Адвокат: С неговия арест разчистват терена за някого

Съдът направи за смях прокуратурата и освободи от ареста шумно арестувания продуцент Нико Тупарев. Магистратите дори не му определиха каквато и да е мярка за неотклонение. Преди това прокуратурата поиска постоянния арест на Тупарев, като обяви, че имало "разумно подозрение", че продуцентът бил присвоил 1,4 млн. лв. от дружество.

Според съдията Виктор Чаушев от Софийския градски съд обаче няма данни за престъпление, а сумата, която според прокуратурата, е присвоил, е изплатена печалба. Решението на съда бе взето близо час след началото на заседанието. То не е окончателно и може да бъде обжалвано в тридневен срок. 

По време на заседанието стана ясно, че съдружникът на Тупарев – Александър Тошев, твърди, че продуцентът е прехвърлил пари от съвместната им фирма "Лайм" ООД към сметки на лични фирми и към свои лични сметки без разрешение от Общото събрание на съдружниците. Става въпрос за сума в размер на 1,4 милиона лева, разказва Нова тв. 

Адвокатът на Тупарев Любомир Таков обвини Софийската градска прокуратура, че се меси в частен спор между партньори и потенциално гражданско дело. По думите му Тупарев не е извършил престъпление от общ характер. Освен това, нямало как да има длъжностно престъпление, при условие че Тупарев не е длъжностно лице, както твърди прокуратурата. Съдът също подчерта, че Тупарев не е длъжностно лице.

Целта на задържането и обвиненията срещу продуцента Нико Тупарев са да бъде разчистен теренът за някого. Тук не става дума просто за отнемане на бизнес. Това коментира по-рано в петък пред "Сега" Грета Ганева, която е адвокат по търговските дела на Тупарев. Той беше задържан от МВР вчера, като единственото ясно е, че това е направено по разпореждане на прокуратурата. До момента държавното обвинение не е обявило какво точно е делото срещу Тупарев и не става ясно какво налага задържането му. Той може да бъде държан в ареста без санкция на съд до 72 часа.

Адвокат Ганева обаче смята, че атаката не е просто срещу клиента ѝ, а и срещу bTV, тъй като се проверяват договори, свързани с телевизията. Според нея институциите се използват с нелегитимни цели. Ганева каза още, че има обяснение кой стои зад всичко това, но не иска да го сподели публично, тъй като в такива случаи никога не се оставят следи.

"Обвинението е за това, че в качеството си на съдружник е "присвоил чужди пари... поверени му да ги пази и управлява", като е "наредил" суми, разпределени му от дружеството за изплащане на печалба/ дивидент. Сумите са минали по банков път, с платен данък, обявени са като разпределен дивидент в ГФО и в данъчните декларации на дружеството и на самия Нико", написа във Фейсбук Ганева.

Тя разкрива и интересен детайл от кухнята на прокуратурата - наблюдаващ прокурор по делото е бившият спецпрокурор Димитър Франтишек Петров, прочул се и с прословутия казус "Осемте джуджета".

Според адвоката очевидно не е извършена елементарна проверка поне в Търговския регистър, от която прокурорът би могъл да установи, че управител на дружество за периода, за който е обвинен Тупарев, е бил другият съдружник, както и че единствено управителят е разполагал с представителни пълномощия да извършва банкови нареждания, т.е. "Нико няма как да си е наредил сумата".

"Управителят и вече бивш съдружник на Нико е представил в Търговския регистър документи със съмнително съдържание и автентичност, които се оспорват в съда и е сезирана прокуратурата, въз основа на които е станал уж едноличен собственик на капитала, а за да замаже положението после е опитал да направи съдружник съпругата си чрез нейно дружество", пише Ганева. Същият този човек, който е и първи братовчед на Тупарев, е подал сигнала, по който прокуратурата формално се е задействала.

Тя допуска, че решението за задържането на Тупарев "е било взето вероятно по идентичен начин с този, за който разказваше Любена Петрова (Павлова след развода с Пепи Еврото) - обвинителните актове са се пишели в "Осемте джуджета" и след отнасянето им в прокуратурата направо са били подписвани от съответния прокурор и изпълнявани".

По думите ѝ "в момента практически цялата държава е мобилизирана по случая чрез институциите си - прокуратура, КЗК, НАП, РЗИ, медии". "Както беше казано, жабата е сварена и джуджетата са все по-корпулентни", завършва алегорично поста си Ганева.

Прокуратурата

Повече от ден след ареста на Тупарев, най-накрай прокуратурата реши да пусне някакво официално съобщение. В него се твърди, че той е привлечен към наказателна отговорност за длъжностно присвояване.  "Според прокурора доказателствата по делото водят до разумно подозрение, че обвиняемият е извършил престъплението, за което е привлечен в това качество, както и че съществува опасност той да се укрие и да извърши престъпление, ако не бъде задържан под стража", обясняват още от прокуратурата. Изобщо и не става ясно какво е това "разумно подозрение".

Досъдебното производство е образувано през май 2024 г. с постановление на прокурор в СГП и се води от Главна дирекция „Национална полиция“ под ръководството и надзора на СГП. Според наблюдаващия прокурор, събраните до момента доказателства били достатъчни за привличането на Тупарев в качеството на обвиняем. Не се посочва какви са тези доказателства.

Обвинението спрямо Тупарев  е за това, че в периода от 11.03.2020 г. до 16.09.2020 г., в София, в качеството си на длъжностно лице – съдружник в търговско дружество, на когото е възложена работа, свързана с пазене и управление на имущество на дружеството, е присвоил пари – собственост на дружеството, в размер общо на 1 441 000 лв. "На 11.03.2020 г., на 01.04.2020 г. и на 16.09.2020 г. обвиняемият наредил превод от сметки на търговското дружество в две банки към собствената си банкова сметка в една от тези две банки без да е взето решение от Общото събрание на съдружниците на дружеството за разпределяне на печалба от дейността му. Присвояването е в особено големи размери и представлява особено тежък случай", твърди прокуратурата. В съда прокурор Петров обясни, че са събрани доказателства, които показват нуждата Тупарев да бъде оставен в ареста.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.