На територията на цялата страна има 147 общежития, от тях 100 са в прилично състояние, а останалите 47 не са. Най-голям недостиг на места в общежития има основно в големите градове – София, Пловдив и Варна.
Това заяви в интервю за БГНЕС Даниел Парушев, председател на Национално представителство на студентските съвети (НПСС).
„Най-осезаем е недостигът в София и Пловдив, защото имат малка леглова база в сравнение с другите градове”, уточни Парушев. Той отбеляза, че в Свищов има 6 блока, но реално работи само един, защото в момента това е напълно достатъчно.
По отношение на 47-те общежития, които не са в добро състояние, Парушев заяви, че някой от тях не са пълни. „Колегите се настаняват, виждат какви са условията и ги напускат. Ние разполагаме с материалната база, но когато влезе един млад човек и се сблъска с една реалност, която не си е представял, първото нещо, което си казва е, че трябва да го напусне. Въпреки, че тези общежития се използват не означава, че работят с пълния си капацитет”, категоричен е той.
Председателят на НПСС коментира и дали интересът на студентите към общежитията се е повишил. Техен анализ в началото на септември е показал, че около 50 000 студенти са подали заявления да живеят на общежитие на първо класиране. Този ръст е поради две причини – от една страна вече няма Ковид пандемия, а от друга страна инфлацията е висока. Парушев отбеляза, че едностайна квартира в Студентски град струва над 600 лв., докато общежитието струва 70-90 лв. на месец с консумативи.
Той уточни, че студентите прекарват огромна част от времето си именно в своите общежития. „Над 60% от времето студента прекарва в общежитието“, каза той и добави, че малко под 50 000 хиляди са студентите, които живеят на общежитие в цялата страна.
Председателят на НПСС напомни, че през 2020 г. от Министерството на финансите и след това с гласове на Министерски съвет са осигурени 98 млн. лв. за ремонт на студентски общежития, но поради обжалвания в КЗК и ВАС, някой от блоковете и ремонтните дейности не са успели да стартират. „По тази причина в момента имаме 4000 студенти, които през 2021 г. са напуснали своите общежития, а някои са ги напуснали още през 2020 г. и две години и половина по-късно още не са се завърнали в тях“, заяви Даниел Парушев.
Той се надява, че в най-кратки срокове, след като се сформира новото Народно събрание, в бюджета ще влязат финансови средства, които ще бъдат отделени за висшите училища.
Според него след ремонтите в общежитията студентите ги очакват едни прекрасни условия за живот. „Ние в момента имаме блокове, които са на територията на страната, които са от 1970 г. 50 години по-късно тези блокове не са ремонтирани”, посочи той. Парушев каза, че при ремонтите на стаите всичко ще бъде сменено и това ще подобри условията на живот.