В последните дни преди влизането на Доналд Тръмп в Белия дом и Руската федерация, и Украйна се опитват да утвърдят реалностите на военния терен, коментира дипломатът

Реалностите показват, че мирът между Украйна и Русия е невъзможен. Можем да говорим единствено за примирие, което няма да бъде постигнато лесно заради условията, които се поставят от Русия, и нежеланието ѝ да приеме гаранции за съществуването на Украйна като самостоятелна държава. Това каза вицепрезидентът на Атлантическия клуб в България Елена Поптодорова в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Според нея през тази година може да бъде постигнато примирие между воюващите страни.

Тя отбеляза, че в последните дни преди влизането на Доналд Тръмп в Белия дом и Руската федерация, и Украйна се опитват да утвърдят реалностите на военния терен.

"Тези преговори непременно трябва да стъпят върху военни реалности. Украйна се опитва да навлезе по-дълбоко в Курска област, Русия от своя страна се опитва да навлезе в териториите, които претендира и иска да обособи като своеобразни анклави. Това са последните дни, в които и двете страни ще се опитат да отвоюват някакви предимства, които да влязат в следващите преговори“, обясни Поптодорова.

Едно от условията в преговорите от руска страна ще бъде свалянето на икономическите санкции срещу Руската федерация. Според нея Русия не би приела, макар и теоретично, членство на Украйна в НАТО. "В продължение на години това беше условието Украйна да бъде суверенна и самостоятелна държава, заедно с отказа от ядрено оръжие и поддържане на неутралитет. Не ми се струва възможно изведнъж руската позиция да се смени в полза на членство на Украйна в Алианса“, коментира вицепрезидентът на Атлантическия клуб.

Доналд Тръмп използва подхода на тоягата и моркова и той ще се прилага в зависимост от сговорчивостта на двете страни в преговорния процес, смята Елена Поптодорова.

"Ако Русия не е сговорчива и не приеме гаранции за сигурност на Украйна, които да ѝ дават правото да съществува като суверенна държава, тогава президентът Тръмп би оказал пълна военна помощ на Украйна. И обратно – ако Украйна не се съгласи на една тактическа загуба на около 1/5 от нейната територия и не приеме замразяване на действията по членството ѝ в НАТО, Тръмп би хвърлил цялата си подкрепа при Путин. Но до този момент нямаме ясно изразена позиция от тези, които са определени да бъдат изпълнители на външната политика на новата администрация – Държавният департамент, Пентагонът и съветникът по национална сигурност“, коментира още дипломатът.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.