Съществена предпоставка законодателната дейност да бъде конституцоносъобразна и качествена е в състава на Народното събрание да има повече юристи с многогодишен стаж и високи професионални качества, а не юристи по диплома, които не са влизали в съдебна зала. Това заявява Съюзът на юристите в България (СЮБ) в обръщение до политиците, в което ги призовава да съобразят това, когато формират кандидатските си листи за народни представители за следващия парламент.

В него от организацията сочат основните причини за ниското обществено доверие към Народното събрание.

„Информация на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, както и наши изследвания, показват, че поредицата НС на РБ е на първо място в ЕС по законодателни предложения, направени от народни представители – над 65%. За сведение в страните от ЕС тази стойност е средно около 20%, като в Гърция, Финландия и Швеция е 0%, в Дания 1%, в Нидерландия, Ирландия и Словакия е 2% и т.н.

Разбира се, причината за тази българска депутатска активност е ясна на всички, но държим да отбележим, че в р. №1/2020 г. на КС на РБ е посочено, „че за да бъдат конституционосъобразни приеманите от НС актове трябва да съответстват както на Конституцията на РБ, така и на останалите действащи закони, защото друго би противоречало пряко на чл. 4, ал. 1, изр. 2, предл. 2 от Конституцията“. Полезно е народните представители да се запознаят с това решение, за да разберат, че Законът за нормативните актове създава за тях императивни норми, в т.ч. и регулиращи законодателството и законодателния процес!“, пишат от СЮБ. И отбелязват, че при повече от 80% от законодателните предложения не са извършени необходимите изследвания или научни експертизи, нито се представя анализ за съответствие с правото на ЕС.

Съюзът на юристите напомня и за порочната практика закони да се променят с преходните и заключителни разпоредби на други, с които не са пряко свързани.

„Тази опасна и противоконституционна тенденция в законотворчеството наложи „принципа“ законът да се чете отзад напред! Абсурдно е, ако не е комично, да се отчита за положителна работата на НС по броя на приетите актове, повечето от които са „поправка на поправката“. Като причина за направените законодателни предложения често е посочена „неефективност на действащото законодателство“ прието в повечето случаи от същото НС“, посочват от организацията.

Освен това напомнят призива си проектът за промени в Конституцията да бъде оттеглен, тъй като е противоконституционен и непрофесионално подготвен. „Последиците от тази конституционна промяна, извършена и приета, забележете по часови график след решението на КС доведе до сериозна политическа криза, а и до други негативни последици, които тепърва ще създават конституционни и политически проблеми!“, заявяват от СЮБ.

И заключават: „Всички знаем, че НС осъществява законодателната власт и основната и водеща негова дейност е да приема нормативни актове. Съществена предпоставка тази дейност да бъде конституцоносъобразна и качествена е в неговия състав да има повече юристи с многогодишен стаж и високи професионални качества, а не юристи по диплома, които не са влизали в съдебна зала!“.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.