"Интересно е дали Мая Манолова и Ваня Григорова ще получат подкрепа от президента. Заявките, които виждаме към момента, са за бъдещото управление"
По същество актът на оставката на Росен Желязков може да бъде тълкуван като анти ГЕРБ и ДПС коалиция, която ще бъде на всяка цена.
Това заяви пред БНР политологът Атанас Радев.
Парламентът освободи предсрочно председателя Росен Желязков. Решението беше взето със 129 гласа "за" и 103 "против". Депутатите то ПП-ДБ, БСП, "Възраждане" и ИТН дадоха своя вот за отстраняването му. Против бяха ГЕРБ и ДПС.
"Гласуването на оставката на председателя на НС в нормална ситуация би означавало промяна в мнозинството.
Ситуацията изисква политическите партии или да правят предизборни коалиции, или в рамките на предизборната кампания да заявят с кого ще се коалират.
Председателят на НС е част от "домовата книга", както се изрази президентът Радев. Интересно е дали има някакви идеи за промени в служебния кабинет – нов министър-председател и договаряне на състав и структура на служебния кабинет".
Атанас Радев посочи обаче, че "по-скоро няма изгледи за тази ситуация".
Той отбеляза, че в служебния кабинет "има ярки фигури от страна на ГЕРБ, както и спекулации за това чии са другите министри".
"Въпросът не е за състава на кабинета, а разговор по какъв начин ще бъде конструиран следващият. Заявките, които виждаме към момента, са за бъдещото управление".
Не трябва да се пропуска и фактът, че на терена се появяват нови политически субекти, посочи политологът.
"Интересно е дали Мая Манолова и Ваня Григорова, които се обединяват, ще получат подкрепа от страна на президента.
В дясното пространство отчетливо се вижда проектът на Вили Лилков и обединението на старата градска десница. Но госпожа Григорова има по-сериозни шансове, предвид факта, че успя да стигне до балотаж в София. В дясното пространство конкуренцията е много по-жестока".
Около 6-7 партии биха могли да влязат в парламента, прогнозира той.