Оказа се, че прокурорите трябва да се хванат за гушите един друг, за да настъпи някаква промяна, казва адвокатът

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет изпрати на Етичната и Дисциплинарната комисия към колегията сигнала на заместник-главния прокурор Борислав Сарафов срещу главния прокурор Иван Гешев. Решението бе взето със седем гласа „за“. До решението се стигна, след като прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) прие да обсъди сигнала на директора на Националната следствена служба Борислав Сарафов до ВСС срещу главния прокурор Иван Гешев. Какво ни показва тази прокурорска битка… Пред ФАКТИ говори адвокат Минчо Спасов.

- Г-н Спасов, ако днес бяхте на 20 години и се чудихте дали да кандидатствате право, какво решение щяхте да вземете?
- (Усмихва се) Може би щях да избера някоя техническа специалност.

- Това, което наблюдаваме в момента, накъде води…
- Вижте, всичко това, което виждаме, неминуемо ще доведе поне до частично прочистване на системата. Това ще послужи на системата като пургатив (б.р-слабително лекарство).

- Такъв скандал ли трябваше да се случи, за да се почисти системата?
- Явно е трябвала нещо такова, разтърсващо. Вижте, три години опитвахме чрез протести и чрез законопроекти - нищо не се получи. Оказа се, че прокурорите трябва да се хванат за гушите един друг, за да настъпи някаква промяна.

- Ако някой наблюдава България отстрани, какво вижда - как главният прокурор и неговият заместник пускат сигнали един срещу друг?
- Въпросът е малко риторичен, защото звучи много зле, звучи като позор за държавата, за престижа на съдебната власт. Точно действията на двамата големи в прокуратурата - говорим за главен прокурор и негов заместник, са христоматиен пример за разрушаване на имиджа и авторитета на съдебната власт.

- Сега ли във ВВС разбраха, че има разнобой между Иван Гешев и Борислав Сарафов. Свидетели сме как обърнаха позициите си хора във Висшия съдебен съвет буквално за дни?
- Различия между Гешев и Сарафов така изявени не е имало и може би във ВСС не са имали как да разберат за такъв конфликт. Но все пак е добре, че във ВСС прогледнаха за непригодността на главния прокурор.

- В смисъл…
- Години наред те отхвърляха категорично всеки намек да разгледат поведението на господин Гешев. Имаше внасяни сигнали от граждани, от министри - нищо. Сега е видно, че те получиха обаждане от някой важен кадър, който ги накара внезапно да обърнат позицията.

- Но така се видя, че има пряка връзка между политическите партии и хората във ВСС. То във ВСС си има политическа квота, но затова ли се използва сега…
- Идеята на тази политическа квота, както е записана в Конституцията, е да упражнява граждански контрол в съдебната власт, за да не се капсулира самата съдебна власт.

- И какво виждаме в момента. Въвежда се политически контрол… Така ли излиза?
- В момента политиците, назначавайки на тези места магистрати, търгуват своето влияние чрез тези магистрати. Политиците правят магистратите зависими от самите тях. Изходът от това положение е на тези места във ВСС, които са от парламентарната квота, да се назначат лица, които не са свързани с партии, и не са магистрати. По Конституция ги назначава Народното събрание. Ако искаме да променим начина на назначаване, ни трябва Велико народно събрание. Това в краткосрочен план е непостижимо. Но това дали парламентът да избира в гражданската квота на ВСС зависими магистрати или независими юристи-адвокати, преподаватели, юрисконсулти, зависи от Обикновено Народно събрание без промяна в Конституцията. Тава да се назначат хора, които не са магистрати, е решение в краткосрочен план.

- Какво имате предвид?
- Давам пример. Народното събрание може да избира за член на ВСС между професора по право Иван – преподавател, и Драган, който е прокурор. Правилното би било да се избере професор Иван, защото не е магистрат и ще е независим от Гешев или наследника му. Той не е част от съдебната власт, а е външно лице - може да е адвокат, може да е юрист консулт, може да е преподавател и т.н. Защото, ако ВВС избере магистрат, всичките, които сега са там, са подчинени на Гешев.

- Може ли главният прокурор да „страхува“ лидер на политическа партия?
- По презумпция прокурорът трябва да „страхува“ всеки, но с действията си и прилагайки закона, а не само на думи. Прокурорът трябва със свой акт, а не с обиди и клевети, както чухме от Гешев да дава на съд корумпираните политически боклуци, да прилага закона. Прокурорът е най-овластената фигура в държавата и тя има огромен инструментариум, който може да прилага. А какво чухме от нашия главен прокурор, господин Гешев. В неговото изказване той абдикира от този инструментариум. Ако забележите във финала на неговата реч, той каза, че политиците са политически боклуци, но не било негова работа да ги разчисти, а това било работа на българския народ. С това си изречение господин Гешев абдикира от прокурорските си задължения. Така всички надежди, които хората крепят, че след този конфликт той ще поведе битка срещу олигархията и срещу крадците, станаха всуе. Той просто успокои олигархията и крадците, че чака народът да ги накаже.

- Да очакваме ли да има развитие на казуси като „Барселонагейт“…
- Можем да очакваме развитие не само за „Барселонагейт“, а и по кюлчетата, по казуса с Мишо бирата. Не само неща, свързани с мръсни чаршафи, а свързани с корупция.

- Трети списък „Магнитски“?
- Няма как да прогнозирам, но може би - да.

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.