Европейските избори ще навредят на вътрешните избори, защото евроскептицизмът все повече се наглася и намества в българското общество, смята Николай Димитров

Mного сериозно предизвикателство имат политиците, което е свързано с връщане на доверието на хората към тях и ще бъде чудесно, ако успеят. Но се съмнявам, защото то е толкова подкопано и толкова го няма вече, че даже не става въпрос и на доверие, става въпрос на интерес. Това като че ли бяха едни малко по-отдавнашни процеси, започнали малко по-отдавна, които в момента сякаш изкристализират още повече с онова прословуто - "че ние с политиците живеем в две отделни държави".

И все по-ясно става това, все по-видимо, че ние с политиците живеем в две паралелни държави. И че това, което политиците си мислят, че вълнува хората, всъщност хората изобщо не ги интересува. Това коментира пред Радио "Фокус" социалният психолог доц. Николай Димитров.

"Аз съм сигурен, че сега, ако излезем на улицата и питаме обикновените хора какво се случва в държавата, те няма да знаят. Няма да могат да го обяснят по-скоро. Те знаят, че се случва един необясним хаос, който е изключително ирационален. Но няма да могат логически да проследят нишката на този хаос. Защото дори във всеки един хаос има някакъв замисъл, някаква нишка, нещо, което да можеш да проследиш като водеща сюжетна линия, тук я няма.

Подхвърлят се някакви неща и те са като един аерошоколад - гледаш го отгоре достатъчно стабилен и дебел шоколад. В момента, в който започнеш да го ядеш, той остава кух вътре. Или като шоколадовите яйца. И това нещо много отдавна разочарова хората. И хората вече все по-малко си дават сметка, че те са тези, от които нещата зависят така или иначе. И това отдръпване, ще го видим още по-видимо и на следващите избори", обърна внимание Димитров.

Според него обаче европейските избори ще навредят на вътрешните избори:

"Защото евроскептицизмът, който все повече се наглася и намества в българското общество допълнително ще повлияе и на и без това достатъчно страшния и страховит скептицизъм по отношение на вътрешната политика. И ние няма да видим някаква особена избирателна активност на тези избори. Разбира се, това са неща, които партиите, особено старите, казионните партии си дават сметка колко е добре за тях и съзнателно или целенасочено го предизвикват. Защото това значи, че ще могат да работят с твърдите си ядра.

Тоест, те ще разчитат на хора, в които са сигурни, че ще отидат до урните и ще гласуват за тях, което ще бъде изключително опасно и рисковано за нови партии като не само “Продължаваме промяната", но и като партиите в лявото, които се обединиха на последните избори, като възможни нови проекти, които ще се появят тепърва в близко време, евентуално.

Те няма да могат да разчитат на тези твърди прогнозируеми ядра и трябва да се случи нещо много взривяващо обстановката, събуждащо, в този смисъл хората. Така че те да отидат и да гласуват за някакъв нов проект и той да обърне сметките на старите партии. И в този смисъл, големите губещи ще бъдат според мен “Продължаваме промяната", което е неизбежно, предвид и поведението им през последните месеци", коментира социалният психолог.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.