Бургас бе домакин на международна конференция за опазване на водните ресурси и екосистеми на река Дунав и Черно море. Форумът „От извора на Дунав до Черно море – здравословна вода и здравословен живот“, който се проведе в сградата на Бургаския свободен университет, бе организиран от Европейската комисия и Министерството на околната среда и водите.

Събитието имаше за цел да насърчи диалога между регионалните участници в басейна на река Дунав и Черно море, като акцентът бе поставен върху научни изследвания, иновации и устойчиви решения за опазване на водните ресурси.

„Добре дошли на всички наши приятели, приятели на морето, приятели на реките и водите. Благодаря на Европейската комисия за усилията и старта от Бургас на визията за научни изследвания и иновации в Черно море. “, заяви ректора на БСУ проф. д-р Милен Балтов.

„Събира ни обща кауза за възстановяването и защитата на нашите води. България е приела огромната стойност на своите води, не само като природни ресурси, но за основа на здрава екосистема. Предизвикателствата, пред които сме изправени са значителни. България подкрепя напълно мисията за възстановяване на нашите води до 2030 г. и МОСВ се присъединява към хартата на мисията, поемайки ангажимент за принос на нейните три основни цели – опазване на биологичното разнообразие, борба със замърсяването от пластмасовите отпадъци във водите и устойчив син икономически растеж. Те са подкрепени от изключителни инвестиции за над 69 милиона лева от държавния бюджет за 2024 година за проекти, модернизиращи ВиК инфраструктурата“, сподели министърът на околната среда и водите Петър Димитров.

Видео послание отправи Комисарят по изследвания, иновации, образование, младеж и спорт Илиана Иванова.

„Значителен е приноса на учените, експертите и специалистите, изследващи геостратегическите процеси, развиващи се в зоната на река Дунав и Черноморския регион. Днешният форум е своеобразно продължение на дискусията за иновациите и инвестициите, свързани със синята икономика, за предизвикателства пред инфраструктурното и регионално развитие, за здравословната среда на водите“, сподели областният управител проф. Мария Нейкова.

„Това събитие ни позволява да демонстрираме нашите приоритети и действия, провеждани от Община Бургас. Една от нашите амбиции е свързана със създаване на изследователски център за син растеж, който ще ни даде голям академичен и изследователски потенциал. Фокусът ни е еко туризмът и устойчивото развитие на защитените морски зони, отворени към жителите и гостите ни. Такива примери са възстановяването и развитието на остров Света Анастасия и на Културно-туристическия комплекс „Ченгене скеле“. Постигането на устойчив син растеж изисква финансови инвестиции, което ще стимулира иновациите и ще създаде работни места. Чрез сътрудничество, иновации и ангажираност на общността, можем да допринесем за възстановяване на нашите морета и води“, заяви зам.-кметът по „Стратегическо развитие и екология, дигитализация и адаптация към промените на климата“ на Община Бургас Весна Балтина.

Зам.-генералният директор на ГД „Морско дело и рибарство“ и мениджър на Мисията Кестутис Садаускас също приветства гостите, след което им връчи Хартата на мисията за овластяване на общностите за устойчив син растеж.

В конференцията участваха още представителят на България в Мисията за океаните и водите на ЕС Ивелина Василева, ключови участници от делтата на река Дунав и по-широките Черноморски общности, включително съществуващи мрежи в района на река Дунав, като Международната комисия за опазване на река Дунав (ICPDR) и BioEast – инициатива за обединяване на всички регионални участници от региона на река Дунав и Черно море, Черноморска мрежа на НПО и други.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.