Румъния взе сериозни мерки срещу поскъпването на електроенергията и природния газ. Президент Клаус Йоханис обнародва закон, който предвижда поставяне на таван на цените, съобщават румънски медии. Гърция компенсира хората и малкия бизнес заради по-скъпия ток.
Законът ще се прилага за срок от пет месеца - от 1 ноември 2021 г. до 31 март 2022 г. Целта е цените на електроенергията да бъдат ограничени до максимум 1 лея на киловатчас, а на природния газ - до 0,37 леи на киловатчас (еврото се разменя за 4,95 леи).
Фактурите ще бъдат компенсирани с до 0,291 леи на киловатчас в случая на електроенергията и с до 33% от стойността на компонента на цената на природния газ в договора за доставка.
Румънското правителство изчислява, че около 6 млн. домакинства ще се възползват от тези намаления, които ще бъдат отразени директно във фактурите, без да е необходимо хората да правят каквото и да било.
Министърът на енергетиката Вирджил-Даниел Попеску заяви, че румънците, които потребяват до 350 киловатчаса електроенергия и газ до 200 кубически метра месечно, ще плащат фактури, сравними с тези от миналата година.
Енергийните субсидии ще бъдат финансирани от печалбите на държавния производител на енергия Hidroelectrica и данъци върху корпоративните приходи, които нараснаха след като пазарът на електроенергия беше напълно либерализиран в началото на годината. Печалбите на Hidroelectrica се оценяват на над 800 млн. леи (162 млн. евро).
Законът предвижда и компенсации за икономическите оператори. Уязвимите потребители ще имат право да отложат плащането на фактурите за период между един и 6 месеца без допълнителни разходи. Токът за бизнеса поскъпна рекордно. Ще издържат ли фирмите?
Таванът на цените беше договорен след дълги дискусии - румънските власти и енергийния сектор преговаряха около месец и половина по темата.
Още през септември министърът на енергетиката Костас Скрекас съобщи, че се въвеждат специални пакети за по-ниски цени. Правителството поема увеличението на цената на тока, независимо от доставчика.
"Ще субсидираме с 9 евро всички сметки за електроенергия за консумация до 300 kWh на месец, независимо от доставчика", съобщи Скрекас, цитиран от гръцките медии. По думите му на практика 72% от всички домакинства в страната ще бъдат подпомогнати, но също така и малките и средни предприятия, както и земеделските производители, които са свързани към ниско напрежение.
Предвиждат се и допълнителни отстъпки за потребление между 300 kWh до 600 kWh на месец. "С комбинацията от двете мерки ще ограничим покачването на сметките за ток на едно средно домакинство с до 1-2 евро на месец", подчертава министърът. Пакетът от мерки ще се прилага със задна дата от септември до края на декември, като при необходимост може да бъде продължен и през новата година.