Имотен член на Св. Синод: "Магаре ще сложа за митрополит, но няма да е Иеротей". Изборът на Сливенски митрополит разкри всъщност #КОЙ управлява църквата ни

С лъжливи опорки Светият Синод изключи Агатополския епископ Иеротей от избора за Сливенски митрополит. Няколко члена на Светия Синод буквално погазиха устава на Българската Православна Църква (БПЦ), игнорираха желанието и вота на миряните и свещениците от Сливенска епархия и предопределиха избора на владика на овдовялата митрополия, според лични и светски нечистоплътни интереси. Целта на “петата колона” на олигархичната клика в църквата е да поставят на чело на една от най-атрактивните епархии лице, което да бъде удобно и послушно и да не пречи на порочното и антихристово Статукво, установено още през комунизма. Един политически модел превърнал Православната ни църква в жалка и куха бутафория, нежели в богочовешки организъм, за спасение на душата, каквато е нейната изконна мисия, възложена от самия Господ Иисус Христос. Безцеремонното погазване на волята на вярващите миряни и клирици доказва именно това. /виж тук/

“Избори” без избор, като дузпи до гол

На 18 февруари 2024 г. бяха проведени уставни и прозрачни избори за Митрополит на почившия Сливенски митрополит Иоаникий. С най-много гласове и почти пълно мнозинство бе избран Агатополския епископ Иеротей. Духовен водач, който се ползва с огромен авторитет, доверие и уважение, и от миряните, и от клира в региона на епархията. Очевидно неудобен на маститите наследници на бившата Държавна сигурност и комунистическите мрежи на влияние в църквата, изборът беше безцеремонно касиран от Светия Синод. Заради избухналото обществено негодувание, ръководителите на църквата направиха заблуждаващ ход, че ще насрочат нови избори. Срещу нарочните и клеветнически доноси послужили като основание за касиране на изборите се възпротивиха категорично с позиция Неврокопският и Видинският митрополити Серафим и ДаниилАрхиереите посочват в позицията си от кого са писани жалбите срещу провеждането на избора и от това става ясно донякъде какви са мотивите на жалбоподателите. /виж тук/

На 22 април на заседанието на синода от листа за номинации на предстоящите избори, обаче Иеротей е безцеремонно зачеркнат, за да не се повтори “грешката” да бъде случайно избран отново, което е почти сигурно. Подобна практика на “избори” дълбоко разкрива противонародната същност до която е стигнала църквата, дискредитира въобще Устава й и навява аналогия с комичната сцена на корпулентен висш роден политик, който риташе дузпи на мач, толкова пъти, докато накрая успее да вкара гол. Зад своеволията на синода, приписал си църквата, като собствена фирма и определящ народа и вярващите християни, несъгласни с безобразията им като тълпа, стоят огромни и алчни икономически и финансови интереси, на които явно честен и духовен митрополит Иеротей, е крайно несъвместим. Епископът дори беше заточен в Рилския манастир, за да не може да се среща и да контактува с миряните си и клириците от епархията.

Агатополски епископ Иеротей

С остра декларация по казуса срещу най-новото скандално решение на Светия Синод излезе сдружение „Православен зов“. Членовете му допускат, че зад войната срещу Иеротей се крие политическо вмешателство и бизнес кръгове, които имат апетити към богатата на имоти (в. т.ч. и  по Южното Черноморие) и гори Сливенска епархия. Земите на църквата се изчисляват на повече от 80 000 дка, които вече са влезли в плановете за присвояване и експлоатация на разни корпулентни фигури и олигархични субекти. В декларацията от „Православен зов“ изтъкват предположение, че приближеният викарен епископ на Пловдивския митрополит Николай (известен в публичното пространство с афинитета си към лукса, скъпи часовници, коли и придобивки) – Знеполския епископ Арсений, е пробутван от синодалци за владика на Сливенска епархия.

Съмненията им се подсилват от факта, че на изборите за Сливенски митрополит от 18 февруари епархийскиските избиратели – миряни и свещеници, подкрепят с 26 гласа „ЗА“ на първи тур Агатополския епископ Иеротей и с 22 гласа „ЗА“ Константийския епископ Михаил на втори тур. На двата тура Знеполския епископ Арсений изпада от класацията на трето място с един и същи брой гласове – 17. При това положение Светият Синод трябваше да вземе решение един от двамата първи да бъде новият Сливенски митрополит. Вместо това изборите са касирани от Светия Синод по доноси и внушение на личности със съмнително и дори криминално минало. В нарушение на Устава на БПЦ Светия Синод изважда спечелилите най-много гласове Иеротей и Михаил от списъка с кандидати за митрополит на Сливенска епархия, но синодалните архиереи оставят точно нежелания Арсений да участва отново в „изборите“.

Членове на “Православен зов”

„Българската Православна Църква системно нарушава Устава и традициите през последните месеци“, посочиха на 24 април пред журналисти в Бургас от „Православен зов“ и призоваха Върховният орган на БПЦ – Светият Синод, да преразгледа решението си и да даде възможност на епископ Иеротей да участва в изборите за Сливенски митрополит. „Православен зов“ подчерта още, че Светия Синод е разделен на две групи и гласът на бъдещия Сливенски митрополит ще е определящ при избора на нов Български патриарх.

На срещата изразиха позиции председателят на сдружението д-р Атанас Орачев и членовете – иподяконът на храм „Св. Св. Кирил и Методий“ Ангел Куцаров и студентът по философия и история Тодор Тодоров.

„Първите избори, които се проведоха на 18-ти февруари и бяха организирани от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан по уставен и каноничен начин, както самият той обяви, бяха касирани на базата на един донос. Подкрепата за Агатополския епископ Иеротей явно не се харесва на мнозина от митрополитите в Светия синод.
От изтеклата информация вече знаем, че на гласуването в Светия Синод, което не включва Иеротей в списъка на достоизбираемите, един от хората, които гласуват против, е митрополит Йоан, който забърка цялата каша. Това е абсурд. Ако той си мисли, че си е купил някаква индулгенция, жестоко се лъже. Ще пратим декларацията до Светия синод, но не очаквам някакви резултати. Какво ще стане с БПЦ след всичко, което видяхме?!

Наместникът на Сливенска епархия – Негово Високо Преосвещенство епископ Йоан Варненски и Великопреславски, не отговори на въпросите – какви са неговите доводи за касирането.
Сутринта, от едно предаване на БНТ, с изумление видях, че друг митрополит – Западноевропейският Антоний, изплю камъчето за какво всъщност става въпрос. Митрополит Антоний заяви, че епископ Иеротей, видите ли, се държал недостойно, защото не бил излязъл пред хората, не написал нищо и т.н. Това е гавра със случилото се, защото от времето на обявяването на изборите Иеротей е заточен в Рилския манастир. Антоний пак си позволи да внуши, че хората и миряните са били „натискани” да протестират. Не каза от кого. По подразбиране би трябвало да се досетите, че това го е правил Иеротей. Как, след като е на заточение в Рилския манастир? За разлика от повечето членове на Светия Синод, той е и дълбоко вярващ човек. Той не кара мерцедеси, като някои други епископи. Последната му кола е втора употреба, но с нея съумя да обиколи епархията. Няма място, на което той да не е бил и хората да не са го харесали“,
 заяви д-р Атанас Орачев.

Писмото на 32-ма свещеници до Светия Синод:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Като миряни щяхме да се съгласим, ако ни беше казано – Иеротей направи това и това, построи онези хотели там и там, допусна СПА курорти в манастира в Поморие – такова нещо няма, можете да видите. В някои епархии, знаете какво става – Бентли, Мерцедес, златни часовници и т.н. Ние не искаме това да се случи. Ако епископ Иеротей е нарушил нещо, нека бъде извадено, да мине през църковен съд и санкция. Обаче не може „Една жена каза”, доноси и тайни. Някакви мистични обвинения. Това на нас ни говори друго, не сме съгласни и ще се борим. В Поморие няма хотели, няма лъскави коли. Какво ще дойде, не ни е ясно. Сигурно ще експлоатират църковните имоти по бизнес модел. Ние не искаме това. Искаме си нещата да бъдат по начина, по който са сега. Влязъл съм в Църквата да видя истината. Епископ Иеротей ме подстрига за иподякон. През цялото това време ние стояхме, молихме се… изгавриха се с нас! Много е трудно сега да бъдат удържани хората“, заяви Ангел Кунчев.

„В Сливенската епархия обожават епископ Иеротей. Много хора се присъединиха към църквата благодарение на него, а сега искат да ни наложат чужд човек. Не му прави чест на дядо Йоан това, което направи. Той обяви проведените от него избори на 18 февруари за уставни, след което се отрече от думите си. Гледахме изборите на живо в интернет, след края на изборите той каза, че се надява на всички да е направило впечатление, че изборите са минали по честен и справедлив начин. Само 3-4 дни след това той се отметна от думата си и каза, че изборът не бил проведен правилно“,посочи Тодор Тодоров.

От „Православен зов“ предупредиха, че ако не се вземат мерки и не бъде включена кандидатурата на Иеротей в новите избори на 19 май за Сливенски митрополит, миряните са в протестна готовност и не изключват да се стигне до втора Великденска акция. (виж тук)

“Не може Сатана да се бори със Сатаната”

Проблемите около избора на нов Сливенски митрополит изглежда не само няма да утихнат, а продължават да се задълбочават, което не изключва в един момент да бъде прегазена точката на търпимост на миряните и клириците и да се предизвика ескалация на натрупаното от началото на годината напрежение. Първо Светият Синод касира немотивирано изборите за Сливенски митрополит от 18 февруари 2024 г. След това прие една напълно противоуставна, безпринципна и в нарушение на каноните наредба, с която лишава епархийските свещеници и миряните от право на глас при избора на митрополити. Последваха протести на миряни от цяла България и молитви на духовници пред Българската патриаршия, Сливенска митрополия и гладна стачка на сливенския свещеник Иван Янков, както и остри публични позиции на известни богослови и юристи, професори и университетски преподаватели – както срещу касирането на избора за Сливенски митрополит, така и срещу Наредбата, за да се стигне  до нейната лицемерна отмяна. Върхът на наглостта е неединодушното решение на Светия Синод, с което отстрани от листата с кандидати за повторния вот на 19 май двамата митрополити, които спечелиха най-много гласове от енориашите в Сливенската епархия на 18 февруари. Светият Синод извади достоизбираеми епископи – Агатополския Йеротей и Константийския Михаил, а също така други двама – Поликарп и Висарион, като говорителят на Синода митрополит Киприан не даде никакво обяснение за това решение.

В предаването „Денят започва“ на БНТ Западно и Средноевропейският митрополит Антоний постави безпочвения и циничен аргумент, че спечелилият най-много гласове Иеротей е изключен от списъка с кандидати, защото в негова подкрепа е имало протести и това го прави едва ли не недостоен за поста. Изразяващите възмущението си вярващи бяха наречени “тълпа”. Това показва трагичната пропаст между църква и общество в България и разделението, което е вече почти необратимо.

„Митрополитът, освен духовник, трябва да е и добър администратор и организатор. Трябва да може да организира хората, а видяхме, че епископ Иеротей стоеше безучастно на фона на протестите в Сливенската епархия. Самото название достоизбираеми, както е залегнало в устава на Българската православна църква, изисква от Светия Синод да изготви листа от всички налични епископи, които имат конкретни достойнства, качества за избор. Светия Синод е благоразсъдил и решил, че епископ Иеротей няма да влезе в тази листа, както и Михаил и други, които са извадени от нея, тъй като нямат тези качества, с които да се справят като митрополити“, казва Антоний. (виж тук)

Въпросните “качества” вероятно се измерват с това дали носиш “Ролекс” за десетки хиляди евро и дали си возиш расото в скъпа лимузина, например BMW за няколко стотин хиляди лева. Мутренските подходи, критерии и поведение отдавна са станали норма на подражание от някои водещи родни “духовници”.

Митрополита Антоний

Тезите на митрополит Антоний, обаче, противоречат на обективната истина, изкривяват я и са несъстоятелни, защото именно с решение на Светият Синод Иеротей ръкоположен за епископ и досега пет пъти е участвал в избори за митрополит на различни епархии, одобрен от същия Свети Синод в списъците с кандидати като достоен и достоизбираем. И от това си проличава, че мотивите са други и клонят към користни цели, свързани с имотите на Сливенска епархия и поставянето там на угоден за политико-олигархични кръгове митрополит, каквото е и съмнението на болшинството миряни, на голяма част от свещениците, на богослови и юристи, запознати с църковните дела и „кухнята“, а и на гражданите като цяло.

Да заглушиш Глас народен – глас Божи

Не случайно 32-ма свещеници от Сливенска епархия пишат писмо до Светия Синод, подписали го с имената си, с което искат изправянето пред Църковен съд на ставрофорен иконом Евгений Янакиев – предстоятел на сливенския храм “Свети Димитър” и на брат му ставрофорен иконом Сливестър Янакиев – за отправяне на твърдение без факти (доноси) срещу епископ Иеротей, за участието във фирма и въвличането на сливенски храм в друга фирма, както и за други противоуставни деяния, които уронват престижа за БПЦ.

С действията и решенията си от началото на годината до сега няколко члена на Светия Синод явно и по всякакъв начин, включително и с погазването на Устава на БПЦ-БП, искат да нагласят точно определено лице за митрополит на Сливенска епархия, изключвайки желания за такъв от миряни и свещеници епископ Иеротей. По този начин те поставят БПЦ в епицентъра на духовна криза, превръщат я в първоизточник и проводник на обществени скандали, отблъскват гражданите и миряните от и без това все по-слабо посещаваните храмовете и все повече затвърждават тезата и засилват усещането у вярващите, че БПЦ е отстъпила от социалните си функции, крилиците са отдалечени от Христовата вяра и мисия, а владиците са обладани от материалното и стремежа за власт, пари, имоти, придобивки, вместо да служат на Господ.

Биволъ публикува декларацията на сдружение „Православен зов“ срещу решението на Светия Синод епископ Иеротей да не участва в изборите за Сливенски митрополит и писмото на 32-ма свещеници от Сливенска епархия до Светия Синод, с което искат свикване на Църковен съд за доноси и противоуставни деяния:

ДО
СВЕТИЯ СИНОД
НА БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА – БЪЛГАРСКА ПАТРИАРШИЯ

ДЕКЛАРАЦИЯ
на сдружение „Православен зов“

Ваши Високопреосвещенства,

учудени сме от взетото от Вас решение относно списъка с достоизбираеми епископи във връзка с предстоящите избори за нов Сливенски митрополит, които ще се проведат на 19-ти май в Сливен. „Учудени“ е възможно най-меката оценка на стореното от вас и е продиктувано от неразбирането на долуизброените факти, които оформяме и в следннте въпроси:

  1. Как така и откъде-накъде два месеца, след като бе касиран първия избор за Сливенски митрополит, новият списък с кандидати е редуциран от десетима на шестима епископи?
  2. Какво наложи промяна в списъка, от който са извадени четирима от достоизбираемите допреди два месеца епископи, а именно – Агатополски епископ Йеротей, Константийски епископ Михаил, Белоградчишки епископ Поликарп и Смоленски епископ Висарион?
  3. Какви са причините за тази корекция на списъка и по какви критерии е съставен той със сегашните кандидати?

Та нали всички тези епископи, според Вас, членовете на Светия синод, отговарят на определени качества, след като са били хиротонисани (ръкопожени) през годините!

Та нали всички те са били определяни за достоизбирамеми и са били включвани от вас в предишни списъци с кандидати за митрополити!

Защо и откъде-накъде сега ви изключихте от списъка тъкмо Агатополския епископ Йеротей и Константийския епископ Михаил, които бяха избрани съобразно Устава на Българската Православна църква на двата тура на епархийските избори в Сливенска митрополия, които се проведоха на 18-ти февруари 2024 г.?

Тези избори бяха организирани от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан (наместник на овдовялата Сливенска епархия) и тогава епархийските избиратели, които са 42-ма миряни и свещеници, подкрепиха с 26 гласа „за“ Агатополския епископ Йеротей на първия тур и с 22 гласа „за“ Константийски епископ Михаил на втория тур.

Длъжни сме да ви припомним, че още преди два месеца, след касирането на изборите от страна на Светия синод на базата на една скалъпена жалба-донос и доклад, които и до днес не са оповестени публично, се изказваше предположението, че случващото се е, заради Знеполския епископ Арсений – викарен епископ на Пловдивския митрополит Николай. Той показателно и на двата тура на изборите успя да събере един и същи брой гласове, а именно 17.

Нели сега решението на Светия синод ясно откроява желанието на част от членовете на Синода за Сливенски митрополит да бъде наложен именно Знеполския епископ Арсений!

Пловдивският митрополит Николай

Длъжни сме да ви припомним също така, че не за първи път в съвременната история на Българската Православна църква се касират избори за митрополит! За първи път обаче това става толкова грубо, като тотално се погазва гласа на клириците и миряните, които ясно бяха изразили своето желание начело на Сливенската митрополия да застане Агатополския епископ Йеротей!

Настоящият Варненски и Великопреславски митрополит Йоан е избран за владика след касиране на изборите през 2013 година. Тогава Светият синод взима предвид жалбите и подписката на миряните от тази епархия, които са настоявали за касиране на вота. На изборите тогавашния игумен на Бачковския манастир Борис е получил 17 гласа, а епископ Игнатий – 16 гласа. Въпреки че срещу тях е имало жалби със събрани подписи, те са били включени във втория списък с достоизбираеми епископи заедно с тогавашните Крупнишкия епископ Инокентий, Месемврийския Иаков, Тивериополския Тихон, Стобийския Наум, Знеполския Йоан, Величкия Сионий, Драговитийския Даниил, Траянополския Киприян, Браницкия Григорий, Главиницкия Йоан и Мелнишкия Серафим. На практика включени веднъж в списъка двамата кандидати, заради които е касиран вота, получават втори шанс да бъдат сред избраните. Това не се случва, но не им е отнето правото да участват повторно в избора.

Тогава за Варненски и Великопреславски митрополит е избран Йоан. Сега – 11 години по-късно. на същия този Варненски и Великопреславски митрополит Йоан се пада задачата да проведе избора за нов Сливенски митрополит. Епархийските избиратели отправяха своята надежда към разума и честта на митрополита, който в края на гласуването на 18-ти февруари обяви, че е провел канонични и уставни избори.

Видно е, че сливенските епархийски избиратели останаха излъгани и се чудим как сега митрополит Йоан ще обясни действията на Синода, част от който е и самият той? Самият Йоан се е противопоставил на изваждането на Йеротей от списъка за изборите, заедно с още 3-ма архиереи, но тяхното мнение в било пренебрегнато. 

Нима пак и за пореден път вие, нашите архиереи, няма да обявите причината и мотивите за така съставения списък с кандидати за Сливенски митрополит! Това ви намерение става ясно от отговора на зададен журналистически въпрос на Старозагорския митрополит Киприан: „Как е гласувано за състава на списъка с епископи?“, на който говорителят на Светия синод заяви:

Това си остава вътре в Светия синод.

През тези два месеца миряните и епархийските избиратели от Сливенската епархия изпратиха редица жалби, писма, становища, изявления и декларации, писма и подписки до Светия синод с искане да се чуе техния глас, да се спази Устава на БПЦ и да се продължи избора за Сливенски митрополит оттам, откъдето бе спрян. А именно – членовете на Синода да изберат за митрополит един от двамата епископи: Агатополски Йеротей и Константийски Михаил! Изборите обаче бяха касирани повторно и вие насрочихте нова дата за тяхното провеждане – 19-ти май. С изключение на някои митрополите, които за жалост не са мнозинство в Светия синод, никой не взе под внимание исканията на миряни и избиратели!

Въпреки това ние изразяваме надеждата, че този път Вие, митрополитите, ще разумеете фактите и ще ревизирате списъка с достоизбираеми епископи, за да включите в него и Агатополския епископ Йеротей и му дадете възможност отново да участва в избора!

Ако ли не, сме длъжни да ви припомним, че ние българите имаме стародавна традиция как да се посрещат натрапени и нежелани от миряни и клирици архииереи!

Атанас Орачев
председател на сдружение „Православен зов“

Писмото на 32-ма свещеници от Сливенска епархия до Светия Синод:

До Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан Наместник на овдовелия Сливенски епархийски престол

Копие  до :

 Негово Високопреосвещенство Врачански митрополит  Григорий

Наместник-председател на Светия Синод

 техни Високопреосвещенства – членове на Светия Синод

на САЩ, Канада и Австралия митрополит Йосиф

Великотърновски митрополит Григорий

Плевенски митрополит Игнатий

Ловчански митрополит Гавриил

Пловдивски митрополит Николай

Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний

Неврокопски митрополит Серафим

Русенски митрополит Наум

Старозагорски митрополит Киприан

Видински митрополит Даниил

Доростолски митрополит Яков

Ваши Високопреосвещенства,

обръщаме се към Вас като членове на Св.Синод на БПЦ – Българска Патриаршия,  за да изразим своите  разочарование и тъга от медийните изяви и публикации на  ст. ик.Евгений Янакиев и ст. ик. Силвестър Янакиев насочени към  нас, свещенослужителите в Сливенската епархия и конкретно към епископ Йеротей, бивш Викарен епископ на приснопаметния Сливенски митрополит Йоаникий. Основният наплевател Силвестър бе уличен в политическа дейност, абсолютно забранена от Устава и каноните на Църквата, както и незаконна бизнес дейност, несъвместима с положението му на свещеник.

Вече втори месец, след като бе касиран избора за Сливенски митрополит, въз основа на недоказани твърдения в жалбата на ст. ик. Евгений Янакиев, свещ. Серафим Бармуков и г-н Димо Димов – / епархийски избиратели /  и доклада на ст. ик. Евгений Янакиев, не стихват хулите и клеветите, които се отправят към нас. С вяра в сърцата и търпение мълчахме, като не спирахме да отправяме горещи молби към нашия Всеподател, Господ Иисус Христос, че горе посочените свещеници ще се опомнят и ще спрат да петнят не само нашите имена, но и Светата ни Църква, от която и те са част!

Уви, това не само, че не се случи, но напротив, действията им прекрачиха всякаква граница:

  1. ст. ик.  Евгений Янакиев в няколко медийни изяви се опита да манипулира обществеността и стигна още по-далеч като чрез участието си в репортаж, излъчен в телевизионното предаване „120 минути“ по националната телевизия btv на 24. 03. 2024 г., показа снимка (чието изображение е замъглено при монтирането) с ясното внушение, че на нея са наши събратя, които са част от гей-общество и които подкрепят Агатополския епископ Йеротей. С тези си квалификации той хвърля черно петно, не само върху нас, свещениците от Сливенска епархия, но и върху епископ Иеротей, който е част от Вас – нашите архиереи;
  2. същият разпространява избирателно информация от документи на Светата митрополия, с които не би трябвало да разполага, правейки внушения за злоупотреби, които са нeдоказани. Което го уличава в изнасяне и евентуално кражба на вътрешна информация ;
  3. разпространява тежки клевети срещу свещеници от епархията и особено за служащите в Бургаска духовна околия, наричайки ги разколници, крадци, участници в имотна мафия и поддържани от гей-обществата. За доказателство на поредната лъжа свидетелстваме, че организираното молитвено бдение пред Синодалната палата на 12.03.24 г. е заявено в деловодството на Столична община под рег.№СОА24-СГ01-391 от председателя на   гражданско сдружение „Православен зов“ д-р Атанас Орачев;
  4. злоупотребява с паметта на приснопаметния митрополит Йоаникий, който лично го освободи от заеманата длъжност Протосингел, имайки мотиви за това;
  5. при среща между Негово Високопреосвещенство митрополит Йоан и свещеници от епархията имаше ясно изразено свидетелство за агитация от страна на ст. ик. Евгений Янакиев преди епархийския избор;
  6. при постоянното му говорене за имоти , пари и злоупотреби, както и за защита интересите на епархията, умишлено укрива съдружие на Църковното настоятелство на представлявания от него храм ”Св. Димитър“ във фирма ”„Лавхил“ ООД ЕИК 205356430. Съдружник в същата фирма  е Неделина Драгиева, за която се знае, че живее на семейни начала с брат му ст. ик. Силвестър Янакиев в нарушение на правилата и каноните на Православната Църква;
  7. Във връзка с горното, ст. ик. Евгений Янакиев от дълги години прикрива брат си, подвеждайки покойния и настоящия митрополити, свещенството и миряните;
  8. считаме за абсолютно недопустими и коментарите на ст. ик. Силвестър Янакиев в личния му профил във фейсбук, че :
  • се отрича от владика Йоаникий, твърдейки, че е негов изповедник ;
  • редовно да си позволява да хули и подиграва членове на Св. Синод , свещеници и миряни;
  • че се изказва ” компетентно“ по всякакви въпроси, подвеждайки всички;
  • цитираме и коментар по адрес на бургаски духовници : „Надявам се това ОПГ /организирана престъпна група/ да се махне от Епархията“.
  1. в същата соц. мрежа сам той признава, че си заслужава низвержението, което е трябвало да стане отдавна, но митрополитът ”не го пускал “;
  2. в изминалите няколко години назад, получава възнаграждение като свещеник при храм ”Св.София“ гр. Сливен без да служи в полагащата му се чредна седмица в храма. И към момента присъства във ведомостта, под която вероятно се подписва и  наместникът на Сливенския престол – митрополит Йоан.

Ваши Високопреосвещенства,

броени дни след касирането на избора за Сливенски митрополит направено на заседанието на Светия синод на 24.02.2024 г., Негово Високопреосвещенство на САЩ, Канада и Австралия митрополит Йосиф излезе със становище, касаещо решението на Св. Синод въз основа на жалбата, зад която стои ст. ик. Евгений Янакиев. Той написа, цитираме буквално думите му: “„…че обвинението на избирателя за деянието на получилия най-много гласове епископ, е прибързано, недоказано и безотговорно.”

И още, “ вината, ако има такава е много строго наказана, която епископът в немилост не заслужава. Ами, ако в съд той докаже и аз го предизвиквам той да повдигне подобен съд срещу клеветника, тогава как Св. Синод ще гледа в очите нашия събрат, за когото Св. Синод толкоз пъти уверява православните ни клирици и миряни в БПЦ по света и у нас, че е достоен да бъде епископ и е достоизбираем да бъде в листата на митрополитския избор в Сливен. Тогава???!!!“

В този дух са и думите на Неврокопския митрополит Серафим и Видинския митрополит Даниил, които гласуваха “против“ касирането на изборите в Сливенска епархия. Цитираме и тяхното становище по отношение на доклада, който е внесъл в Светия Синод ст.ик. Евгений Янакиев: ”Втората жалба е именувана “доклад” и е подадена  от епархийския избирател ст. ик. Евгений Георгиев Янакиев на 21-ви февруари. Тя не е по отношение редовността на избора, а се отнася  до действия или бездействия  на епископ Иеротей с имоти на Поморийския манастир. “Заявяваме, че изложеният проблем и отнасящите се към него приложени документи изискват задълбочено обследване и експертно становище, както и възможност да се поиска обяснение от обвинения в нарушения епископ Йеротей. За съжаление в духа, в който бе проведено заседанието нямаше възможност да се направи сериозна дискусия. Прие се да бъде касиран изборът въз основа на съмнения в злоупотреби и нарушения без изследване и доказване на твърденията на жалбоподателите. Това неизбежно води до други съмнения, че жалбоподателите е възможно да си служат с клевета. Следователно, ако при задълбочено проучване на изложения проблем би се оказало, че твърденията на жалбоподателите са неверни, т.е. те си служат с клевета, то на  жалбоподателите трябва да бъде потърсена отговорност и отнети правата на епархийски избиратели. Също така  на всички ни е известно от каноните на светата ни Църква, че клирик, който си служи с лъжа не трябва да извършва света литургия“.

Опирайки се на думите на Високопреосвещените митрополити  Йосиф, Серафим и Даниил и разочаровани от продължаващите клеветнически действия от страна на ст. ик. Евгений Янакиев и ст. ик. Силвестър Янакиев, се обръщаме към Вас – членовете на Светия синод на Българската Православна църква с искане на основание чл.190 /ал. 11-12/ от Устава на БПЦ – Българска Патриаршия, да се насрочи дата за провеждането на Църковен съд по възможност и поради неотложност до края на месец април 2024 г., пред който да бъдат изправени ст. ик.  Евгений Янакиев и ст. ик. Силвестър Янакиев, за да им бъде потърсена отговорност за хулите, клеветите и думите, с които петнят архиереите, свещенството и миряните в Църквата, част от която са и  те.

/  – 55 Ап. пр. “Клирик, който наскърби епископ, да се низвергне понеже: началника на твоя народ да не злословиш “,

  • 56 Ап. пр. “Клирик, който наскърби свещеник или дякон, да се отлъчи  “ ,
  • 18 пр. на IV Вс. събор ” За това , ако се окаже, че някои от клира или монашествуващи са се обвързали помежду си с клетва за съзаклятие или коват интриги срещу епископи или клирици, нека бъдат низвергнати “,
  • 21 пр. на IV Вс. събор ” Клирици или миряни, които се оплакват срещу епископи и клирици, да не се допущат да се тъжат направо и без изследване, а предварително да се изучи общественото мнение за тях .“/

Като оставаме с вяра и надежда във Вас, нашите архиереи, изразяваме увереност, че нашето искане ще бъде удовлетворено в най-къс срок, за да се изчисти петното, което двамата свещеници хвърлиха върху свещенослужителите и миряните в Сливенска епархия.

Просим вашите молитви и оставаме верни в Христа чада на Българската Православна Църква!

  1. 04. 2024 г.

Перспективата пред наложилата се практика на тотално и цинично игнориране на волята на вярващите и клира по места, както и арогантното отношение на Светия Синод спрямо ползването на Устава на БПЦ в определени личностни интереси, може да доведе църквата ни до положение, че тя съвсем да загуби доверието на православното общество и да започне да се свива сама за себе си в процес, който да я доведе до състоянието на обикновена секта, но сравнима по имоти и богатство със самата държава. Дали това не е целта на генераторите на цялата сага около “избора” на Сливенски Митрополит и последващия веднага след това избор за следващ Български Патриарх?

По публикацията работи Стоян Тончев
Bivol.bg

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.