На първото си заседание депутатите от временната комисия за проверка на всички факти и обстоятелства за данни за извършени престъпления във връзка с дейността на Ивелин Михайлов - идеолог на партия "Величие", и изградения в с. Неофит Рилски, община Ветрино, културно-исторически комплекс "Исторически парк", изслушаха експерт и засегнати, по техни твърдения, лица, съобщава "Медияпул".
Комисията бе председателствана от Цвета Рангелова от "Възраждане" - партията, чиито лидер Костадин Костадинов в миналото бе в близки отношения с Ивелин Михайлов, но впоследствие те се обтегнаха и в момента политическите им формации са в конфликт.
Рангелова бе поканила на изслушване икономиста доц. Григор Сарийски, както и двама мъже - полк. Стефан Калчев и Симеон Иванов, които обявиха, че са потърпевши от финансови и други вреди, нанесени им от Ивелин Михайлов и хората му. Дейно участие в заседанието взеха и ютюбърите Симон Милков и Любомир Жечев, които многократно получиха думата, за да се изказват или да задават въпроси на изслушваните граждани.
Икономистът доц. Григор Сарийски заяви, че е проучил финансовите отчети на дружеството "Исторически парк", от които според него личи сериозно разминаване между декларираната от Михайлов огромна стойност на парка от порядъка на стотици милиони левове и официално обявените активи на дружеството, чието балансово число е 13.5 млн. лв. Към 2022 г. дружеството декларира капитализирана загуба от близо 6 млн. лв., каза Сарийски и обясни, че компанията ще може да раздава дивиденти едва след като някой ден изплати загубата си и излезе на печалба.
Според Сарийски дружеството не предоставя актуална и реална финансова информация за дейността си и е дала нереалистични обещания на инвеститорите си както за бъдещите им печалби, така и за очаквания брой на посетителите - 600 000 души годишно. Най-тревожно според него е, че при набирането на инвестициите паркът не е провел кампания за публично предлагане на ценни книжа по процедурите на закона. Много от парите на хората са събирани чрез договори за заем, при това с лица, различни от "Исторически парк", или чрез запис на заповед. Въпреки че тези документи най-вероятно имат юридическа стойност, те нямат икономическа такава, защото паркът работи на загуба по официалните отчети, обясни икономистът.
Полк. Стефан Калчев разказа, че с фирмата си е извършвал охрана на парка в продължение на 6 години и че Ивелин Михайлов му дължи лични и служебни пари над 400 000 лв., част от които (190 000 лв.) му е дал на части и на ръка от личните си спестявания, като това най-често е ставало на бензиностанция по пътя за Неофит Рилски. До един момент Михайлов му връщал обратно част от средствата, но след това спрял, разказа пред депутатите Калчев. "Боря се от 4 години с Ивелин Михайлов, защото съм един от най-пострадалите от него", каза той и уточни, че не се страхува да говори, въпреки че е бил заплашван. Обясни, че е виждал как Михайлов се разплаща, обикновено в петък, като вади банкноти от сакове с пари, които често държал в багажника на джипа си. Калчев е виждал и купчина пари на бюрото на Михайлов в негов офис зад хотел "Хемус" в София.
Депутатите изслушаха също младежа Симеон Иванов, който разказа, че е дал на ръка 10 000 лв. на посредник на Михайлов (Мирослав Ст.), като срещу това двамата подписали договор за заем на същата сума, който бил с ветринската фирма "Сборувам" ЕООД. Заемът според договора бил за една година (с падеж 23 март 2024 г.) и с лихва по 1% на месец. На Иванов било обяснено, че парите ще бъдат ползвани за плащане на работници с цел изграждане на къща в село Неофит Рилски. Когато Иванов поискал парите си на датата на падежа, те не му били върнати.
В крайна сметка Симеон Иванов получил парите си обратно, като се отказал от лихвата. Това станало няколко часа преди заседанието на временната парламентарна комисия на 17 юли (в столичен мол) и след като Иванов дал публично изявление за проблема си в социалните мрежи. Младежът обясни, че е бил убеден да инвестира в село Неофит Рилски от посредника Мирослав. Двамата били поканени в къщата на Ивелин Михайлов на сбирка за обсъждане на филм, като е видял снимка, на която посредникът целува ръка на идеолога на парка.
Иванов обясни още, че му е било намекнато, че за да получи парите си обратно, е трябвало да намери някой друг, който да вложи същата сума при същите условия.
На въпроса на депутата Дарин Георгиев дали Иванов е бил запознат с криминалното минало на посредника Мирослав, които е участвал в събиране на дългове от наркодилъри, Иванов каза само, че е виждал, че посредникът има пистолет и че за себе си изпитва леки притеснения, свързани със сигурността си.
На друг въпрос Иванов призна пред депутатите, че се е съгласил да бъде сменена адресната му регистрация от София в Неофит Рилски с цел да гласува за политическата партия на парка, без реално да живее в селото. Той попълнил бланка на работното си място в София, донесена му от посредника Мирослав, като не знае какво се е случило след това с нея.
В крайна сметка депутатите решиха да изискат множество справки и данни от отговорните държавни институции по казуса, като те ще бъдат представени в следващите изслушвания. Срокът за работа на временната комисия е един месец.
От "Има такъв народ" попитаха дали има начин реално да се провери колко са посетителите в парка, защото един от стандартните методи за изпиране на пари са т.нар. виртуални посетители.
Председателстващият заседанието Цвета Рангелова от "Възраждане" попита за какво са били издавани записи на заповеди на стойност над 10 хил. лв., били ли са по този начин заблуждавани хората, че стават акционери в дружеството. Вероятно предоставените записи на заповеди имат правна стойност, въпросът е дали имат икономическа, посочи Григор Сарийски. На въпрос дали се знаят акционерите от книгата на акционерите, каза, че в нея са само тримата мажоритарни акционери.
За следващото заседание депутатите решиха да бъде изискана информация от Националната агенция за приходите за проверки по сигнали срещу Михайлов, ако е имало такива. Ще бъде изискана и информация от Комисията за финансов надзор.
Предвижда се да бъдат поканени за изслушване изпълнителният директор на НАП Румен Спецов, и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, вътрешният министър и главният секретар на МВР.