Политологът Христо Панчугов коментира пред Радио София политическата криза, в която България се намира в момента. По думите му големият въпрос е дали ще има изненади свързани с предстоящите парламентарни избори, дали политическите формации ще се опитат да променят своята стратегия и начина, по който комуникират със своите избиратели.

"Изминалите три месеца бяха история на провал, на опит да се намери политически разказ. Тоест, политическите формации прекараха тези три месеца не в изработване на общи политически позиции въпреки, че бяха направили заявка в тази посока, като изключим документа за военна помощ за Украйна. Всъщност по нито една друга тема те не успяха да намерят механизъм, по който да си сътрудничат. Видяхме два опита за съставяне на правителство, които допълнително разделиха тези формации. Първият мандат не беше подкрепен от ДБ и ПП, а вторият не беше подкрепен от ГЕРБ и от БСП", коментира Панчугов.

Той отбеляза, че днес на политическата среща между лидерите на различни формации е била обсъждана по думите му "разрушаващата българския парламентаризъм роля на президента". Относно появата на Бойко Борисов в парламента и срещата му с Корнелия Нинова политологът коментира, че темата е интересна и това, което предстои да прецени ГЕРБ и самия Бойко Борисов е каква щета евентуално би нанесла възможността за коалиция с БСП върху електоралната подкрепа на партията. От една страна той запазва традиционно противопоставяне на БСП и ГЕРБ, а от друга пуска в публичното пространство тестване на идеята за това да има стабилно управление, макар и то да мине с подкрепата на БСП.

"Ако трябва да го опростим наистина, това е опит да се съберат партиите на статуквото срещу партиите на промяната. Във всички западноевропейски демокрации това е естествен процес", посочи Панчугов и допълни, че проблемът е, че тези две партии на статуквото не отбелязват нищо друго освен съгласието си за даване на военна помощ за Украйна.

По отношение на предоставянето на оръжие за Украйна той каза:

"Всички участници в този процес и Кирил Петков и Корнелия Нинова прекараха доста дълго време от периода след започването на войната, в който да се опитат да ни убедят, че българските граждани не подкрепят подобно действие" и допълни:

"В този смисъл ние наблюдаваме едно изключително тежко лицемерие, не защото това някакси предава българските избиратели, а защото се даде разказ, в българското общество, който обслужва руското политическо влияние в България. То създаде съмнение по отношение на принадлежността на България в съюзите на които ние сме членове, като НАТО например. То също така създаде ситуация, в която нито една политическа реформа при българските въоръжени сили и българската национална сигурност не беше извършена".

Панчугов отбеляза, че на следващите избори ще спечелят тези политически формации, които имат конкретни отговори на въпросите, които вълнуват техните избиратели, като например как ще бъде извършена реформа в съдебната система.

"Президентът създаде едно пространство на разказа за криза, пространство на поставяне под съмнение на фундаментални ценности за българското общество. Пространство, в което ограничената президентска институция, чиито функции са съвсем различни започва да изглежда като че ли тя трябва да има много по-силно застъпено място в българската политика, нещо, което би било пагубно за българската демокрация и в този смисъл много внимателно трябва да се следи тази тенденция. Всички ние трябва да се противопоставяме на възможността за централизация на властта в ръцете на който и да е, в това число Румен Радев и президентската институция в България", заключи Панчугов.

 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.