"Лица, които са санкционирани за корупция, не бива да бъдат легитимирани". В европейските партньори не виждаме признаци на отдръпване, смята съпредседателят на БХК
"Отдавна живеем с усещането, че процесите в България в Европа имат малко по-различна светлина. Там сякаш не виждат достатъчно ясно истинските лица на политиците или не желаят да ги видят. Лица, които са санкционирани за корупция, не бива да бъдат легитимирани, след като са прекарали в политиката твърде много години. Дали са всякакви признаци за тревога, но в европейските партньори не виждаме признаци на отдръпване, никаква ясна позиция. Тези неща са знакови и твърде важни."
Това заяви пред БНР адвокат Адела Качаунова, съпредседател на Българския хелзинкски комитет.
Разговорите са затихнали. Надеждите, че ще получим отговори на тревожни факти все повече намаляват. Вече разчитаме на външни партньори, които отдавна са ангажирани с върховенството на правото у нас, посочи тя във връзка със затишието около знакови казуси и скандали, в които бе замесена съдебната система.
"Има абсолютно затишие от институциите, от политиците, от големите медии. Не виждаме резултати. Временната комисия за обстоятелствата около Мартин Божанов завърши неуспешно. Сега нещата със заплахите около съдия Цариградска са толкова тревожни. Нещата, които изплуваха на повърхността, не можем да ги позабравим и да продължим нататък", коментира Качаунова в предаването "Преди всички".
Тя нарече "добре отработена практика" жертвите да се разпитват многократно, а лицата, които те визират, да не стигат до разпит.
В предаването "Преди всички" Адела Качаунова изрази скептицизъм относно ефективността на специалния прокурор в лицето на Даниела Талева, като постави въпроса за ресурсите, с които тя има възможност да разследва.