Община Бургас стартира изпълнението на проект в подкрепа на синята и интелигентна трансформация на Черноморския басейн - „Сини порти”. Той предвижда създаване на транснационален Черноморски клъстер за синя икономика  и цифров хъб за виртуален трансфер на изследвания и технологии, както и съвместното използване  на  напреднали приложения с изкуствен интелект и водни дронове за бързо откриване на потенциални рискове за замърсяване на морските местообитания и аквакултури.

Проектът „В подкрепа на синята и интелигентна трансформация на Черноморския басейн - Blue Gates BSB00189“ беше представен в  Сентрал Парк Бургас. На събитието присъстваха Михаил Ненов, Зам.-кмет „Образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики“,  Ивелина Стратева, Директор на Дирекция „Икономика и стопански дейности“ и ръководител на проекта, представители на Югоизточен дигитален иновационен хъб и местната екосистема, както и  университетски преподаватели, учители, студенти и ученици. 
В рамките на събитието, екипът на проекта запозна аудиторията с целите и планираните дейности по проекта. Основен приоритет на проект „Сини порти“ е да стимулира интелигентната трансформация в Черноморския басейн чрез засилване на сътрудничеството в научните изследвания и иновациите между участниците в синята икономика. 
Целта на проекта е създаването на транснационален клъстер за синя икономика, инвестиращ в усвояване на иновативни и напреднали технологии, разработване на съвместни цифрови инструменти и капацитет за научноизследователска и развойна дейност за общи решения, повишаващи устойчивостта и ефективността на секторите на синята икономика. Това ще се постигне чрез изпълнение на няколко основни  дейности.
Най-мащабната от тях е  формиране на транснационален Черноморски клъстер за синя икономика (BlueIN4BS), фокусиран върху вътрешнорегионално и международно сътрудничество за осигуряване на взаимосвързаност на науката, промишлеността и политиката, внасяйки иновативни и напреднали технологии, най-добри практики, глобални стандарти в секторите на синята икономика и  създаване на цифрова платформа/хъб за виртуален трансфер на изследвания и технологии. 
Друга важна част от проекта е провеждане на съвместни програми за изграждане на капацитет за усвояване на съвременни технологии, знания, модели, методи и стандарти, чрез организиране на демонстрационни дни за напреднали технологии - приложения с изкуствен интелект, водни дронове и използване на сензори в секторите на синята икономика и чрез провеждане на летни образователни програми за синя икономика по теми като мониторинг на морското замърсяване, проучвания на екологичното качество, базирани на научноизследователска и развойна дейност иновативни продукти, отговарящи на подхода на кръговата икономика. 
В рамките на проекта е предвидено разработване на съвместни решения чрез прилагане на съвременни технологии  - като комплект за бързо откриване на потенциални рискове за замърсяване на морските местообитания и аквакултури.
Проектът е финансиран по програма Интеррег NEXT „Черноморски басейн“ 2021-2027, чиято основна цел е насърчаването на устойчивото развитие и иновациите в региона на Черно море. По отношение на Община Бургас проектът „Сини порти“ е важна стъпка към укрепване на сътрудничеството в региона.В проекта участват 5 партньора които ще работят за създаването на Син технологичен морски клъстер и хъб в консорциум с партньори Агенция за развитие на Източното Черноморие (DOKA), Турция, Мрежата на Черноморските университети BSUN Румъния, Община Бургас, Университет Реджеп Тайип Ердоган Трабзон, Турция, Одески национален морски университет, Украйна.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.