Цветелина Пенкова: Усилията трябва да се насочат към ясни послания и диалог с младите хора преди изборите. Стоил Цицелков: Случващото се в страната в последните дни вероятно ще отблъсне много от гласоподавателите

"Трябва да се положат малко повече усилия за връщането на доверието не само в изборния процес. Има загуба на доверие към институциите като цяло".

Това коментира пред БНР евродепутатът Цветелина Пенкова и отбеляза поредицата скандали в последните дни и месеци. 

Тя призова младите хора да гласуват на предстоящите избори. Според нея усилията трябва да се насочат към ясни послания и разговор с младите хора, за да могат те да разберат защо да участват в изборния процес.

В ЕС бяха приети 14 принципи, които да гарантират етична, цивилизована предизборна кампания във всички страни от ЕС. Според Стоил Цицелков, член на Обществения съвет към ЦИК и наблюдател за ЕК на изборите в България, това е възможно и у нас. 

Независимо от нашите политически, социални и други интереси, принципите са общи и те гарантират не само по-честни избори, но и доверие, подчерта той и добави:

"Проблемът е в доверието - че нямаме доверие. Ние не вярваме, че изборите са честни". 

По думите му не се използва потенциалът, който предлагат технологиите не само комуникационно, но и като социални мрежи:

"ЦИК и СЕМ упорито се правят, че те не са медия, че те не влияят на нашия избор, че там не можем да се информираме в деня на изборите и отказват да ги регулират - много удобно. Това са перманентни структури. Според мен поне в периода между изборите би трябвало да има стратегия как да живеем заедно с тези медии, които са силен фактор". 

В предаването "Неделя 150" Цицелков подчерта и огромната роля на изкуствения интелект както в кампании, така и в обработка на резултати и логистикатаНие напълно отказваме да използваме това, както и да развием капацитет, изтъкна той. Според него има елементарни неща, които могат да се направят и да доведат до по-качествени избори.

По думите му компроматните войни не е основното за нас като граждани и това е нещото, което отвращава. Той смята, че политическата класа иска изборите да не са съвсем честни:

"Това, което се случва в момента - говоренето против технологиите и това, че един политически лидер излиза и казва "тези машини ми откраднаха изборите", после обаче няма доказателства, но няма и последствия - това води до едно крайно рушене на доверието".

Той изказа мнението си, че случващото се в страната в последните дни вероятно ще отблъсне много от гласоподавателите

Стоил Цицелков отбеляза и друга тенденция - че ние постоянно наемаме нови и нови хора в администрацията, когато трендът в света е персоналът да намалява и да се увеличава използването на технологии. Ние нямаме по-голяма група в държавата от администрацията, категоричен бе той.

Пенкова също потвърди, че два начина на гласуване на място е нещо, което не съществува никъде. Самият машинен вот не е приета практика никъде в рамките на ЕС, добави тя. Според нея трябва да се вземе едно решение и то да се следва, като технологиите в този им вид са се оказали, по думите ѝ, неприложими.

Според евродепутата Цветелина Пенкова представянето на отчет и прозрачност на работата са изключително важни. Затова тя е представила своя отчет пред БСП за 5-годишната си работа. Той е публичен и може да се намери и в социалните мрежи.   

"Редно е да се изправим пред българските граждани и хората, които са ни изпратили там, и да кажем какво сме свършили", категорична бе тя.

Евродепутатът отчете 3 основни теми, по които са постигнати успехи за България - ядрената енергетиката и признаването ѝ за зелена и устойчива, инициирането на първото европейско законодателство за стартъпи и реиндустриализацията на Европа - връщане на производствата и промишленостите. По думите ѝ тези неща имат пряко отношение към България и гражданите. Според нея тези неща дават възможност за икономически ръст, повишаване на доходите, адекватна социална подкрепа, нови работни места, връщане на младите хора в България. Тези теми не са далечни, категорична бе Пенкова. И добави:

"Популистката реторика се наблюдава не само в България. Това е огромен проблем, който ще бъде основната битка в рамките на европейските избори - да се обясни, че популизмът не е решението занапредНе може да се използват страховете на хората с политически цели". 

Цветелина Пенкова подчерта, че на вчерашното събрание на Националния съвет на БСП е приета платформа за европейските избори. Предлагаме 10 национални приоритета, които трябва да се защитават от членовете на Европейския парламент, отбеляза тя. 

Нито една от държавите-членки не е безгрешна, категоричен е евродепутатът и посочи проблема на България по отношение на корупционния риск и неработещата съдебна система - липсата на мерки:

"Такива скандали има навсякъде. Проблемът при нас е, че никога не се стига до съдебни решения и до мерки. Това искат да видят от нас - че има работещи институции. Притеснява ме липсата на решения". 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.