Владимир Малинов, шеф на "Булгартрансгаз" е номинацията на Главчев за министър на енергетиката
Теч на данни от руски имейли и публични факти показват, че държавно дружество и неговият началник участват в изготвянето на "изчезналата" Пътна карта на "Турски поток" и възлагането и контрола на строежа на газопровода в България. Данните говорят за нарушения. Но началникът е номиниран за министър. Това припомни "Свободна Европа".
Възможно ли е в разгара на скандал, който свързва строеж за милиарди с държавни средства, геополитика, война и прикриване на политическа отговорност, за министър да бъде избран човек, който има роля в тази игра?
Краткият отговор е „да“. В петък номинираният за служебен премиер Димитър Главчев посочи Владимир Малинов за министър на енергетиката.
Малинов е директор на държавната компания „Булгартрансгаз“. Това е дружеството, което възложи строежа, а сега се разпорежда с продължението на газопровода „Турски поток“ през България. Това е тръбата, която официално се казва „Разширение на газопреносната инфраструктура на „Булгартрансгаз” ЕАД паралелно на северния (магистрален) газопровод до българо-сръбската граница”, а бившият премиер Бойко Борисов и партията му ГЕРБ наричат „Балкански поток“.
Защо обаче интерес буди и Владимир Малинов и кой е той?
Моментът на номинацията
Номинацията на Малинов за министър идва в момент, в който Народното събрание създаде комисия, която да провери обстоятелствата около изчезването на Пътната карта за продължението на газопровода „Турски поток“. Това е документ за развитие на газопреносната система на България, подписан през 2017 г. от Теменужка Петкова (ГЕРБ) като министър на енергетиката и президента на руската "Газпром" Алексей Милер в Санкт Петербург.
Няколко седмици по-рано картата беше публикувана от групата за борба с дезинформацията, която се нарича Bg Elves. Документът се появи от теч на данни от пощата на руски политици. Преди това в продължение на години редица институции твърдяха, че Пътната карта е изчезнала.
От тази карта става ясно как Русия е поръчала, проектирала и в крайна сметка изградила продължението на "Турски поток" в България за сметка на България и в своя полза.
В теча се съдържат данни, че ръководството на „Булгартрансгаз“ и самият Малинов са били добре запознати с множеството нарушения, свързани с възлагането и начина на строеж и управление на газопровода, както и че са участвали в изготвянето на Пътната карта, която предхожда строителството и която институциите казваха, че не могат да открият.
Малинов е начело на „Булгартрансгаз“ от февруари 2018 г. - годината, в която дружеството обявява обществената поръчка за изграждане на продължението на „Турски поток“ в България.
Минути след обявяването на номинацията от движение БОЕЦ реагираха:
„Назначението на Владимир Малинов за служебен министър на енергетиката цели прикриване на следите от престъпленията за „Турски поток“.
Движението беше едно от най-активните в разследването на нередности около строежа на газопровода.
Реакция имаше и от Антикорупционния фонд, друга организация, която има редица разследвания, свързани с „Турски поток“, както и от BG Elves.
Пътят до „Булгартрансгаз“ в сянката на Кумгейт
За работата и дейността на Малинов преди да застане начело на „Булгартрансгаз“ не се знае много. Преди да оглави държавната компания, той ръководи управление "Правно" в нея. Именно в тази си роля се включва в изготвянето на Пътната карта за "Турски поток", според изтеклите данни от кореспонденция на руски политически лица.
В началото на 2018 г. Малинов е избран за член на управителния съвет на компанията, когато тя временно е оглавена от Таня Захариева.
Захариева тогава е упълномощена да представлява дружеството до избор на ново ръководство. В същото време, докато е член на управителния съвет на „Булгартрансгаз“, тя е и председател на общинския съвет в Хасково.
Само няколко месеца по-рано, в края на 2017 г., името на Захариева попада в т.нар. афера Кумгейт. Тогава депутатът от БСП Елена Йончева обяви, че приятели и роднини на депутата от ГЕРБ и бивш енергиен министър Делян Добрев са получавали назначения на общински и държавни постове.
В управата на „Булгатрансгаз“ преди, а и след това има и други хора, свързвани с ГЕРБ покрай "Кумгейт".
Тогава, както и към днешна дата, член на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е Георгица Стоянова, която е съпруга на Малинов.
Заедно с Малинов в ръководството на „Булгартрансгаз“ влиза и съпругът на пиарката на ГЕРБ Севделина Арнаудова - Делян Димитров. През 2022 г. джипове на официалния строител на „Турски поток“ - саудитският "Консорциум Аркад“, се оказаха в двора на къщата на Арнаудова и Димитров.
В крайна сметка в началото на 2018 г. Малинов застава начело на „Булгатрансгаз“, а само година по-късно започват и видимите действия по строежа на „Турски поток“.
Пътната карта и газопроводът на Русия
Ролята в изграждането на „Турски поток“ през България на ръководеното от Малинов „Булгартрансгаз“ е ключова. Компанията по документи е собственик на тръбата.
На 21 декември 2018 г. "Булгартрансгаз" обяви търг за проектиране, доставка на оборудване, изграждане и въвеждане в експлоатация на газопровод от турската до сръбската българска граница.
Резултатите от обществената поръчка бяха обявени през април 2019 г. На първо място се класира саудитският "Консорциум Аркад", а на второ - „Газово развитие и разширение в България“ (ГРРБ). Последното се оказва пряко свързано с руската компания за производство на тръби ТМК през дружеството „Комплишънс дивелъпмънт С.А.Р.П. - клон България“.
В края на май "Бултаргрансгаз" отказва да подпише договор с “Аркад” и иска да даде строежа на ГРРБ. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) блокира това намерение. Няколко месеца по-късно все пак е подписан договор с „Аркад“ - след съдебни дела и споразумение българският клон на ТМК да се включи - и строежът започва.
По-късно се разбира, че саудитската фирма е параван, а реално всички дейности се извършват от подизпълнители почти изцяло от Русия и Беларус.