Педофили вече и при геймърските платформи. Изкуственият интелект също навлиза бързо в онлайн тормоза

Изминалата 2023 г. отбеляза мрачен исторически рекорд - на подадените сигнали към горещата линия за докладване на вредно съдържание и онлайн престъпления срещу деца. 95% от сигналите са за онлайн сексуална експлоатация.

За годината Националният център за безопасен интернет е открил 18 хил. сигнала за случаи на сексуална онлайн експлоатация на сървъри в други държави, посочи пред БНР Антоанета Василева от центъра. 

"Ние сме засекли ситуации - съдържание със сексуална онлайн експлоатация на деца, на сървъри извън България. Това са най-често страни като Германия, Холандия, Австрия, Великобритания, САЩ. 28 хил. пък ние сме получили - сигнали за съдържание на български сървъри. Получили сме ги от най-различни страни, включително страни в Африка и Азия. За този тип престъпления няма граници, съдържанието може да е навсякъде", обясни тя. 

По думите й числата показват повишена активност както на децата в онлайн пространството, така и на престъпниците онлайн. В предаването "Преди всички" Василева посочи, че педофилите търсят контакт с децата и се стремят да ги поставят в такава ситуация, че да се възползват от тях. Според нея се подобряват системите за засичане. Но отбеляза, че има промяна в начина, по който педофилите се опитват не само да достигнат децата, но и да прикрият следите си. По думите й тези престъпници са започнали да се крият много по-добре.   

Със сигурност заловените педофили са по-малко отколкото трябва, смята Константин Веселинов - IT експерт, изпълнителен директор на компанията за киберсигурност.

"Това е ежедневието. За трансгранични престъпления става дума. Много сложни разследвания с неясен край. Даже полицията в един момент отказва да се занимава с тях, обезсърчени. Въпросът е какво ние бихме направили и какво правим, за да не се стига до това състояние, какво да направим ние като превенция, както при нормалните болести, защо да чакаме да се разболеем от нещо, а не да се опитаме да го превентираме, да се предпазим от него?".

По думите му голяма част от атаките са към деца, младежи. Те обаче не са подготвени за такива ситуации, въпреки че си мислят обратното. Затова е важно родителите да говорят с децата си и да има доверие между тях, категоричен е Веселинов.

"Ако ние като родители започнем да отнемаме възможността нашите деца да правят избор, то те няма да могат да правят този избор и в живота занапред и ще имаме лоши решения. Но родителите трябва да подкрепят, да говорят, да държат добра комуникация с децата и да следят за душевното им състояние. Ако видят, че са разстроени, е хубаво да разберат защо".

Ако родителите попаднат на ситуация със сексуална онлайн експлоатация, да се обадят на Центъра за безопасен интернет - там има обучени специалисти, препоръча специалистът. И посъветва да се прекъсне веднага комуникацията с престъпника, но да не се блокира и да не се трият чатове, ако има такива, защото това е най-сериозният материал за разследващите.

Антоанета Василева увери, че при такива ситуации и родители, и деца могат да останат анонимни, ако се притесняват. По думите й големият проблем е притеснението у децата:

"Те не се чувстват спокойни да потърсят помощМного често ни се обаждат деца, които казват "Не мога да кажа на нашите, те ще ме "убият". Липсата на доверие и усещането, че ще бъде обвинено допълнително и ще стане по-зле, го кара да продължава да стои в една опасна ситуация. Децата много дълго се притесняват да кажат, срамуват се, смятат, че са виновни за тази ситуация. Много важно е в тази ситуация как реагира родителят. Много е важно реакцията да не бъде груба, рязка, с каране, с обвинения".

Трябва да научим децата как да разпознават рисковете и когато има проблем, те да знаят как да реагират на него и къде да потърсят помощ, категорична бе Василева. 

По думите й педофили вече има и при геймърските платформиСъщо така и изкуственият интелект навлиза като част от онлайн тормоза, допълни Веселинов и даде пример: 

"Представете си, ако едно момче или момиче на възраст 15-16 г. да бъде разсъблечено и бъде пуснат клип с него - ще бъде голям проблем. В следващите 2 години това ще е една от най-често срещаните атаки. Затова, моля, родителите да не публикуват снимки на децата си, защото това дава възможност на хора да злоупотребяват с тези снимки". 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.