Членове на комисии, контролни органи, ВСС са с отдавна изтекъл мандат
Парламентът трябва да избере 96 души на ключови за държавата позиции. Толкова са хората с изтекли мандати в различни органи с отдавна изтекъл мандат, вакантни позиции или изобщо неизбрани от парламентите досега. Справката за изборите, които трябва да проведат, беше изпратена вчера до депутатите от 51-вото Народно събрание, за което изобщо не е ясно дали няма да е поредният парламент с извънредно кратък живот.
Сред постовете са 11 членове на Висшия съдебен съвет, главен инспектор и 10 инспектори от Инспектората към ВСС, председател и четирима членове на Комисията за защита на личните данни (по предложение на Министерския съвет), председател, зам.-председател, секретар и шестима членове на комисията по досиетата, председател и двама зам.-председатели на Комисията за финансов надзор, един конституционен съдия, членове и шефове на двете комисии, на които се разделени мастодонтът КПКОНПИ - Комисия за противодействие на корупцията и Комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество. Трябва да бъдат избрани и омбудсман и заместник омбудсман, които са в т.нар. домова книга за служебен премиер.
За някои от позициите се изисква квалифицирано мнозинство от 2/3, което прави задачата пред депутатите още по-сложна, а политическите пазарлъци и компромиси - неизбежни. Такъв е случаят с Висшия съдебен съвет и с инспектората съм него. Мандатът на настоящия състав на съвета изтече през октомври 2022 г. Мандатът на Теодора Точкова като главен инспектор трябваше да приключи през април 2020 г., а този на инспекторите - месец преди това. Конституционният съд обаче благослови безхаберието на парламента, като прие, че мандатът на ИВСС продължава до избора на новите му членове.
В края на миналата седмица Българският институт за правни инициативи (БИПИ) изпрати до народните представители поредното напомняне да изпълнят задълженията си и да подменят състава на десетките органи с изтекли мандати. "Последните издания на Народното събрание не съумяха да направят дори и малки стъпки в посока укрепване на институциите и допринесоха за още по-голям хаос с противоречиво организирани процедури за избор или с необосновани смени в органи", се казва в писмото. От неправителствената организация допълват, че това само задълбочава политическата криза и уронва престижа на парламента и намалява доверието в него. Предупреждават и че ситуацията се превръща в основа на задаващата се конституционна криза, а цели обществени сектори са застрашени.
"Ефективната борба с корупцията и работеща съдебна система са възможни единствено чрез работещи институции, затова и трябва да предприемете незабавни действия за организиране на процедури за избор на органи с изтекли и предсрочно прекратени мандати", пише БИПИ.
Те настояват да се създаде комисия по избор на органи, която да състави график за провеждане на процедурите. А от кандидатите да се изисква поне концепция, да се прави оценка на почтеността, а гражданските организации да имат възможност да участват при номинирането и изслушването, анализ на състоянието на органа и сектора.
"Партиите трябва да се откажат доброволно от това да индуцират политическо влияние върху регулаторите и да направят такива процедури по избор, които да осигурят, че на компетентни и почтени хора е поверено висшето административно ръководство в страната", (наивно) настоява БИПИ.
Според организацията изборът на инспекторите и главния инспектор на ИВСС, както и на парламентарната квота на ВСС, за което трябва квалифицирано мнозинство, "ще бъде и реалният тест за това Народно събрание – доколко в него има готовност за работа, базирана на установени демократични принципи и стандарти, а не на тяснопартийни прищевки". Ако демократичната институционална инфраструктура не бъде възстановена, има огромен риск политическата и конституционна криза да доведе до обществено недоволство и протести, предупреждава БИПИ.