Превръщането на гражданските договори в трудови и данъкът върху бакшишите отпадат от пакета
Най-спорните промени в данъчните закони на Асен Василев ще се сблъскат с единна опозиция при второто четене на промените и на практика от сега е сигурно, че нямат шанс. Това става ясно от постъпилите предложения от депутати от ГЕРБ и ДПС за промени в пакета данъчни закони преди второто им четене в комисии. Повечето от предложените промени са съвсем лаконични и просто изброяват параграфи, които директно се отменят, в случая на Георги Гьоков (БСП) - цели 12, които са в допълнение на предложените за отмяна от Корнелия Нинова и другите леви депутати.
От промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс например и ГЕРБ, и ДПС предлагат да отпадне добилият вече популярност "донос-бонус". Мярката предвижда, ако някой подаде в НАП или Агенция Митници сигнал с конкретни факти и обстоятелства за укрити на данъци в размер над 100 000 лв., то той да получи като награда 10% от разкритата сума. ГЕРБ вече се обявиха при първото четене против тази нова мярка, като обяви, че тя носи риск от подаване на невярна информация, нелоялни търговски практики и злоупотреби. Освен това от партията посочват, че липсва оценка на въздействието, както по отношение на ефекта върху бюджета, така и за администрирането от страна на НАП и Агенция Митници.
ДПС също смятат, че подобна мярка само ще натовари допълнително приходните агенции, без да са ясни ползите от нея. Подобна практика съществува в редица държави като САЩ, Франция и Великобритания, но англосаксонското законодателсто се основава на прецедентното право и значително се различава от българското законодателство, посочват в мотивите си ДПС. Според тях подобна мярка може да заработи, само ако е съпътствана от защита на свидетели и други мерки, които не са предложени.
По всичко личи, че и свалянето на прага за разплащанията в брой от сегашните 10 000 лв. на 5000 лв. ще бъде отхвърлено. Аргументите на ГЕРБ да са против са липсата на достатъчно развита инфраструктура с банкомати и ПОС терминали, особено в малките населени места, както и високите банкови такси за внасяне и теглене на пари, а също така и допълнителните такси на търговците за поддържане на ПОС-терминали.
От ДПС припомнят, че в другите страни-членки този праг е много по-висок, а в 8 държави изобщо не съществува.
Според ГЕРБ и задължаването на ресторантьорите да изплащат единствено по банков път заплатите на служителите си трябва да отпадне. Мотивът е, че може да се окаже в противоречие с конституцията. Депутатите на Борисов изтъкват, че служителите в заведенията ще бъдат в неравностойно положение с другите работещи, където имало право на избор дали заплатата да се получава в брой или по банкова карта.
ГЕРБ иска да отпадне и предложението на Асен Василев получателят на доставката да не заплаща стойността й, когато доставчикът не издаде касова бележка. Това може да доведе до ситуации, в които недобросъвестни клиенти откажат да платят, твърдейки, че не им е издадена касова бележка, която всъщност са получили и унищожили, смятат от ГЕРБ. Като припомнят, че и според закона, и според Наредба 18 има изключения, които допускат да не се издават касови бележки. Тази мярка за изсветляване на бизнеса по-скоро създава проблеми, отколкото да ги решава и не води до по-голяма събираемост на ДДС, смятат от партията.
Със същите аргументи и ДПС отхвърля мярката, като посочва, че подобна мярка има в Северна Македония, но няма в нито една страна от ЕС.
В закона за ДДС депутати от ГЕРБ, начело с Красен Кралев, предлагат 9% ДДС да се запази и за фитнесите и спортните зали.
Цели четири парламентарни групи искат да отпадне и промяната за гражданските договори. Тя предвижда граждански договори да се смятат за трудови без санкция на Главната инспекция по труда и на съда, както е сега. Това автоматично ще означава по-високи данъци и осигуровки, тъй като отпадат нормативно признатите разходи, но се добавя пълно осигуряване. Предложения за отмяна на този текст в законопроекта има от ГЕРБ-СДС, ДПС,БСП, "Възраждане" и ИТН, т.е. те със сигурност няма да попаднат в окончателния вариант на закона.
Сплотена опозиция се очертава и срещу данъка върху бакшишите - всички без ИТН имат предложения този параграф също да отпадне. Промяната предвижда в облагаемия доход да се включат и всички предварително неопределени допълнителни парични плащания, което се дефинира като плащания за добро обслужване.