Натискът за бързите промени в Закона за горите е свързан с местните избори, коментира бившият заместник-министър на околната среда и водите
Целият натиск в момента за приемането на този Закон за горите е свързан с местните избори – "ето, ние осигурихме дърва". Това коментра пред БНР Тома Белев, лесовъд, бивш заместник-министър на околната среда и водите, експерт в "Зелени закони". Явно дървата от държавната гора осигуряват изборите, допуска той.
"Явно трябва да бъдат обслужени определени локални интереси. Няма друго обяснение защо трите дни за становища (между двете четения – бел. ред.) бяха събота, неделя и понеделник", коментира Белев в "Преди всички".
Той разясни разликата между пространствен и плътен кубически метър дървесина, която касае една от законодателните промени. Досега са били разрешени 10 пространствени кубически метра на домакинство, а сега ще бъдат позволени 15 плътни кубически метра.
Така според Белев става дума за "увеличаване два пъти и половина".
950 000 домакинства у нас ползват дърва за отопление, огрев и готвене. Една пета от тях ги получават по преференциални цени. Помощта се оказва, но няма критерии, по които се раздава. Кметовете пишат списъци, горското стопанство дава, разделя се поравно на всички, изтъкна Тома Белев. По думите му, кметове посочват "домакинства, които не са на място".
След като представлява някаква финансова помощ, не може да се надзаявява, заяви експертът. Той добави, че няма реален инструмент за проверка има ли ги тези домакинства и къде отива дървесината за заявените несъществуващи домакинства.
80 на сто от площта на държавните гори е сертифицирана, те се управляват по устойчив начин, по световен стандарт. Ако се приемат определени разпоредби, народните представители ще зачеркнат 10-годишен процес на сертификация и ще паднат сертификати, предупреди Тома Белев. Той подчерта още, че това категорично ще се отрази на износа, а бизнесът все още не е разбрал за какво става дума заради бързането да се приемат промените.