Близо 300 млади творци се включват в тазгодишното издание на надпреварата. Посланиците на идеята за мир и толерантност са вече над 2000 от 12 държави
Единадесетото издание на Международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, организиран от Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф, ще приключи с рекорден брой участници. В надпреварата вече се включиха 280 младежи от България, Израел, Германия, Румъния, Австрия, Унгария, Украйна, Словакия, Полша, Испания, Франция и Латвия. Крайният срок за получаване на конкурсните творби изтича през м. април и организаторите очакват броят на участниците да бъде още по-голям .
За 11 години от възникването на литературната надпревара младежите, посланиците на идеята на „Алеф” за мир и толерантност, вече са над 2000 от 12 различни държави.
Във време, когато на много места по света се водят войни и човешкият живот все повече се обезстойностява, младите хора проявяват все по-голям интерес към ценности като хуманизъм, съпричастност и човеколюбие, към спасяването на човешки живот. Със свои разкази за съдбоносните години на Холокоста досега в конкурса участват 80 младежи от 31 населени места в България. Международните участници са 150 - от Румъния, Словакия, Франция, Унгария, Украйна и Германия. Прави впечатление изключителната активност на младежите от Румъния. Темата за стойността на човешкия живот и за ужасите на Втората световна война и Холокоста е привлякла вниманието на 138 ученици от 35 населени места в Румъния. За първи път през тази година със свой разказ в конкурса се включва и представител на Франция.
През 2022 г., за Десетото издание на конкурса, „Алеф” даде още една възможност за участие, като разшири състезателните категории. Освен за написването на най-добър художествен разказ, младежите вече се състезават и за създаването на най-добър видео разказ. Новата категория набира все повече популярност и по-голям брой участници. В единадесетото издание на конкурса вече са постъпили 12 видео разказа от България, Румъния и Словакия /групови и индивидуални/ от общо 37 автори, 22-ма от тях са от Румъния.
Произведенията на младежите ще бъдат оценявани от жури в международен състав, което ще номинира 30-те най-добри творби от България и чужбина. Номинациите ще бъдат обявени на сайта на организаторите www.alef-bg.org, а авторите ще бъдат поканени да участват в 4-дневния Международния младежки литературен фестивал „Приятелството – смисъл и спасение” на разноски на организаторите. Център „Алеф” организира фестивала за трета поредна година. Тази година той ще се проведе от 9 до 12 юни в Бургас. Участниците в него отново ще имат възможност да се включат в работилниците по творческо писане с видни писатели и историци. В програмата ще бъдат включени прожекции на филми, посветени на Холокоста и уникалното спасяване на българските евреи, представяне на книги, изложби, литературни четения и други.
Част от фестивала е церемонията по награждаване на победителите в конкурса, които ще бъдат излъчени от 30-те номинирани автори. И тази година организаторите са осигурили парични награди за победителите, а младежите от България, класирали се на І, ІІ и ІІІ място, ще имат възможност да получат целогодишни държавни стипендии. Церемонията по награждаване на победителите ще се проведе в Бургас на 11 юни 2024 г.
Наградените разкази ще бъдат публикувани в самостоятелен сборник, издание на Център „Алеф”, както и на сайта www.alef-bg.org.
Спомоществователи на конкурса са: Община Бургас, Министерството на образованието и науката, Министерство на културата, Национален Дворец на децата, Полски институт в София, Посолства на Словакия, Австрия, Полша и множество корпоративни и частни дарители и спомоществователи. Медийни партньори са БТА и bivol.bg