушването на Иван Гешев за поста главен прокурор му се задава въпрос дали ще направи проверка на Алексей Трифонов относно гражданството му. Тогава Гешев отговори, че въпросът е странен, защото имало проверка по този казус от Върховния административен съд.

Ахчиева се среща и с министърът на правосъдието Данаил Кирилов, който отрича  възможността да изискат акта за раждане на съдия Трифонов и да извършат проверка в Главна дирекция „ГРАО”,  защото тя била под шапката на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

"Българският му акт за раждане. Съставила го е Антония Атанасова – длъжностно лице от общината в район „Илинден” през далечната 1988 година. И в долния десен ъгъл не е посочена никаква декларация от родителите на Алексей, че са му избрали българско гражданство. Преписан е само съветският му акт за раждане, издаден от Кировско бюро в град Курск, СССР, през 1972 година", казва Валя Ахчиева.

В заключение съдия Трифонов няма българско гражданство. Неговият български акт за раждане е съставен 16 години след раждането му, без наличието на каквото и да е правно основание. В правото има специален термин за такова лице - апатрид.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.