Растежът на икономиката през 2024 година ще се ускори, прогнозират от Финансовото министерство. В бюджета е заложено минималната работна заплата от 1 януари да стане 933 лева. Очакванията на ведомството са средните доходи у нас да се увеличат с между 10 и 12 на сто, а пенсиите ще се увеличат от юли с 11%.
Бюджетът за 2024 година е разработен при следната макроикономическа рамка - ръст на брутния вътрешен продукт от 3,2%, средногодишна инфлация от 4,8 на сто. Заложеният дефицит в бюджета е 3% или 6,2 млрд. лева.
Заложените приходи са 77,6 млрд., а заложените разходи 83,8 млрд. Максималният дълг, който България ще може да поема, е 23,8% от БВП на страната.
Допълнително 2 млрд. лева ще бъдат отделени в бюджета за увеличение на работните заплати в администрацията. Няма да бъдат обаче увеличавани всички повсеместно.
"Средствата от 2 млрд. включват целогодишния ефект на увеличенията, които се случиха от 1 август, включват увеличенията на минималната работна заплата и средства, които Министерският съвет по методика ще разпредели между различните министерства и агенции, така че да се преодолее доста голямото неравенство в заплатите на различните части на управлението", заяви министърът на финансите Асен Василев.
Предвиждат се повече пари за заплати в МВР и сектора на образованието. 1 млрд. лева са заложени и за инвестиции на местната власт във фонда за общински проекти.
"Общините могат да кандидатстват по проекти, свързани с пътища, ВиК, обществени сгради и културни институти, които искат да ремонтират", допълни Асен Василев.
Увеличение има и на капиталовите разходи като цяло. Бюджетът е разработен така че да отговаря на изискванията за приемане на еврото, увери финансовият министър.
"Бюджетът е балансиран в рамките на Маастрихтските критерии. Той ще ни позволи да изпълним всички критерии, свързани с членството на България в еврозоната, предвижда 50% повече инвестиции", добави финансовият министър.
По думите на Василев бюджетът ще бъде представен на политическа среща в понеделник, предстои да бъде разгледан на тристранен съвет и приет от кабинета.
"Очакваме бюджетът да влезе в парламента на 22 ноември, тъй като имаме забавяне с една седмица за приемането на данъчните закони", каза още Асен Василев.
Очаква се окончателно държавният бюджет да бъде приет до 22 декември.
В Бюджет 2024 е заложено:
Приходи - 77,6 млрд. лв.
Разходи - 83,8 млрд. лв. или 37,7% от БВП
Брутен вътрешен продукт (БВП) - 205,8 млрд. лв.
Ръст на БВП - 3,2%
Средногодишна инфлация - 4,8% като според разчетите в края на 2024 тя би следвало да падне до 3%
Дефицит - 3% на касова основа, 2,9% на начислена основа
Държавен дълг - 23,8% от БВП
1,1 млрд. лева повече са заложени за здравеопазване заради по-високите постъпления от здравни вноски в бюджета на НЗОК в следствие на повишената средна работна заплата.
С около 590 млн. лв. повече са разчетени и средствата за образование. С тях се гарантира увеличение на учителските заплати до 125% от средното възнаграждение в страната, както и увеличение на размера на издръжката, която държавата плаща за дете в училище или детска градина.