ПП-ДБ отказва да подкрепи спорната номинация на ГЕРБ за подуправител на НЗОК
С лют скандал и грозни реплики парламентът започна да обсъжда избора на подуправител на здравната каса. Единствената кандидатура е на проф. Момчил Мавров, номинация на ГЕРБ. Мавров е бивш зам.-директор на най-голямата болница в страната - пловдивската "Св. Георги". Беше началник на кабинета на здравния министър в служебния кабинет Асен Меджидиев, като се говореше, че той е истинският министър. В последните дни за него излязоха редица негативни публикации със съмнения за конфликт на интереси, лошо управление и др. В секретното деловодство на парламента също има доклад с "доста притеснителни неща", стана ясно от спора в пленарна зала.
Точката за подуправителя бе предложена от председателя Росен Желязков. ПП-ДБ обявиха, че няма да подкрепят кандидатурата на Мавров и това отприщи размяна на подигравки между "Възраждане" и депутатите на Кирил Петков. През това време обаче вниманието бе отклонено от паралелен скандал, който течеше между Петков, Йордан Цонев и Делян Пеевски. Тримата ръкомахаха и се караха, докато отстрани Бойко Борисов се подсмихваше.
Случващото се накара Корнелия Нинова да заяви от трибуната: "Тук се размениха такива думи между Пеевски и Петков, че това не може да продължава като управление. Добре, че не ги чу българският народ". Нинова поиска 15 минути почивка, за да излязат тримата и "да се разберат като мъже". "Не викай на мен, г-н Пеевски, двамата си викайте. Основната вина да стигнем до тази ситуация се казва Борисов, който сега си седи. Спрете да превръщате парламента в място, където се правят сделки, разпределят се пари и порции, извиват се ръце, прави се рекет между депутати. Излезте и се разберете като мъже. Борисов знае как - ето, тръгна навън", завърши Нинова от трибуната. Последното изречение бе по повод напускащия залата лидер на ГЕРБ.
Почивката бе дадена, а в кулоарите Кирил Петков обясни защо не подкрепят Мавров. За скандала с Цонев и Пеевски отказа да говори с думите, че няма да преразказва частни разговори. Петков обясни, че от доклада в секретното деловодство на парламента става ясно, че има съмнения за лобизъм за частни болници от страна на Мавров. "Всички българи страдат от това, че има хора, които източват, лобират. Не бихме допуснали такъв риск", заяви Петков. Съпредседателят на ПП-ДБ Христо Иванов пък заяви, че решението дясното обединение да не подкрепи Мавров е било взето още преди две седмици. И предупреди, че ако кандидатурата на Мавров бъде приета, ''това ще има политически последици в пленарната зала''.
След почивката думата взе проф. Костадин Ангелов, вносител на кандидатурата, направи аналогия с избора на управител на НЗОК. И там ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ не се разбраха за кандидатура, и там имаше големи разкрития за проблемно минало на кандидата на ГЕРБ. "Вашият управител сега не знае къде се намира", каза Ангелов по адрес на Станимир Михайлов. Председателят на здравната комисия обвини ПП-ДБ, че реагира така "от страх да не установи подуправителят какво прави Михайлов в касата". Ангелов не пропусна да изброи и старите твърдения за нарушения на Михайлов.