Над 817 хил. души взимат основна пенсия в размер до 467 лв., показват данни на НОИ. Това са над 40% от всички пенсионери в страната. Техните пенсии са значително под линията на бедност, която за настоящата година е 504 лв.

Оказва се, че голяма част от пенсионерите живеят с изключително ниски доходи и трябва или да продължат да работят, ако имат физическа възможност за това, или трябва да разчитат на вдовишки и други добавки, за да закърпят бюджета си.

Пенсионерът има право на вдовишка добавка в размер на 26,5 на сто от пенсията на починалия съпруг/съпруга.

По принцип минималната пенсия за стаж и възраст е 467 лв. Но много хора получават по-малки пенсии - при ранно пенсиониране, социални пенсии, инвалидни пенсии и т. н.

Ако в София двама души на минимална пенсия живеят сами, ще трябва да стоят на студено или да отопляват само една стая, за да оцелеят. Софиянци получиха сметка за парно за декември от близо 300 лв. за апартамент от около 75 кв. метра. При положение, че декември беше много топъл месец. Сметките за парно за януари и февруари ще бъдат значително по-високи. В София една минимална пенсия за стаж и възраст ще бъде необходима само за плащането на сметката за парно за януари, ако отопляват цял апартамент. Допълнително идват сметките за вода, ток и кабелна телевизия, ако в апартамента не могат да хванат ефирна телевизия с антена. Ако в апартамент живеят двама души с пенсии по 467 лв., пенсията на единя няма да стигне за сметки, а с пенсията на другия трябва да купуват лекарства и храна.

Най-голям е броят на пенсионерите, които получават суми между 467 лв. и 600 лв. на месец. Те са над 470 хил. души.

Много малко са пенсионерите, които могат да се похвалят с високи пенсии. Основна пенсия в размер над 3000 лв. взимат точно 2200 души, показват данните на НОИ. От тях 1213 души взимат между 3000 лв. и 3400 лв., само 984 души взимат максималната пенсия от 3400 лв., а трима души взимат суми над този праг. Причината за това е, че таванът на пенсиите не важи за хора, които са били президент и вицепрезидент на България, председател на Народното събрание, министър-председател или съдия в Конституционния съд. Но и пенсиите на тези трима души, които получават над 3400 лв., не са особено големи. Те получават средно по 4074 лв. на месец.

От хората, които получават пенсии в размер над 3000 лв., 85% са мъже, показват данните на НОИ. От всичките хора с такива високи пенсии 1873 са мъже, а само 327 са жени. Броят на жените пенсионери е по-голям от броят на мъжете, но мъжете в повечето случаи получават по-големи пенсии.

Средната основна пенсия в страната през февруари е 666,44 лв. Средната пенсия на мъжете е 798 лв., а на жените е 577 лв., показват данните на НОИ. Оказва се, че мъжете взимат средно с 221 лв., или с 38% повече от жените. Причините за това са много. Има професии с високи заплати, в които работят повече мъже, което определя и по-високите пенсии, които те получават. Освен това често жените се грижат за децата или за някой болен от семейството, което им пречи да израснат в кариерата, да получават високи заплати и съответно по-високи пенсии. Освен това сега възрастта за пенсиониране на мъжете е с две години и половина по-висока от тази на жените. Това означава, че мъжете трябва да работят по-дълго време и се пенсионират по-късно, при по-висок среден осигурителен доход в страната, което също води до по-високи пенсии.

От общия брой на пенсионерите, които получават до 467 лв. на месец, 209 829 са мъже, а 607 421 са жени. Оказва се, че при най-малките пенсии броят на жените е три пъти по-голям от броя на мъжете. И при пенсиите до 700 лв. броят на жените, които ги получават, е по-голям от този на мъжете. При пенсиите от 700 лв. до 800 лв. мъжете са малко повече от жените. И колкото по-високи са пенсиите, толкова повече мъжете са повече от жените. Например при пенсиите в размер между 2500 лв. и 3000 лв., които са общо 5932 броя, мъжете са пет пъти повече от жените.

Най-много са заможните пенсионери в столицата. В София 80 хил. взимат до 467 лв.

Най-много са заможните пенсионери в София. От общо 2200 души, които получават пенсии над 3000 лв., 1008 души живеят в София, показват данни на НОИ. От тях 773 са мъже, а само 235 са жени. От пенсионерите, които получават между 2500 лв. и 3000 лв., отново най-много са в София. Това е разбираемо, защото в София са съсредоточени централната администрация, централите на банките и на повечето големи фирми.

Но това не значи, че в София всички хора взимат високи пенсии и нямат проблем с плащането на сметките за парно. Общият брой на пенсионерите в София е 324,3 хил. От тях 79 754 души, или 25% получават пенсии до 467 лв. Делът на пенсионерите в столицата, които получават до 467 лв., е по-малък отколкото за страната като цяло - 40 на сто. Но и при високите цени на парното и храните в София има десетки хиляди хора с ниски пенсии.

Броят на пенсионерите в страната намалява през годините, както и броят на младите хора. През 2021 г. общият брой на пенсионерите е 2,058 млн., а сега е 2,030 млн. Оказва се, че за около година броят на пенсионерите е намалял с близо 28 хил. души. Една от причините за това е ежегодното увеличение на възрастта за пенсиониране. От началото на 2023 г., за да излязат в пенсия жените трябва да са навършили 62 години и да имат стаж от 36 години и 4 месеца. За пенсия мъжете трябва да са навършили 64 години и 6 месеца и да имат стаж 39 години и 4 месеца. Ежегодно възрастта за пенсиониране ще нараства, докато през 2037 г. достигне 65 години и за мъжете и за жените.

На второ място по хора с високи пенсии е Бургас, където 204 души взимат над 3000 лв. на месец. От тях само 8 са жени. На трето място е Варна със 160 души с пенсии над 3000 лв., от които само 16 са жени.

Най-малко получават в Кърджали

Средната пенсия в София удари 825 лв., показват данните на НОИ. Оказва се, че софиянци взимат средно със 158 лв. повече от средната пенсия за страната. Но ако извадим данните за София от размера на средната пенсия, се оказва, че столичани получават с над 200 лв. повече отколкото пенсионерите от останалата част на страната. На второ място след София по най-високи пенсии се нарежда Бургас със 747 лв. В Бургас има рафинерия, пристанище и редица предприятия, което води и до високи пенсии. На трето и четвърто място с много близък резултат са Варна и Стара Загора, където средните пенсии са съответно 709 лв. и 705 лв.

Във всички останали райони на страната средният размер на пенсиите е под 700 лв. Много близо до този праг са пенсиите в Кюстендил - средно 698,56 лв., и в София-област- 684,81 лв. Във всички останали райони на страната пенсиите са под средната за страната от 666,44 лв. Много близо до този праг са пенсиите във Враца - средно 662 лв. Причината в района на Враца пенсиите да са сравнително високи е, че в тази област попада АЕЦ “Козлодуй”, където заплатите са високи.

В 11 области, или в близо половината от областите в страната, средните пенсии са по-малки от 600 лв. Най-малко взимат пенсионерите в Кърджали - средно 530 лв. Основната причина за това е, че там много хора са земеделски производители. Те се осигуряват върху по-малки суми и съответно пенсиите им са по-ниски. В района на Кърджали има 59,4 хил. пенсионери, от които близо 62% получават до 467 лв., при положение, че средно за страната делът на хората с толкова ниски пенсии е 40%. На второ място по най-ниски пенсии е Разград с 541,73 лв., а на трето е Силистра с 545,84 лв.

Разликата между мъжете и жените нараства

Разликата между пенсиите на мъжете и жените нараства през годините. През миналата година мъжете са получавали средно с 221 лв. по-високи пенсии от жените, показват данни на НОИ. Десет години по-рано тази разлика е била само 115 лв.

Новите пенсии винаги са по-високи от старите, защото се определят на база средния осигурителен доход за страната, който нараства през годините. А с индексирането на пенсиите разликата между сумите, които получават мъжете и жените, нараства.

През миналата година имаше две увеличения на пенсиите - от 1 юли и от 1 октомври. В резултат средната основна пенсия е нараснала с малко над 228 лв. Но увеличението на пенсиите на мъжете е с 272 лв., а на жените с 199 лв. Причината за това е, че увеличението на пенсиите най-често е с някакъв процент. Така при по-ниска пенсия допълнителните пари, които получават хората при индексиране, също са по-малко. А хората с високи пенсии получават по-голяма допълнителна сума при индексирането. Така всяка година разликата между мъжете и жените нараства.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.