"Ако всичко се прави по този начин, надеждата не е много голяма". Да бъдем умерени оптимисти в създалата се ситуация, призова политологът
"Ударът върху парламентарната демокрация вече е нанесен". Това мнение изказа пред БНР политологът проф. Тодор Галунов, след избора на доц. Наталия Киселова за председател на Народното събрание.
"В такава ситуация не сме попадали от началото на българската държавност или поне от Третата българска държава. 145 години такава абсурдна ситуация нямаме, независимо от метаморфозите на политическите режими в България и формата на държавно управление. Към момента всичко, което става, е може би един от най-големите удари въобще върху идеята за парламентарна демокрация", коментира той.
Според него 11-те опита за избор на парламентарен председател показват, че има голям проблем в начина на функциониране на самите политически партии и тяхното разбиране за парламентаризма.
"Ако всичко се прави по този начин, надеждата не е много голяма. Сега предстои да избираме правителство, да се отвори процедурата по връчване на мандатите - ако и там се подходи по същия начин, много трудно ще функционира 51-вият парламент", прогнозира политологът в интервю за предаването "Хоризонт за вас".
По думите му има вариант това да е избор, с който отпушвайки процедурата, даваме възможност на 51-вия парламент да приключи сравнително бързо своята работа. Според него всичко, което сме видели до тук, ще продължи:
"Българските политически партии все още нямат нагласата, че трябва да умеят в критична ситуация да намират това, което ги свързва, и това, което е полезно за държавата. Самата идея за политическа непримиримост, за политическа омраза една към друга между партиите - тя ще продължи да съществува. Много трудно ще върви работата на парламента. Бавното избиране на председател ще даде материал и на партии, които до голяма степен или са със слабо присъствие в НС, или са извън него да търсят по-високи резултати в някаква нова изборна кампания".
Проф. Галунов призова да бъдем умерени оптимисти в създалата се ситуация. От председателя на НС не зависи чак толкова много, подчерта той и добави, че тази фигура не може да промени радикално нагласите на партиите. Според него повечето партии са мислили повече за изборите за 52-ри парламент.
"Българските партии нямат достатъчно коалиционна култура. Те постоянно казват, че мислят за своите избиратели, но на мен ми се струва, че голяма част от избирателите се отказват от тях", смята политологът.