Бившият правосъден министър смята, че в момента ВСС прилича повече на Министерския съвет на съдебната власт, отколкото на орган, който да регулира действията на Министерството на правосъдието
На сегашното Народно събрание му липсва визия за съдебната реформа. Това заяви Младен Червеняков, бивш депутат, министър на правосъдието в периода 1995 – 1997 и посланика на България в Черна Гора от 2014 до 2018 година, за "Фокус“.
"Това, което виждам към настоящия момент е липсата на визия на това какво искаш. Има визия относително, какво не искаш и пак отиваме на втория синдром, синдромът “Чарли". Като питат Стайнбековия герой “Чарли, къде пътуваш?" той казва “Далеч от всяко тук". Ние относително знаем какво не искаме, но какво искаме никой не може да седне да го формулира“, заяви той.
Според бившия депутат реформата не трябва да бъде личностна, а структурна.
"Нашата реформа общо взето често пъти се състои в това да заменим един, който условно сме нарекли "лош“, с друг, който условно сме нарекли "добър“. Никой не се замисля за промяна на отделните елементи на системата, за връзките между тях, за отношения между управляваща подсистема и елементите, връзките на системата с други социални системи“, смята Червеняков.
Бившият правосъден министър смята, че в момента ВСС прилича повече на Министерския съвет на съдебната власт, отколкото на орган, който да регулира действията на Министерството на правосъдието.
"Тези идеи, които се предлагат в момента, са най-малкото спорни и огромният проблем е, че липсват виждания за това как трябва да изглежда една функционираща, работеща и контролирана съдебна система. Защото прехвърляйки редица правомощия от Министерство на правосъдието на Висшия съдебен съвет (ВСС), ние създадохме един Министерски съвет на съдебната власт, какъвто орган не съществува никъде по света. ВСС във всяка една страна е единствено кадрови орган.
Преди 9 септември той се е събирал няколко пъти годишно, за да провери дали министърът на правосъдието правилно прилага приетата от него точкова система за развитие на магистратурата. А ние сега му даваме бюджета, квалификацията, контрола, често пъти и правораздаването, колкото и парадоксално да звучи това“, обясни той.
Експосланикът сподели, че не е оптимистично настроен спрямо това, което се предлага в момента като реформа за съдебната система.
"Не съм въобще оптимист, че тези промени, които в момента се предлагат и обсъждат, ще допринесат за нещо“, каза още Червеняков.