Изданието посочва, че тя е на "мушка" и преписва публикацията си от 10 септември. В нея се припомня статия на "Юроактив" от 2018 г., според която Захариева е замесена в скандал с издаването на български паспорти срещу подкупи. Тогава тя е била правосъден министър

Екатерина Захариева е един от петимата номинирани еврокомисари с най-голяма вероятност да бъдат отхвърлени, пише "Политико", цитирано от БНР.

Изданието посочва, че тя е на "мушка" и преписва публикацията си от 10 септември. В нея се припомня статия на "Юроактив" от 2018 г., според която Захариева е замесена в скандал с издаването на български паспорти срещу подкупи. Тогава тя е била правосъден министър.
Начело в списъка е унгарският кандидат Оливер Вархеи. Досега той бе еврокомисар по разширяването и добросъседството. В бъдещата Комисия той ще отговаря за здравеопазването и благосъстоянието на животните. Той бе критикуван, че в предишната Комисия е ухажвал кандидати за членство в ЕС с проблеми с върховенството на закона, а пред 2023 г. нарече евродепутатите "идиоти".

Словенката Марта Кос е наречена "посланик в немилост". Под въпрос ще бъде поставена нейната компетентност. През 2020 г. тя подаде оставка от поста посланик в Германия и Швейцария заради обвинения в злоупотреби и бе разследвана от външното министерство.

Белгийката Хаджа Лабиб вероятно ще бъде разпитвана за миналото си. Особен интерес може да предизвика пътуването ѝ до Крим като журналист. То било финансирано от Русия. Интерес буди и издаването на визи за ирански официални представители, което едва не коства на Лабиб поста външен министър.

Петият е малтийският кандидат за ЕК Глен Микалеф, чиято номинация учуди дори негови съпартийци заради липсата на опит за подобен пост, пише "Политико".

Екатерина Захариева вероятно няма да бъде одобрена като еврокомисар, пише "Политико". Причината според изданието е замесването ѝ в скандала с продаването на български паспорти, който избухна през 2018 година.

"Политико" припомня, че от 2004 година насам Европейският парламент е посичал поне по един кандидат за еврокомисар във всеки състав на Европейската комисия. Сред тях е и друга българка, също предложена от ГЕРБ - Румяна Желева. През 2009 година тя оттегли кандидатурата си след неубедително представяне в Европейския парламент, в което според различни оценки демонстрира непознаване на ресора си, слаб английски и не успя да отговори на въпроси за финансовите интереси на семейството ѝ. Преди изслушването германският "Ди Велт" публикува портрет на Желева, озаглавен "Гангстерска булка за Европейската комисия?". В него журналистите написаха, че Желева е некомпентентна, а съпругът ѝ работи с руската мафия по Черноморието.

Последно през 2019 година бяха отхвърлени трима кандидати за еврокомисари, припомня "Политико" - тези на Румъния, Унгария и Франция - заради различни подозрения в конфликт на интереси и етични съображения. Кандидатурата на Оливер Вархеи за втори комисарски мандат като представител на Унгария също може да бъде отхвърлена. Номинациите на Словения, Белгия и Малта също са застрашени заради съответно връзки с лобистки фирми, пътуване до Крим и съмнения в опитността, отбелязва още изданието.

Какъв е проблемът със Захариева?

През 2018 година председателят на Държавна агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев, излъчен от коалиционния партньор на ГЕРБ - Обединени патриоти, бе задържан. Харалампиев бе обвинен, че под негово крило са били издавани фалшиви удостоверения за български произход, които са необходими за придобиване на българско гражданство, срещу подкупи. Името на Захариева бе забъркано в скандала от Катя Матева, директор на дирекция "Българско гражданство" в Министерството на правосъдието. Тя твърдеше, че като правосъден министър в периода 2015-2017 година Захарива е прикривала схемата с търговия с паспорти.

Темата беше върната в публичното пространство, след като Екатерина Захариева бе номинирана за еврокомисар от страна на България заедно с бившия екоминистър Юлиян Попов. Захариева отрича обвиненията и съдебни действия срещу нея не са предприети, но политическите ѝ опоненти се стремят да напомнят на всички за връзката ѝ със скандала, обобщава "Политико". Дали кандидатурата на Захариева ще бъде одобрена не е ясно, но може да се очаква, че най-вече от политическите семейства в Европейския парламент, в които членуват критичните към ГЕРБ евродепутати, ще прозвучат сериозни въпроси относно скандала от 2018 година.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.