Зеленски заяви, че Украйна в момента няма сили да си върне окупираните територии, но „никога“ няма да ги признае за легитимна част от Руската федерация
Постепенно се изясняват позициите на САЩ, Украйна и Русия преди евентуални преговори за спиране на войната. Но в момента лидерите на тези страни са много далеч един от друг с коренно различни искания и виждания как трябва да изглежда краят на войната, пишат focus.de и Tagesspiegel.
Какво иска Тръмп?
Доналд Тръмп иска да влезе в историята като президентът, спрял войната в Украйна. Целта на Тръмп да прекрати войната в Украйна в рамките на 24 часа, както твърдеше в кампанията си, обаче се оказа празно предизборно обещание. Въпреки това, след преизбирането на Тръмп изглежда има известно движение в дипломатическия процес. Сега има многократни публични изявления за възможни преговори от САЩ, Украйна и Русия.
Подробности за идеите на Тръмп за пътя към мира остават оскъдни. Украйна и Русия трябва да бъдат принудени да седнат на масата за преговори с натиск. С това се изчерпват и сегашните заплахи на президента на САЩ към руския президент Владимир Путин. Белият дом заплаши с мита и санкции, но Москва не се впечатли особено.
Какво иска Зеленски?
Мирният план на Тръмп също така не включва американски войски на украинска земя. Но украинският президент Володимир Зеленски очевидно е на съвсем различно мнение. „Няма да работи без Съединените щати“, каза Зеленски на Световния икономически форум в Давос, имайки предвид международни мироопазващи сили, разположени в Украйна съгласно споразумение. В момента няма споразумение между САЩ и Украйна по въпроса за войските. В Европа също изглежда, че все още не е ясно коя държава колко свои войници може да изпрати. Следващият проблем са границите.
Зеленски заяви, че Украйна в момента няма сили да си върне окупираните територии, но „никога“ няма да ги признае за легитимна част от Руската федерация, включително Крим. И тук идва голямото разминаване с позицията на Москва.
Какво иска Путин?
Накратко, капитулацията на Украйна. Много международни експерти са единодушни, че с инвазията си в Украйна Путин не е искал само да окупира част от страната, а да я погълне. Президентският съветник Николай Патрушев например заяви наскоро, че през 2025 година Украйна ще спре да съществува като независима държава.
Външният министър Сергей Лавров пък посочи, че в Украйна не може да има никакви военни бази, което изключва възможността за международни мироопазващи сили. Трябва да се приеме и [реалността на] фронтовата линия, каза Лавров. Това означава, че това изместване на националните граници ще трябва да бъде признато от Украйна и завладените територии ще трябва да бъдат отстъпени на Русия. Нещо, което Киев отказа да признае.
Макар че след встъпването в длъжност на Тръмп има известен напредък към възможността за започване на преговори, краят на войната в Украйна към днешна дата изглежда много далеч. Позициите на Тръмп, Зеленски и Путин са много далечни една от друга.