"България трябва максимално бързо да изпрати в Украйна свой извънреден и пълномощен посланик с всичките нужни професионални и политически качества, за да представя страната ни там. Тази страна води война, ние ежедневно изразяваме солидарност с нея, а нямаме в Киев свой постоянен представител на най-високо равнище. Фактът, че вече 2 години нямаме свой посланик в Украйна, е много негативен. Така вътрешнополитически въпрос носи сериозни външнополитически последствия за България.
Това коментира пред БНР-Радио София Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения.
Впечатлението, че институциите дават противоречиви обяснения, се създава от това, че се цитират различни етапи от процедурата, допълни дългогодишният дипломат. Той разясни самата процедура от предложението до издаване на президентския указ за назначаването и изпращането на български посланик зад граница. Според него:
"Посланикът представлява държавата и се назначава от държавния глава. Временно изпълняващ длъжността посланик не съществува. По-коректната формулировка е временно управляващ посолството.
Николай Ненчев е бил министър на отбраната, като политически представител процедурата позволява да бъде изпратен като посланик, но от друга страна за дипломатите няма политическа квота. За временно управляващ той трябва да е сред дипломатическата служба, коментира още Любомир Кючуков.
"За посланик се търсят личности с познания, компетентности и връзки със съответната страна, а не се организира конкурс. Това е отговорен пост, несериозно е да се говори, че „няма опашка“ за посланици."