Президентът Румен Радев започна срещи във връзка с процедурата за избор на нов главен прокурор. Първата му консултация беше с настоящия главен обвинител Сотир Цацаров. Според Сотир Цацаров тези консултации на президента са прибързани, защото мандатът му изтича януари следващата година. Главният прокурор подчерта, че по конституция президентът няма правомощия в първия кръг от избора на нов главен прокурор, а във втората част - като подписва указ за назначаването му.
Въпреки това тези срещи са от огромно значение, защото една неодобрена от президента спорна фигура за нов държавен обвинител може да остане и без назначение, след като държавния глава не издаде указ.
Процедурата по закон може да започне най-рано през юли, защото мандатът на Цацаров изтича през януари 2020 г. Затова, според главния прокурор, сега консултациите при държавния глава били „прибързани”, но не пречели, стига да не влияят върху процедурата. А тя е в ръцете на Висшия съдебен съвет. След като членовете му посочат кой трябва да бъде главен прокурор, президентът го назначава с указ.
Президентът Румен Радев очаква прозрачна и ясна процедура за номиниране и избор на следващия главен прокурор
По време на срещата държавният глава подчерта високите обществени очаквания към следващия главен прокурор в България като институция от ключово значение в борбата с престъпността, корупцията и упражняване на надзор за законност. Президентът Радев изрази и очакването си за прозрачни и ясни процедури, при които да бъдат направени номинациите и избора на следващия главен прокурор.
Цацаров определи днешния си разговор с Радев като „открит и спокоен”. Двамата обсъждали принципни въпроси.
Цацаров каза още, че до 2-3 седмици се очаква правосъдният министър Данаил Кирилов да внесе промени в Закона за съдебната власт, които да променят правомощията на главния прокурор и да осигурят по-стриктен контрол върху неговите действия. Според Цацаров Европа изисква това и България трябва да се съобрази.
„Трябва да бъдат изпълнени препоръките на Европейската комисия. Вече няма място за институционален инат, доводи или всичко друго. Ако това е цената за излизане от механизма, тя трябва да бъде платена”, категоричен бе Цацаров.
Във вторник срещите на президента по темата за избор на нов главен прокурор продължават с разговор с председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов.