„Състоянието на БСП в последните години доведе до това, че тя скъса връзката си с естествените ѝ избиратели и затова дава такива резултати. Бяха направени редица действия, които просто съсипаха партията", коментира бившият лидер на левицата
„БСП зае една позиция, която крие много рискове, за които имаше предупреждение. Сега, чрез участието в управлението, се прави опит за реанимация – а мисля, че резултатът няма да е много цветущ.“
Така коментира в предаването „Тази сутрин“ по bTV участието на левицата в управляващата коалиция Михаил Миков, бивш председател на НС и бивш председател на БСП.
„Състоянието на БСП в последните години доведе до това, че тя скъса връзката си с естествените ѝ избиратели и затова дава такива резултати. Бяха направени редица действия, които просто съсипаха партията. Включително промени в устава, борба с вътрешнопартийния враг, липса на политически компас, на ясна политическа платформа, която да очертае за какво се бори БСП и чии интереси представлява“, уточни той.
Все пак партията държи позиции в ключови министерства към момента – от социалното, през регионалното, до младежта и спорта. Въпреки това Миков остава песимистично настроен:
„Националният съвет взе решението БСП да влезе в коалиция с ГЕРБ, въпреки че години наред се твърдеше, че има конгресно решение, което поставя граница пред такъв тип коалиране. Години наред имаше заклинания „никога с ГЕРБ“.
Той добави, че правителството на Росен Желязков е политическо, а не експертно.
„Всичко друго се твърди за смекчаване и забравяне на това, което се говореше преди изборите, за да се очертаят избирателите на една или друга партия“, посочи Миков.
„Ситуацията сега е доста сложна, защото в опозицията има поне три фракции, всяка от които поставя бариери и мини по отношение на другата. Ето, сега като се поставят на дневния ред регулаторите, където сами се вкараха в приключението „две трети мнозинство“, несъмнено ще трябва да погледнат към части от опозицията, които да могат да формират тази аритметическа необходимост от две трети плюс един“, заяви още той.
И каза, че за целта „ще се търси там, където може да се даде - което може да се случи и с ПП-ДБ“.