Започва т.н. от журналистите рулетка на мандатите. Съгласен съм с тази дефиниция само в комбинация с “руска”. Защото влизането или невлизането в управленски мандат може да е смъртоносно за демократичната коалиция.
Ясно е, че двигател на влизане в управленско мнозинство с ГЕРБ е Демократична България. Те дори предлагат елегантен начин на Борисов да подпише декларацията за кордон срещу Пеевски не преди преговори, а като част от някакво коалиционно споразумение. Най-големият проблем на този подход е неговата нереалистичност.
ПП имат друг проблем - че не искат да управляват отново с ГЕРБ след Сглобката, което може да е летално за тяхното бъдеще в политиката - затова и не обвързват подписването на декларацията от ГЕРБ с някакъв техен ангажимент по-нататък.
А следващи избори - без адресиране на купения и манипулирания с руски технилогии вот ще значи по-голяма тежест за Пеевски и руските партии - и по-малка за ГЕРБ и ППДБ. Т.е вместо ГЕРБ и ППДБ, руски проксита ще бъдат по-близко до властта.
И така дилемата е - как да избегнем следващи избори и да не даваме власт на Пеевски чрез Борисов?
За мен си заслужава опит за експертен, технократски кабинет, начело с популярна обществена фигура с двама вицепремиери от ГЕРБ и ПП-ДБ със съответните ресори за наблюдение и експерти-министри.
Това е формулата от 1991 г на кабинета Попов. Този кабинет - за по-младите - започна пазарните реформи в България и напълни празните соц магазини. Сега целта е финалът на онези реформи - Еврозона.
Точно такъв кабинет би бил подкрепен и от ИТН, а БСП дори да подкрепя - няма да е с решаващ глас, защото за него ще гласува и АПС.
За Борисов остава утехата, че е с негов мандат; че има вицепремиер и че номинира министри, приемливи като репутация от останалите партии. Вероятно тук спорът ще е за МВР (както през 1991 г) и пак трябва като тогава министър да стане неутрален политически експерт, външен за него - през 1991 г Христо Данов бе известен юрист и публична фигура с добра репутация.
За ПП-ДБ остава утехата, че в голяма степен са оправдали предизборните заявки за формула на кабинет и не са върнали директно Борисов във властта, а Пеевски поне на декларация е изолиран. Всъщност, достатъчно е да се знае, че Пеевски е вън от МВР, МО, правосъдие и енергетика - и в голяма степен това ще е факт.
Добре би било да има попълване на регулаторите, но такова мнозинство не бива да е препъникамък за правителство. Защото в зала така или иначе ще има антиПеевски мнозинство. ППДБ трябва да са реалисти за постижимото - защото поставянето на непостижими цели се връща като бумеранг към тях.
Управлението на очакванията на другите е най-голямото умение в бизнеса, политиката и … живота.
Коментарът е от профила на автора Евгений Кънев във Фейсбук