Според него разговорът би трябвало да тече в посока дали служебният кабинет трябва да остане в този формат
Успяхме да завием от парламентарен модел в президентски, макар и за ограничен период от време и с действащ парламент, при това без да бъде променяна Конституцията.
Това коментира пред БНР политологът Атанас Радев.
Това се случи в състояние на парламентарна криза, напомни той, като подчерта, че служебният кабинет е този елемент, който предотвратява вакуума в изпълнителната власт.
В предаването "Преди всички" политологът коментира конституционните промени и частта за служебно правителство.
"За да не се допуска президентът до изпълнителната власт, това изисква едно решние - дали да бъде премахнат изцяло служебният кабинет или да бъде само и единствено в състояние, когато новоизбраното НС не може да сформира правителство".
Предвид фрагментацията, която се наблюдава в партийната система, в последващ период няма изгледи да нямаме служебни правителства, изказа мнението си той. И уточни:
"Ние от сутрин до вечер се занимаваме с коалицията - дали ще падне или няма да падне и по какъв въпрос".
Когато в НС не се сформира правителство, тогава служебният кабинет може да се появи като този пазител на властта, който да проведе страната през дадената криза, отбеляза Атанас Радев.
"Парламентът може да зададе рамката как да действа служебният кабинет и го прави. Парламентът си има своите функции. Разговорът би трябвало да тече дали служебният кабинет трябва да остане в този формат - да действа в ситуация, когато едно правителство пада и да си довърши мандата, или през определен период от време да имаме служебни кабинети, които да - организират изборите и се справят добре, но всъщност те утежняват малко или много изпълнителната власт".
"Кандидатурите на председателите на НС, на Сметната палата и т.н. са лица, които се ползат с доверието на дадено мнозинство. Това означава, че в някакъв момент би следвало тези фигури да бъдат служебни премиери, черпейки своите легитимност и доверие от парламента", изказа мнението си още той.
Ситуацията вчера в парламента, според Атанас Радев, напомня на студентско парти.
"Кой е окупирал тонколоната, съответно и кой иска да пуска музиката".
"Опозицията няма какво да направи. Опозицията не предлага съществени алтернативи и решения и затова тя остава встрани. Това е отчаян ход, за да привлече внимание", посочи политологът.
По думите му в парламента няма необходимото конструктивно и съдържателно отношение по отношение на вземаните решения. Ние не виждаме алтернативи, които да се предлагат, подчерта той.
Според него ще е много интересно това, което ще се случва в следващите месеци.