В следващия парламент ще има отново комисия по ревизията за разследване на злоупотребите с господстващо положение на пазара на хранителните продукти.  Според Мая Манолова ТЕЦ-ове на Христо Ковачки са създавали лаборатории, които да определят въглеродните емисии и да верифицират резултатите.

„Ще сложим вериги на цените във веригите“, каза Мая Манолова от коалиция „ЛЕВИЦАТА!“ по повод неконтроируемото повишаване на цените на хранителните продукти в големите вериги и други търговски обекти за хранителни стоки.

„ В следващото Народно събрание ще внесем законопроект за ограничаване на търговската надценка до 5% на десет основни, социално значими хранителни продукти от малката потребителска кошница като яйца, мляко, хляб, месо, сирене, кашкавал, масло“, добави Манолова.

Левицата е готова със законодателни инициативи за следващото Народно събрание, които да гарантират справедливи цени на стоките от първа необходимост и край на злоупотребите. В законопроекта ще бъде ясно разписано, че в етикетите на хранителните продукти трябва да присъстват две цени: цената, на която продуктът се доставя в търговската верига от производителя и цената, на която веригата я продава на клиента. Един силен държавен орган за разследване на спекулата с цените ще ограничи нелоялните търговски практики спрямо клиентите и малките производители.

Манолова предупреди: „Да не ми звънят и да не ме убеждават да не се занимаваме с тях, няма да ни стреснат. След като данъкоплатците им платиха разходите от повишената цена на електроенергията и последиците от КОВИД пандемията, сега е моментът те да проявят малко солидарност и да продават на реални цени.“

Лидерът на "Изправи се. БГ" разкри, че ТЕЦ-ове, приближени на Христо Ковачки, са създавали чрез свързани фирми лаборатории, които да определят въглеродните емисии и след това други фирми, които да верифицират резултатите. "В резултат на това са отчитани три пъти по-малко въглеродни емисии. Така към лятото на 2021 г. щетите за бюджета на България бяха 26 млн. евро. Тогава квотите струваха 20 лева на тон. Сега са около 80. Комисията по ревизията се оказа от 40 органи у нас, които се борят с корупцията", коментира тя. 

Според нея за двете години откакто ГЕРБ не са на власт, не е направено нищо, за да се запълнят пробойните. 

Оставете коментар

Plain text

  • Не са разрешени HTML тагове.
  • Адресите на уеб-страници и имейл адресите автоматично се конвертират в хипервръзки.
  • Линиите и параграфите се прекъсват автоматично.