Без много шум българските гори отново се връщат в ръцете на ДПС и ГЕРБ, с което се обясняват продължаващите кражби, незаконни сечи и източване на държавните горски предприятия, въпреки всички разкрития на “Биволъ” за дървената мафия през изминалата година. Бившият изпълнителен директор на “Лукойл” у нас Валентин Златев пък получава контрол почти над всички ловни стопанства в Североизточна България през мрежа от назначени протежета. Същевременно ексдепутатът и бивш изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите Александър Дунчев и някои от предприемачите в сектора, коментирали схемите в дърводобива за “Биволъ”, са викани на разпити в КПКОНПИ и Национална следствена служба. По делото се води досъдебно производство от Софийска градска прокуратура след сигнал на гражданин, поискал проверка на изнесените в разследванията на медията ни данни. Припомняме, че след разследване на “Биволъ” и bTV през пролетта на 2022 г. е уволнен зам.-министър на земеделието и горите от квотата на БСП Атанас Добрев. Александър Дунчев обаче алармира за редица нарушения, които продължават и по време на служебния министър Явор Гечев, поел ангажимента да се справи с незаконната сеч след наводненията в Карловско от септември 2022 г.
Така Биволъ аноснира свое разследване по темата, касаещо незаконна сеч и нагласени търгове за десетки милиони, в които главните действащи лица от "вдигнатия юмрук" на президента Радев с "Мутри, вън!", са същите, но този път под тихото "Мутри, вътре!".
Скандални назначения на служебния министър на Радев водят към ДПС и ГЕРБ, разкрива Биволъ.
Източници в сектора, пожелали анонимност, алармираха пред сайта за разследваща журналистика “Биволъ” за продължаващата и по време на наследилия министъра на БСП Иван Иванов служебен шеф на МЗГ Явор Гечев порочна практика да се назначават кадри на БСП, ДПС и ГЕРБ в горския сектор.
Като един от “най-фрапиращите примери” са назначенията на Явор Гечев от 29 август 2022 г. Тогава Светослав Николов е избран за председател, а Марин Катранджиев за член на управителния съвет на Югозападното държавно предприятие (ЮЗДП).
И двамата имат топла връзка с Община Белица, която се счита за бастионът на ДПС в Област Благоевград, управлявана вече втори мандат от един от най-близките до Делян Пеевски хора – Радослав Ревански.
Светослав Николов до август 2022 г. е ръководител звено „Управление и контрол гори“ в Община Белица.
Инж. Светослав Николов е бивш ръководител звено "УХГ" в Община Белица
Според източниците ни, налице са и назначения по роднинска връзка с явен конфликт на интереси на ключови постове в апетитния сектор на дърводобива и в държавните дружества.
“Доскорошен служител на Община Белица като старши експерт по строителния контрол е и Иван Катранджиев – синът на Марин Катранджиев, който от март 2022 г. става шеф на ВиК Разлог”, дават пример запознатите със сектора.
Иван Катранджиев
През 2019 г. Катранджиев-младши се кандидатира за кмет на Годлево от инициативен комитет с подкрепата на ДПС. “За самия Марин Катранджиев се твърди, че имал роднински връзки във Велинград от обкръжението на Пеевски”, поясняват още нашите източници.
Нагласени търгове за дърва за милиони
Последните 4 търга от 7 февруари 2023 г. за продажба на дървесина в ДГС Белица, сходно на всички търгове там през последните години, са били
“опорочени чрез предварително предопределяне на победителите в търговете”.
Последните 4 търга в Белица (източник: МЗГ)
Бившият народен представител Александър Дунчев сигнализира за това в своя профил в социалната мрежа Facebook. Според него часове преди провеждането на 4-те търга е предсказал, че 2 000 м3 “изключително скъпа и търсена дървесина ще бъде (и всъщност е) продадена без наддаване, за разлика от повечето търгове в района”.
Така и става. Изчисленията на бившия шеф на ИАГ показват, че загубата за стопанството е над 150 000 лв., което представлява разликата между началната цена от общо 300 000 лв. (или 150 лв./м3), заплатена от предопределните белишки фирми при липсата на наддаване, спрямо средната пазарна цена от над 220 лв./м3 (или 450 000 лв.)
“Пазарната цена обаче се достига при реално наддаване за сходна по качество дървесина в съседните стопанства при свободна конкуренция и при липса на предварителни договорки”, пояснява Дунчев. Той дава за пример търговете в стопанствата ДЛС Дикчан, ДГС Гоце Делчев или ДГС Разлог.
Иван Катранджиев (снимка: архив)
На практика тези „предварителни договорки“ са възможни „предварителни договорки“ са възможни чрез налагане на ограничение за участие единствено на „местни търговци“ от съответната община, чрез изтичане на информация от горското стопанство за имената на участниците в търговете или чрез институционален натиск. Например, от близки на кмета на фирми и свързани с него лица, или от председателя на УС на ЮЗДП, пояснява Дунчев:
“Натискът се осъществява върху фирмите в региона да не участват в търговете, за да бъдат спечелени от предопределените фирми”.
Той акцентира на факта, че само дни преди това предсказва и познава как друг търг за 226 м3 дървесина в ДГС Гърмен ще бъде спечелен без наддаване, т.е. на начална цена, от фирма на общинския съветник от ГЕРБ в Гърмен – Джаит Чауш, по прякор Джагата. Той печели по същата схема и търга за „местни търговци“ от 05 януари 2023 г., на който получава други 426 м3 отново на нулева цена.
Джаит Чауш (Снимка: Архив)
“Само от тези 2 търга загубите (виж данните за търговете) за стопанството са близо 80 000 лв., които ДГС Гърмен би получило, ако търговете бяха играни с реално наддаване, както се случва същите дни на другите търгове в стопанството, които не са били затворени за „местни търговци“, алармира Дунчев.
Търсим обяснение за схемата и установяваме, че на 05 септември 2022 г. като директор на ДГС Гърмен е върнат Денис Шенгов – общински лидер на ГЕРБ и председател на общинския съвет в Гърмен до тази дата.
Това са само част от „предсказанията“, които Александър Дунчев и група депутати изпращат като предупреждение до служебния министър Явор Гечев под формата на парламентарен въпрос , че ако не отмени планираните търгове в 10 горски стопанства (ДЛС Чепино, ДГС Михалково, ДГС Златоград, ДГС Клусира, ДГС Смолян и др.), ограничени само за т.нар. „местни търговци“, същите ще бъдат спечелени без конкуренция на начална цена от близки до местната власт фирми и държавата ще загуби само от тях близо 2 млн лв.
Джаит Чауш (Снимка: Архив)
Освен в ДГС Белица и ДГС Гърмен, това предсказание вече се сбъдна при търговете в ДГС Ардино, което попада в напълно контролираната от ДПС Община Ардино.
В това стопанство на 29.04.22 г. за директор е назначен Ертан Еминов – началник на общинските гори в Общината до тази дата и номинация за кандидат-кмет на ДПС.
Последните 3 търга за „местни търговци“ в ДГС Ардино са спечелени на 07.02.23 г. без никаква конкуренция от 2 местни фирми на цена със 100 000 лв. под пазарната, сходно на почти 95% от търговете в това стопанство.
Най-големи загуби от над 1 млн. лв. се очакват от търговете за общо 15 000 м3 в ДЛС Чепино, ДГС Михалково и ДГС Смолян, където
фирми близки до ГЕРБ и ДПС се очаква да купят първокачествената дървесина на начални цени, които са с 60% – 70% по-ниски от пазарните.
Ертан Еминов (Снимка: “Блиц”)
В ДЛС Чепино тези търгове се печелят основно от Братя Коцеви ООД, свързана с кмет на Велинград от ГЕРБ, “ВЕЛ ЛЕС” ООД, “Кестен-76” ЕООД и “ЙПК” ООД (според източниците ни, близки до ДПС), а в ДГС Михалково от “Транс лес 90” ЕООД и “Шанс лес” ЕООД, а в ДГС Смолян от “Бари Транс” ЕООД и “Форест-бул” ЕООД (свързани с ДПС и ГЕРБ). Според Дунчев освен загуби за държавата, нагласените търгове в полза на определени монополни фирми водят и до нелоялна конкуренция, която докарва до фалит много фирми без протекциите на местната власт.
Решението на проблема според анализа на бившия депутат от ПП е “да се ограничат до законовия минимум или да се отменят изцяло търговете с ограничения за „местни търговци“,
а когато няма друг шанс да се предотвратят договорки между фирмите, дървесината да се продава или на начални цени близки до пазарните (както се прави в УОГС Юндола) или от централни складове, до които да имат достъп всички фирми от областта.
Последните 5 търга в ДГС Гърмен (Източник: МЗГ)
Въпреки уверенията на ресорните министри Иван Иванов (кабинетът “Петков”) и наследилия го служебен шеф на МЗГ Явор Гечев (кабинетът “Донев”), че ще продължат борбата срещу дървената мафия, вече се предприемат стъпки за реванш след уволнението на ключовия за това задкулисие зам.-министър Атанас Добрев.
Кадри на ДПС, ГЕРБ и…Вальо Златев
Според Александър Дунчев е започнал обратният процес в дърводобивния сектор:
“Връщане на властта в горите от БСП към ДПС и ГЕРБ със съдействието на служебното правителство на президента Румен Радев”.
Според него нещата не се ограничават със “скандалните назначения на приближени на Пеевски” и общински лидери на ГЕРБ. “В публичните регистри откриваме и още доказателства за предателството на президента”, твърди Дунчев.
Разпорежда ли се Валентин Златев с ловните стопанства в цяла Североизточна България? (Колаж: “Биволъ”)
На 9 февруари 2022 г. за директор на ДГС Белово е преназначен (има подозрение, че “след обаждане от Президентството”) Мирослав Николов, който 4 дни преди това е уволнен от същото стопанство, най-вероятно заради обслужване на определени фирми и политическите си зависимости.
Само 2 месеца след назначението му по сигнал на Дунчев е спряна схема за източването на половин милион лева от ДГС Белово чрез дългосрочен договор за фирма, близка до ДПС. Според наши читатели от Белово Николов е близък и до сегашната управа на ГЕРБ-Костенец, но и до общинския съветник от БСП Стойко Стефанов, като назначава за шеф на разсадника разследвания бивш кмет на Костенец от БСП, по чието време Николов бе директор на общинските гори в Костенец.
Иван Недков – Лексуса се смята за човек на Валентин Златев (Стоп кадър: Нова ТВ)
На 18 октомври 2022 г. служебният министър Явор Гечев тайно и без обяснения връща на поста, както пише сайтът “За истината”, директор на Северноцентралното държавно предприятие Иван Недков – Лексуса, който бе освободен по искане на експремиера Бойко Борисов през 2016 г. след публичен скандал, предизвикан от разследване на Нова телевизия.
Недков според някои данни през последните години работи в ловните стопанства на ключов олигарх и бивш изпълнителен директор на “Лукойл България” Валентин Златев, за когото не е тайна, че е страстен ловец и едър концесионер. Става дума за ловните концесии в ДЛС Росица, ДДУ Тодорчетата и ДЛС Паламара.
Според Александър Дунчев става следното:
“с тази рокада Златев получава неофициален контрол върху всички държавни гори и ловни стопанства в Северна България”.
От юни 2021 г. СЗДП-Враца се ръководи от близкия до Валентин Златев инж. Веселин Нинов.
Нинов започва като директор на ловното стопанство на Златев в Правец, оттам бизнесменът го издига като директор на ДГС Ботевград и в последствие като директор на СИДП-Шумен, на която територия попада ловната концесия на Златев в ДЛС Паламара. След като СЦДП-Габрово е поверено на Иван Недков, доскорошния директор на СЦДП Цветелин Миланов е назначен преди дни за директор на ДЛС Паламара – ловното стопанство на Златев в СИДП-Шумен. А в СИДП-Шумен като параван за властта на Златев още от юни 2021 г. като директор стои скромния и послушен служител Ради Иванов.
Документ, доказващ връзката на Иван Недков с Валентин Златев (Източник: МЗГ / “Биволъ”)
На 20 януари 2023 г. Недков слага за директор на ДГС Габрово, където се намира ДДУ Тодорчетата (управлявано от “Балкан Хънтър” ЕООД, която доскоро се водеше на Недков и Златев), свързаното с ДПС лице Георги Анастасов.
Анастасов е бивш директор на обявеното в несъстоятелност общинското горско предприятие “Тузлушка гора” ЕООД към Община Антоново, един от бастионите на ДПС в област Търговище.
Атанасов бе освободен през 2018 г. след 20 ревизионни акта за финансови злоупотреби, съставени от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), с които “Биволъ” разполага (виж скрийншота на документа долу).
Акт на АДФИ за Георги Атанасов (Източник: АДФИ / МФ / Архив “Биволъ”)
“Община Антоново, където до 2018 г. кмет бе доскорошният депутат от ДПС Танер Али, се прочу преди дни като лидер в поголовните и незаконни сечи на гори в земеделски земи, прикрити като „почистване на пасища”, коментира Александър Дунчев. Това като факт се споменава в статията на регионалното издание “Областта” по повод сигнал на ПП и доклада им до Народното събрание, според който в Община Антоново само за 2022 г. е реализирана сеч чрез всевъзможни схеми на над 80 000 м3 (т.е. на близо 1,2% от дърводобива в цялата държава).
Bivol.bg
С цялото разследване можете да се запознаете от ТУК.