Министерският съвет разреши на „Нюмед Енерджи Балкан Лимитид“ да придобие дял от 50% от правата и задълженията по разрешението на „ОМВ Офшор България“ ГмБХ – Австрия, за търсене и проучване на нефт и природен газ в площ „Блок 1-21 Хан Аспарух“. Така двете дружества ще имат равно съотношение на правата и задълженията по предоставеното разрешение за търсене и проучване

На днешното си заседание правителството упълномощи министъра на енергетиката в едномесечен срок да подпише необходимото допълнително споразумение към договора за търсене и проучване на нефт и природен газ в площ „Блок 1-21 Хан Аспарух“.

Новата компания, която се включва в проекта за търсене на нефт и газ в Черно море, „НюМед Енерджи Балкан Лимитед – клон България“ е собственост на британската компания „НюМед Енерджи Балкан Лимитед“, и се представлява от израелския гражданин Евиатар Арвив, показва справка на Обективно.БГ в Търговския регистър. Проверка в документите й за регистрация във Великобритания показва, че компанията е собственост на израелската Newmed Energy.

„Блок 1-21 Хан Аспарух“ е разположен в изключителната икономическа зона на България в Черно море. Договорът за проучване на тази територия е в сила от месец септември 2012 г.

„ОМВ Офшор България“ е 100% притежание на ОМВ Петром – дъщерно дружество на австрийската ОМВ, след транзакция, приключена през август 2020 г. Делът на ОМВ Петром в проучвателния „Блок Хан Аспарух“ чрез „ОМВ Офшор България“ ООД е 42,86%.

На 27 юни миналата година служебният енергиен министър Владимир Малинов и представителят на румънската „ОМВ Петром“, Роб Добинс подписаха допълнително споразумение, с което срокът на разрешението за търсене и проучване се продължава с 23 месеца поради настъпили форсмажорни обстоятелства. Форсмажорът, който обхваща периода 24 февруари 2022 г. – 24 януари 2024 г., е мотивиран с войната в Украйна и оттеглянето на „ТоталЕнерджис ЕП България“ Б.В. от проекта.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.