Избирателите на ГЕРБ гласуваха на втори тур в столицата срещу районните кметове на ПП-ДБ, респективно и подкрепиха Григорова, казва социологът
Интригата за втория тур на местните избори в София беше най-голяма. Минимална преднина за Васил Терзиев, за да стане кмет. Дали местните избори ще са изключително важни за новите политически разпределения… За Ваня Григорова, за ГЕРБ, за „Възраждане“… Пред ФАКТИ говори Елена Дариева от социологическа агенция "Насока".
- Г-жо Дариева, Васил Терзиев е новият кмет на София, но той печели с минимална разлика пред Ваня Григорова. Очаквахте ли толкова малка разлика…
- Разликата между двамата кандидати за кмет на столицата наистина е по-малка от очакванията на социолозите, въпреки че ние още по време на предизборната кампания обръщахме внимание, че може да се стигне до подобно нещо. Въпреки това си заслужава да се отбележи, че в седмицата между двата тура практически Ваня Григорова увеличи своята подкрепа двойно, а при Васил Терзиев също има покачване, но то е по-скромно като дял. При Ваня Григорова сработи много интересен механизъм. Още на първи тур видяхме, че тя привлича част от избирателите, които обикновено гласуват за листи на „Възраждане“. При нея тази тенденция се задълбочи и на втори тур. При екзиполовете видяхме, че 38% от привържениците на ГЕРБ, които са гласували на първи тур, са излезли вчера на изборите и са подкрепили Терзиев на балотажа, но по-големият процент – 46, са подкрепили Ваня Григорова. Всичко това показва как думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов имат голям ефект сред електората на партията. Друг мотив, който според мен не бива да се пренебрегва, е психологическата ситуация, че избирателите на ГЕРБ гласуваха на втори тур в столицата срещу районните кметове на ПП-ДБ, респективно и подкрепиха Григорова. Васил Терзиев на първи тур имаше 119 000 гласа, а на балотажа има над 174 хиляди гласа. В същото време ПП-ДБ ще имат най-голямата група в столичния Общински съвет с 23 гласа. ПП-ДБ масово печели битката за районните кметове. Ако сравняваме резултатите им с тези от парламентарните избори през пролетта, виждаме спад, но тепърва ще се анализира това. ПП-ДБ преодоляват негативния тренд, в който бяха влезли.
- Споменахте това, което направи Бойко Борисов и неговото изявления, че е „… по-добре държавна собственост отколкото Държавна сигурност“. В същото време не чухме никакво послание от лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов. Ако беше отправил такова…
- Подкрепата за Ваня Григорова можеше и да бъде различна. Като цяло, „Възраждане“ избра доста неефективна стратегия на тези местни избори и по тази причина не успя да достигне националния си резултат, но при избори по места.
- Навсякъде те издигнаха партийни хора?
- Да, а кампанията, която „Възраждане“ проведоха, бе да се гласува за кмета на „Възраждане“. Без дори да се споменават имената на тези хора. Това е един ярък пример за абсолютната деперсонализация и инструментализация на кандидатите и то при едни избори, в които мажоритарният елемент е силен. Опитът на Костадинов да прехвърли влияние чрез аватари, да транслира своето влияние чрез други, се оказа неуспешна стратегия. Но също трябва да си кажем, че като стил и идеология партии като „Възраждане“ по правило се представят по-добре на национални, а не на местни избори, защото при местния вот се търсят конкретни решения на конкретни проблеми. „Възраждане“ ще имат присъствие в общинските съвети, но дали като партия вече намаляват възходящия си тренд… Това предстои да видим - дали са постигнали тавана си. Още повече, че в тяхното поле най-вероятно ще се намеси и нов политически играч.
- Визирате Ваня Григорова и ако тя направи партия…
- Да. В лявото пространство има място за нов политически играч. Добре е и да погледнем цялостната картина за БСП и нейното представяне в местните избори. Ръководството на БСП вече постави висока оценка на своето представяне, предвид убедителните победи на кандидатите си в Русе и в Шумен – Пенчо Милков и Христо Христов. Това със сигурност им дава основание, въпреки че в много общини и областни центрове БСП бе част от местни коалиции, които подкрепят независими кандидати за кметове. Това, което не е видяхме на тези местни избори, беше обединението между БСП и „Левицата“. Въпреки че в София те участваха заедно – зад Ваня Григорова, по-скоро това може да се окаже и проблем за столетницата в София. Не толкова като претенции за ново лидерство, а заради възможността да възникне нов политически проект, който да привлече хора и да осребри политическия капитал, който Ваня Григорова натрупа в тази кампания. Факт е, че БСП и „Левицата“ на определени места в страната имаха яростно противоборство.