Хубаво е, че няма да се налага таван на цените, че няма да се занимават с разликата между цена на едро и цена на дребно, каза той
Доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания на БАН заяви пред БНР относно идеята на иправителството за контрол на цените на някои продуктови групи и стоки чрез споразумение с търговските вериги-нициативата е добра, европейска, но много закъсняла – с една година.
Хубаво е, че няма да се налага таван на цените, че няма да се занимават с разликата между цена на едро и цена на дребно. Таван имаше в Унгария и вече е свален, защото се стигна до дефицити, посочи Боюклиев. Според него "в тази област се пипа много политически, а не икономически".
"Посоката е правилна. Това правиха във Франция миналата година – 100 цени за 100 дни, веригите се разбраха да замразят цените за 100 дни и това беше съчетано със съответната държавна политика на подкрепа за производителите."
Ако има юридическа бариера, това означава, че нямаме пазарни закони, защото става дума за доброволна инициатива, коментира доц. Боюклиев относно становището на КЗК.
По думите му с нищо не се изкривява конкуренцията.
"Генералният извод е, че нямаме държава. Нямаме аграрна политика и нямаме икономическа политика", каза той в предаването "Преди всички".
Суровото мляко се изкупува на 65 стотинки, излиза от млекопреработвателното предприятие на 2.50, а ние го получаваме за 3, 3.50 - 4 лева за биопродукт, даде пример специалистът.
Ние ядем традиционен български млечен продукт с вносни суровини, подчерта още той, като определи това като скандално. Според него трябва да се отиде първо при базовия продукт.
"Как може България да внася зеленчуци от 3500 километра, от Португалия", попита в заключение Огнян Боюклиев.