"Първото знаково предложение в този законопроект", нарече текста вносителят Петър Петров от "Възраждане"

С няколко половинчасови почивки народните избраници започнаха днес работата в пленарна зала по окончателното приемане на промените в Закона за съдебната власт, с които се цели да бъде спрян изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор. Въпреки многото почивки народните избраници приеха текст, който вносителят определи като "първото знаково предложение в този законопроект", а именно само членове на Висшия съдебен съвет с неизтекъл мандат да могат да избират главен прокурор и председатели на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд.

Текстът беше предложен от Петър Петров и Цвета Рангелова от "Възраждане" като част от Закона за съдебната власт. Той беше приет окончателно с почти пълно единодушие - 208 гласа "за" и 29 "против" (от "ДПС-Ново начало").

Депутатите записаха, че Пленумът на Висшия съдебен съвет може да прави предложение до президента за назначаване и освобождаване на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор, като в гласуването могат да участват само изборни членове, чийто мандат не е изтекъл към датата на предложението или вземане на решението. 

Отхвърлена беше идеята за въвеждане на двойно мнозинство за избор на председатели на ВКС и ВАС. Предложението на Александър Рашев и Николета Кузманова от "Има такъв народ" за отпадане на този текст от измененията беше подкрепено от 174 депутати в пленарната зала, 54 бяха "против" и един се въздържа.

По време на дебатите Петър Петров отбеляза, че промените в Закона за съдебната власт целят не само да прекратят процедурата по избор на главен прокурор, за която има само един кандидат в лицето на Сарафов, но и да обезпечат възможността единствено членове с неизтекъл мандат да могат да провеждат такива процедури.

По думите му това е първото знаково предложение в този законопроект. "Макар вчера да не беше приет този параграф (за мандатността) в правната комисия, все още парламентарните групи, които подкрепят тази реформа във ВСС, имат математически превес", коментира той. Петров добави, че вчера в правната комисия ГЕРБ, "ДПС-Ново начало" и БСП са се наложили с един глас в повече, но в пленарна зала разпределението е различно.

Той призова всички парламентарни групи, които подкрепят реформата, да бъдат в залата за гласуването, конкретно ДПС-ДПС, и да спрат ГЕРБ, "ДПС-Ново начало" и БСП да "опраскат" тази съдебна реформа.

"Важно е процедурата за избор на главен прокурор да бъде спряна, но също така сме длъжни да осигурим допълнителни гаранции, които няма да позволят комфорта на г-н Сарафов да продължи да изпълнява длъжността главен прокурор и да гарантираме, че процедури, подобни на текущата в момента, няма да се повторят отново", коментира Лена Бориславова от ПП-ДБ.

"Спирането на Сарафов е важно, защото конкретно това лице продължи дългогодишната традиция в българската прокуратура тя да е политически инструмент, а не част от съдебната власт. Г-н Сарафов, както и неговите предшественици, активно участват в политически акции и сами организира такива, вместо да извършват обективно и всестранно разследване на лица, които са извършили престъпление", коментира тя. В последните години това бе непрекъсваема традиция и, за съжаление, политическо мнозинство за нейната промяна не се очертава, добави Бориславова, цитирана от БТА.

Вчера законопроектът беше приет от правната комисия, където обаче не беше приета частта, която ограничава Висшия съдебен съвет да избира главен прокурор, когато членовете на съвета са с изтекъл мандат. Затова процедурата може да бъде стартирана отново при неуспех на избора на 16 януари.

Заседанието на ВСС за избор на главен прокурор е насрочено за утре.

Другите точки в дневния ред на депутатите 

По-рано депутатите не разрешиха да бъде увеличен с месец срокът на действие на Временната комисия за проверка и установяване на факти и обстоятелства относно констатираните огнища на чума и шарка по дребни преживни животни.

В дневния си ред разглеждане на второ четене депутатите включиха Законопроекта за събиране на приходи и извършване на разходи за 2025 г. до приемане на държавния бюджет. Точката ще е трета за днес.

От "ДПС - Ново начало" изразиха недоволство, че техните предложения - за мораториум върху цената на тока и хляба, не е включено в дневния ред на Комисията по финанси, и другото - за нов състав на КЕВР - в Комисията по конституционни и правни въпроси.

"Вие сте и представител на лява партия, която има претенции да се грижи за хората", обърна се към председателя на парламента Йордан Цонев.

"Комисията има право да добави точки в дневния ред", отговори Наталия Киселова.

Аналогичен е и случаят с цената на тока и нов състав на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Две заседания на комисията се проведоха, защо не сметнахте за необходимо да включите вътре това решение" попита Станислав Анастасов.

"Престанете за се оправдавате, че няма избрани комисии, защото бюджетната комисия заседава, вие като председател на НС определяте дневния ред. Имате персонална отговорност, хората ще плащат и заради вас високи сметки за тока и по-скъп хляб", добави депутатът.

Извън това залата реши да разгледа и Ратифициране на финансовия договор между България и Европейската инвестиционна банка за финансиране на проект "България - съфинансиране по фондовете на ЕС 2021 - 2027 г (СПЗ)" като втора точка за четвъртък. 

По искане на "Възраждане", депутатите решиха още да включат в седмичната си програма и трето изслушване - на служебния министър на регионалното развитие Виолета Коритарова, председателя на КЕВР Иван Иванов и на изпълнителния директор на "Български ВиК Холдинг" относно необоснованото масово увеличаване на цената на водата в по-голямата част от населените места в страната и политиката за включване на общинските ВиК-дружества към ВиК-асоциациите.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.