След две години управление на служебни кабинети на президента Румен Радев и неговите хибридни проксита от "Продължаваме промяната" & Co, международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл" отчита в годишния си доклад за 2022 година (публикуван на 28 март 2023 г.), че ситуацията със свободата на медиите в България се влошава.

От организацията "Амнести Интернешънъл" отбелязват, че невъзможността да се формира кабинет след последните избори през октомври 2022 година е оставила страната в състояние на продължителна политическа криза. 

Докладът е особено критичен в частта, отнасяща се за свободата на медиите и журналистите в България, като отчита повишаване степента на автоцензурата.

"Журналистите и правозащитниците, живеещи извън столицата София, бяха особено уязвими към сплашване", констатира организацията.

"Амнести интернешънъл" подчертава още, че:

"Големите медии останаха под контрола на политици и олигарси, което допълнително подкопаваше редакционната независимост и ограничаваше достъпа до информация", отбелязват от международната организация, като ярко доказателство за продължаващото срастване между политици, медии и олигарси.

Фактът, че големите медии са останали под контрола на политици и олигарси, както правилно отбелязва "Амнести интеренешънъл", е доказателство, че мафията в България не е мирясала, корупционните практики и потоци от "сиви" пари продължават да се извисяват над правовия ред и върховенството на закона, ненаказуемостта по високите етажи на властта е константа, а гражданите живеят все така в затъмнение и с вече изпаряващото се внушението, че нещо след 12-годишото управение на ГЕРБ и Бойко Борисов се е променило.

Всъщност, всичко си е постарому. Разликата е единствено в това, че "маймуните" на държавния клон са се увеличили правопропорционално с бедността в страната, цените на стоките, месечните сметки за комунални услуги, режийните разходи и инфлацията. Големите медии, защото са зависими, продължават да мълчат и да не разкриват пред гражданите и данъкоплатците - кой всъщност управлява държавата и защо след "вдигнатия юмрук", протести и мощно афишираните лозунги за промяна България отново стои приклещена в здравата хватка на същото задкулисие, овъртолено с "шарлатания", и се намира в поредната задънена улица. И къде е прокуратурата и главният прокурор, който щеше да бъде сменян?

За да не борави с намеци и догадки, LIBERTA.BG ще повдигне леко завесата, зад която стои дебелата сянка на неизречената истина, даваща отговор на много въпроси, обясняващи причините за състоянието, в което държавата се намира.

Управлението на президента Румен Радев е известно във всички олигархични и бизнес кръгове в страната, а вече и за презокеанските партньори на България, като "Пътя на копринката". Счита се, че тази "споделена власт" - "Път на копринката", включва задкулисно партньорство както с бившия премиер и председател на ГЕРБ Бойко Борисов, така и със санкционирания за корупция от САЩ по закона "Магнитски" представител на ДПС и олигарх - Делян Пеевски, но и с други знакови "десни" и "леви"  почетни консули, олигарси, бизнесмени и политици.

"Пътя на копринката" е ново политическо понятие с изцяло български корен. Според едни то е свързвано с фамилията на чиновник, секретар на президента на Република България - Николай Копринков. Според други е натоварено и с векторна величана, указваща пътя на корупцята в държавата.

Въпреки че България се намира в предизборната кампания на петите поредни предсрочни парламентарни избори, в която в публичното говорене се очертават два политически лагера - ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, то в "Пътя на копринката"  те намират опорна точка по оста "Роднинска линия ("Татко Петко")-Дългогодишно приятелство (с бивша топ барета)-Центъра "Банкя", която представлява солидна спойка между основните опоненти за едно бъдещо управление на стойност 60 млрд. лева от ЕС по Плана за възстановяване и устойчивост.

От организацията "Амнести Интернешънъл" отбелязват, както посочихме и в началото, че невъзможността да се формира кабинет след последните избори през октомври 2022 година е оставила България в състояние на продължителна политическа криза. И тук е мястото да подчертаем, че кризите, каквато е инспирирана и у нас, създават изключително благоприятни условия за крупни кражби и охолно престъпно и безнаказано обогатяване.

 

 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.