Държавният глава Румен Радев наложи вето върху Закона за ратифициране на международен договор за покупка на "Самолети F-16 Block 70 и свързана с тях поддръжка", включително боеприпаси, ракети, материали и услуги, и многофункционална система за разпределение на информация - Съвместна тактическа радиосистема. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

"Като държавен глава и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България не мога да остана безучастен към процесите на модернизиране на Българската армия", посочва президентът в мотивите за ветото.

"Когато се вземат стратегически решения, свързани с отбраната и националната сигурност на страната, е необходимо не само да бъдат осигурени постижими за държавата финансови параметри, но и да има широк консенсус и подкрепа. Острите спорове в Народното събрание при обсъждането на ратификационния закон, нетипични за този вид закони, показаха, че по параметрите на договора не е потърсено и не е постигнато обществено съгласие", отбелязва държавният глава.

"Обвързването на Република България със задължения, при това за години напред, без да има национално съгласие и убеденост във взаимноприемливите условия на договора, е изключително тревожно", допълва той.

В мотивите се отбелязва, че в своята практика Конституционният съд е имал възможност да подчертае неразривната връзка между ратификационния закон и международния договор - предмет на ратификацията, която ги прави един цялостен акт. Предвид това законът за ратифициране на договора за закупуване на самолети F-16 Block 70, следва да измине цялостния път в парламента с приемане на две гласувания в отделни заседания на Народното събрание, смята Радев.

Вместо това законът, с който се ратифицира такъв особено значим договор, бе приет по "бързата писта", посочва президентът.

Поради скъсената законодателна процедура, според Радев, са останали неизяснени редица важни въпроси като цени, гаранции, срокове за доставки, неустойки, обезщетения и др.

"Не е допустимо при решаването на такъв стратегически за България въпрос като гарантиране на националната сигурност да се използва процедурата "по изключение", отбелязва държавният глава.

"На България е необходим самолет с многофункционални способности, което се постига не само с качествата му, а и с пълен пакет въоръжение, съпътстващо оборудване и обучение на личния състав. На обществото се дължи категоричен отговор дали това реално се постига със сключените договори", посочва президентът.

"При обсъждането и гласуването в пленарната зала на Народното събрание бяха изказани възражения и предложения, които не можаха да бъдат развити и обсъдени поради приложената съкратена законодателна процедура", пише в мотивите за ветото.

"Ако се приеме президентското вето за Ф-16, ще се бламира превъоръжаването", коментира зам.-председателят на ВМРО Искрен Веселинов пред журналисти във връзка с президентското вето.

Веселинов посочи, че за самолетите има срокове и ако бъдат изпуснати, България ще трябва да започне преговорите отначало.

"Надали ще постигнем повече консенсус или ще придобием бързо нови способности за армията, ако не отхвърлим президентското вето върху договорите за Ф-16", коментира пък председателят на Комисията по отбрана и депутат от ГЕРБ ген. Константин Попов.

"Първо, трябва да кажа, че в петък Народното събрание гласува закона за ратификация на четирите договора, в понеделник президентът е подписал връщането на закона със съответните мотиви, с които сме запознали. Те са 2 страници. Основно се свеждат до две важни неща. Първото, че се е приело по бързата писта на две четения в един ден и че нямало достатъчно обсъждания по темата. Второто, че няма необходимия консенсус. Това, което мога да кажа аз, е, че това е нормална практика - Законът за ратификация да се гласува на две четения в един ден, поради факта, че народните представители могат да гласуват само "за" и "против" без да променят договора, който вече е подписан от министър Каракачанов. Второ, смятам, че достатъчно много се говори в продължение на години за това какъв самолет ни трябва, как ни трябва и в Комисията по отбрана, и после в зала. Достатъчно много хора говориха", смята Попов.

"Имаме консенсус за това, че трябва да се модернизират въоръжените сили. Имаме консенсус, че на нас ни трябва нов, модерен боен самолет. Ф-16 е един прекрасен самолет, една прекрасна възможност българските ВВС да бъдат модернизирани, модерни и това да промени начина на мислене за водене на въздушен, съвременен бой", добави ген. Попов. По думите му това ще има отражение и за другите видове въоръжени сили.

"Апелирам за държавническо мислене - ще свикам извънредно заседание на Комисията по отбрана в сряда и ще помоля да разгледаме ветото за Ф-16 в петък в зала", подчерта Попов.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.