Не е моментът да си говорим за демокрация". Това заяви пред БНР министърът на финансите Владислав Горанов. Той посочи, че въведените строги мерките са свързани с това "да създадем предпоставка за не добро разпространение на коронавируса, а не да създаваме ограничения".
Горанов уточни, че строгите мерки ще важат само в периода на въведеното извънредно положение.
Според него не може да се говори за мораториум върху кредитите. "Не приемаме този популистки ход, който може да влоши състоянието на търговските банки".
"Няма как да говорим за мораториум в едни облигационни отношения. Искате ли да направим мораториум и върху това да можете да изтеглите вашия депозит от банката? Защото от едната страна са вложенията на хората, от другата - раздадените кредити от банките на отделни физически и юридически лица".
Бюджетът не може да замени икономиката, заяви министърът на финансите.
Министърът на финансите коментира в предаването "Неделя 150" финансовите мерки, които са предприети във връзка с извънредното положение, за да се "помогне с ресурс от страна на държавата и с регулаторни мерки от страна на банковия надзор:
"Предприели сме мерки да осигурим гъвкавост - с допълнителна капитализация на Българската банка за развитие", посочи Горанов.
Като втора мярка финансовият министър посочи: "Субсидиране на тези работодатели, които имат планове да запазят част от заетостта си и да участват солидарно в проблема със заетостта на своите работници. Променихме законодателството в тази посока. Предстои през следващата седмица да се приеме от правителството самата програма, която изяснява точният механизъм за действие. Бих призовал бизнесмените, които се колебаят в коя посока да тръгнат, много внимателно да си преценят кои работници и служители са важни за тях и да не бързат да ги освобождават с лека ръка. Затова помислихме за този механизъм, който гарантира 60% на 40% участието на държавата и на работодателите в спасяването на заетостта на работниците и служителите".
Милиардите от ЕК и Световната банка
"Има грешно разбиране, че Европейската комисия ще раздава пари на държавите от ЕС. Това, което ЕК реши, е, че от началото на февруари вече разпределените бюджети от действащият Програмен период по отделните оперативни програми могат да бъдат използвани за борба с коронавируса. Те ни казаха: "Вашите пари можете да си ги ползвате и ние ще ви ги признаем за допустими разходи, за всички мерки, които можете да докажете, че са за борба с епидемията". Това не са нови пари, не са допълнителни пари които тя разпределя. Това са си нашите европейски фондове", категоричен беше министър Горанов.
Той уточни, че под ръководството на вицепремиера Томислав Дончев се разглеждат оперативните програми, за да може да бъде използван свободен финансов ресурс от тях:
"Част от разходите за закупуване на техника и апаратура от страна на Министерството на здравеопазването ще могат да бъдат финансирани от европейски фондове. Част от разходите, свързани с изплащането на допълнителните възнаграждения на тези медицински лица, които работят на първа линия, ще могат да бъдат изплащани от Европейския социален фонд".
Таван на цените
"Смятам, че тази мярка (за таван на цените - бел.ред.)ще доведе до повече дефекти, отколкото до ефекти. Не смятам, че този текст, предложен от БСП, е полезен. Бих предложил след обнародването на Закона за извънредното положение, ако се стигне до подобно решение, максимално бързо да се преразгледа, защото подобни мерки, дори в криза като тази, са неработещи. Те по-скоро могат да доведат до проблем с недостиг на предлагане на определени стоки, отколкото да решат несъществуващ на този етап проблем пред нашия пазар. ... Не го харесвам този текст и не искам ад действа".
Хотелиери и ресторантьори да са с предимство
Според Горанов най-логично е първите, които да се възползват от възможността да получат финансиране, за да плащат заплати на служителите си, да се хотелиери и ресторантьори.
В предаването "Неделя 150" Румен Драганов - директор на Института за анализи и оценки в туризма, коментира, че думите на Горанов не го успокоява, защото предложената мярка е такава, че в някои случаи е по-добре работниците да бъдат съкратени и да получават същите тези 60% чрез фондовете на Националния осигурителен институт, отколкото да се плащат от работодателя:
"Защото той трябва да доплаща към заплатите и осигуровките. В бранша има несигурност по отношение на мерките, доколко те биха помогнали".